Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-07-06, 19:49
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Question Περί "Δρακόσπιτων"

Τα "Δρακόσπιτα", βρίσκονται διάσπαρτα σε διάφορες περιοχές της Νότιας Εύβοιας, με κυριότερο "εκπρόσωπό" τους αυτό στην κορυφή της Όχης (το βουνό επάνω απο την Κάρυστο).
Ονομάστηκαν έτσι απο τους παλαιότερους κατοίκους του νησιού, λόγω των τεράστιων λίθων απο τους οποίους είναι κατασκευασμένα (κάτι σαν τους λίθους στην "Πύλη των Λεόντων" στις Μυκήνες).
Η λαϊκή παράδοση, λοιπόν, μη κατανοώντας το μέγεθος των λίθων καθώς και την καταπληκτική τεχνική σύνδεσης μεταξύ τους (κανένα κενό-χαραμάδα στις αρμογές τους!), τα θεώρησε κατασκευές υπερφυσικών μεγαλόσωμων, πολύ δυνατών όντων, τα οποία συλλήβδην ονόμασε "δράκους" !
Αποτις -πολύ λίγες- αρχαιολογικές έρευνες που έχουν γίνει (έχω υπόψη μου τουλάχιστον μια, της Γερμανικής αρχαιολογικής σχολής) για τον τρόπο κατασκευής τους, αλλά και, τα ευρήματα (κεραμικά κυρίως) που βρέθηκαν στο εσωτερικό τους, πρόκειται μάλλον για "ιερά κορυφής" Πελασγικής ( ; ), πιθανότατα, εποχής.
Πρόκειται για μονόχωρα κτίσματα κατασκευασμένα απο κατεργασμένους ασβεστολιθικούς λίθους μεγάλων διαστάσεων (διάφορων γεωμετρικών σχημάτων) με εξαιρετική σύνδεση μεταξύ τους χωρίς την χρήση οποιουδήποτε κονιάματος.
Το δάπεδό τους, ήταν επίσης στρωμένο με τεράστιες επίπεδες πλάκες (πρίν την έλευση, τουλάχιστον, των πανταχού παρόντων αρχαιοκαπήλων !).

Έχουν καταγραφεί (στην Ν. Εύβοια, πάντα) απο διάφορους ερευνητές (Θεόδ. Σκούρας κλπ) πάνω απο 100 τέτοια, τα περισσότερα, δυστυχώς, μισοκατεστραμμένα απο μεταγενέστερες χρήσεις τους (πχ: μέχρι σήμερα, κάμποσα χρησιμεύουν για στάνες !!).

Προσωπικά, έχω δεί το γνωστότερο και καλύτερα διατηρημένο, αυτό της κορυφής της Όχης, αλλά και, κάμποσα ακόμη στην ευρύτερη περιοχή (απο Αλιβέρι και κάτω - Ν. Εύβοια).

Πιστεύω ότι, όσοι βρεθείτε, ειδικά στην Κάρυστο (και αντέχουν τα πόδια σας!) αξιζει τον κόπο να ανεβείτε την Όχη, για να δείτε απο κοντά το εξαιρετικό αυτό κατασκεύασμα.
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση