Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 11-06-05, 22:20
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

ααα... τώρα με αυτό που αναφέρεις μου δίνεις την ευκαρία να συμπληρώσω άλλο ένα είδος συγχρονιστικών εμπειριών....

πολύ παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις...

δηλαδή.... διαβάζω κάποιο βιβλίο ή άλλο έντυπο ή ηλεκτρονικό κείμενο....

μετά από μερικές μέρες, βρίσκομαι να συζητάω ακριβώς το θέμα που διάβασα...

ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το απόσπασμα που παρέθεσα πριν..
δεν είχα ούτε μερικές ώρες που είχα διαβάσει το συγκεκριμένο κομμάτι απ' το βιβλίο, όταν ανοίγοντας το παρόν θέμα βρήκα πως ταιριάζει "γάντι"...

και ένα ακόμα που μου συνέβει μόλις σήμερα το πρωι...
ενώ βγήκα για εντελώς άσχετους λόγους "κάτι" με τράβηξε σε ένα βιβλιοπωλείο και μάλιστα σε ένα συγκεκριμένο ράφι του, εκεί κι ενώ κοίταγα τα περισσότερα βιβλία μάλλον αδιάφορα (άλλα τα είχα διαβάσει ήδη, και τα υπόλοιπα δεν ήταν της προτίμησης μου), αυτό το "κάτι" με έκανε να σκύψω ξανά και να κοιτάξω ανάμεσα....
το αποτέλεσμα ήταν να βρω ένα βιβλίο μόλις 110 σελίδων που χανόταν ανάμεσα στα υπόλοιπα ογκοδέστερα αυτού...
όταν το άνοιξα είδα ότι πραγματευόταν ακριβώς ένα θέμα το οποίο μελετάω αυτή την εποχή... ο δε τίτλος σίγουρα δεν παραπέμπει στο περιεχόμενο.... είχε όμως πολλές ομοιότητες με θέματα που αναφέρονται στον Tolkien, οπότε και μου κίνησε την περιέργεια....
το ακόμα καλύτερο ήταν ότι το αγόρασα σε μία απίστευτα χαμηλή τιμή και έφυγα περιχαρής

ο δρόμος λοιπόν μερικές φορές μοιάζει όντως στρωμένος σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις...

ίσως αυτή η αιτιατή αρχή που αναζητούσε ο Jung στην αναζήτηση του για την συγχρονικότητα να είμαστε εμείς οι ίδιοι, λειτουργώντας όμως, σε υψηλότερα πεδία απ' αυτά της καθημερινής μας συνείδησης...

αν μάλιστα είναι έτσι, πρόκειται για ένα δυναμικό με τεράστιες δυνατότητες για τον άνθρωπο και την εξέλιξη του, που παραμένει ανεκμετάλλευτο....


Galadriel
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση