Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #364  
Παλιά 01-06-07, 08:29
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ένα θέμα που συζητήθηκε αρκετά αλλά όχι τόσο ώστε να καλυφθούν οι φίλοι συνομιλητές είναι αυτό των ριζών του Τεκτονισμού, ή από που αυτός προέρχεται. Ο λόγος που το συνεχίζω είναι διότι θεωρώ ότι απογοήτευσα τον συνομιλητή μου Lux, κάτι που ειλικρινά δεν το ήθελα.
Αγαπητέ φίλε
Συνήθως δεν απογοητεύομαι πολύ εύκολα...
Η ένσταση μου έγκειται στο γεγονός ότι δε πιστεύω πως τα μασονικά τυπικά και γενικά ο μασονισμός έχουν σχέση με τον Διόνυσο και τα μυστήρια του...

Κάτι τέτοιο είναι οφθαλμοφανές στον παρατηρητή χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη γνώση ....

[CENTER]πρώτο παράδειγμα...



δεύτερο παράδειγμα

Βρες μου τα κοινά σημεία ..... υπάρχει κάτι που συνεχίζεις να μη καταλαβαίνεις .... ?
Εκτός κ αν εννοείς κάποια μυστικά κρυφά τυπικά που έχεις κάνει αυθαίρετους συσχετισμούς και τα βαφτίζεις Διονυσιακά.....η εάν αυτά ομοιάζουν με το δεύτερο παράδειγμα αλλά δεν είναι ορατά στους κοινούς θνητούς , οπότε όλοι εμείς έχουμε άγνοια επί του θέματος ....

...Αλλά ο Διόνυσος ως εκστατικός Θεός και όπως γνωρίζουμε όλοι , δεχόταν τα μυστήρια στα δάση και στα ξέφωτα και ουχί σε στοές και μυστικές κρυψώνες .....

Τέλος στη παραπάνω αναρτημένη λίστα από τον leo morpheus δυσκολεύομαι να φανταστώ κάποιον απ όλους τους αναφερόμενους ως Διονυσιακά Επηρεασμένο τύπο !

Με φαρδιές γραβάτες όλους τους φαντάζομαι , σημαντικά πόστα , παχυλούς μισθούς και επιδόματα , καρφιτσωμένους απ τα ξύλινα κοστούμια τους στη πυραμίδα του κοινωνιοιεραρχικού status !

Που είναι ο Διόνυσος ;
Αν ήταν παπάς ίσως τον έβρισκες κάτω από κάποιο τραπουλόχαρτο ....!


Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 01-06-07 στις 08:45
Απάντηση με παράθεση