Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 23-02-07, 13:55
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
In my 2012, I was 14 years old spending most of my time living, running and hiding in the woods and rivers of central Florida. The civil war was in its 7th year and the world war was three years away. Yes, there are unusual events in 2012 but they do not cause the world to end. Unfortunately, I have decided not to discuss events that you or I can do anything about. It is important that they be a surprise. Perhaps you are familiar with the story of the Red Sea and the Egyptians?
Διαβάζοντας το παραπάνω μου πέρασε μια τρελή ιδέα από το μυαλό. Το ότι μας αναφέρει έναν εμφύλιο πόλεμο στον οποίο μετέχει η Αμερική ίσως να μη σημαίνει απαραίτητα ότι ο πόλεμος αυτός έγινε και στην Αμερική. Αν σκεφτούμε πως γίνονται διάφοροι εμφύλιοι κατά καιρούς στους οποίους συμμετέχουν οι Αμερικάνοι τότε ίσως να εννοεί έναν εξ' αυτών με πιο πρόσφατο αυτόν που γίνεται τώρα στο Ιράκ και ο οποίος αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε το 2004. Εξάλου όπως εξελίσσονται στην περιοχή εκεί τα πράγματα και με το Ιράν ίσως να είμαστε στα πρόθυρα ενός Γ' Παγκοσμίου.

Επίσης το ότι μας αναφέρει ότι έτρεχε και κρυβόταν στα δάση και στα ποτάμια της κεντρικής Florida να μην σημαίνει απαραίτητα πως αυτό γινότανε εξαιτίας ενός εμφυλίου πολέμου στη χώρα του αλλά επειδή σαν παιδί έπαιζε στη φύση διάφορα παιχνίδια όπως κρυφτό και κυνηγητό. Πολλοί καμιά φορά όταν αναπολούμε το παρελθόν λέμε κάτι παρόμοιο. Φανταστείτε έναν από τη γενιά τη δική μας (του 70 και μετά ώς και 80 κάτι) που προλάβαμε τα παιχνίδια στους δρόμους να αναπολούμε το παρελθόν μας ενώ διηγούμαστε ταυτόχρονα για ένα πόλεμο γνωστό που συνέβη και η Ελλάδα πήρε μέρος. Θα ήταν κάπως έτσι φαντάζομαι :
" Πέρασα τη παιδική μου ηλικία στους δρόμους με κρυφτό και κυνηγητό. Ο πόλεμος μας έκανε σκληρούς και μας .....(η συνέχεια δική σας)" .

Θέλω να πω πως μπορεί να αναφέρει κομματιασμένες αναμνήσεις από το παρελθόν του που στην ουσία για μας να είναι μελλον....

Μια τρελή ιδέα.......
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση