Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 27-11-07, 18:44
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Μια διευκρίνηση!

Δέν αμφισβητώ την ύπαρξη ανώτερων(?) δυνάμεων απο τον άνθρωπο. Ίσα ίσα είμαι πεπεισμένος πώς υπάρχουν. απλώς θέλω να πώ πώς μου φαίνεται αδιανόητο αυτό που συμβαίνει χιλιάδες χρόνια τώρα! Στο όνομα θεικών δυνάμεων οι άνθρωποι να χωρίζονται, να σφαγιάζονται, να μετατρέπονται στο μεγαλύτερο εγκληματία ! Είναι σαφές πώς μέσα μας έχουμε τον θεό μας!

όλα είναι στο Θέλημα μας... Στο τί ζητάμε εμείς απο τους διπλανούς μας και τον τρόπο ζωής μας. Ότι δίνεις παίρνεις λέει μιά παροιμία...και έχει απόλυτο δίκιο! ο Χριστός εν προκειμένου τί έδωσε ; Μια διδασκαλία η οποία μπορεί να χαρακτηρισθεί μετρίου επιπέδου εάν την συγκρίνουμε με φιλοσόφους όπως Σωκράτη-Ηράκλειτο-Πυθαγόρα-Γαληνό-Πλάτωνα και τόσους άλλους! Και τί πήρε ; Έναν απόλυτα ταπεινωτικό θάνατο με απότερο σκοπό ποιόν ; Να καθαγιάσει και να λυτρώσει τις ψυχές που βρίσκονταν στον Άδη και να λυτρώσει τον άνθρωπο απο τις αμαρτίες του. Να τον ελευθερώσει ; Με ποιά κριτήρια ο άνθρωπος είναι αμαρτωλός (και μάλιστα εκ γενετής) ; Ελευθερωθήκαμε μήπως απο τις αμαρτίες ; Μήπως γίναμε χειρότεροι μετά την έλευση του Χριστιανισμού ;

Υ.Γ

Σεβασμό πρός τις όποιες θεικές δυνάμεις ναι! Αλλά κάποτε ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να χειρίζεται την ζωή του και την κοινωνία του σάν θεός και όχι σάν δούλος ! Εμείς κατοικούμε στον πλανήτη Γή! Όχι ο εκάστοτε θεός!

Άραγε ο άνθρωπος δέν καταστρέφει τον πλανήτη μας ; Μήπως αυτό δέν αποδεικνύει έμπρακτα αυτό το πράγμα ; όπως τον καταστρέφει κάλιστα θα μπορούσε να τον αναπλάσει και να τον κάνει σαφέστατα καλύτερο ίσως απο ότι ήταν και πρίν. Αυτό δέν μας καθιστά θεούς ;

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ierofantis : 27-11-07 στις 18:48
Απάντηση με παράθεση