Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #368  
Παλιά 03-06-07, 14:26
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Drymonia,

Χιούμορ του χειρίστου είδους.
Δε νομίζω πως κάνει χιούμορ Δρυμονία μου
ούτε οτι δε κατάλαβε .....
απλά όταν ΔΕΝ εν έχεις τη προσωπική γνώμη-εμπειρία το επίστασθαι, ακούς και πιστεύεις ότι έχεις διδαχθεί και είναι πολύ δύσκολο να πας κόντρα η να παρουσιάσεις μιαν αντίθετη γνώμη , να πας ανίθετα στο ρεύμα δηλαδή....
Αφού κάτι σε κρατάει....

Ότι μανθάνεις παρ άλλου δεν έπεται πως είναι η αληθής γνώση αλλά μόνον η γνώση άλλου...
Αφού Η αληθής γνώση το επίστασθαι δηλαδή, δίδεται μόνον εις τον αυτοδιδάκτως , τον εξ ιδίας αντιλήψεως μαθόντα...!

Αγαπητέ Ordo …
Νομίζω πως σκέφτεσαι κάπως «κλειστοφοβικά» αφού φαντάζεσαι τον Διόνυσο μόνο ως θεό, καθ εικόνα και καθ ομοίωση του ανθρώπου, δηλαδή μόνο με ανθρώπινη σάρκα ..
Φαντάσου τον ως μύκητα για παράδειγμα, ενημερώσου για το τι «αλλαγές» μπορεί να προξενήσει ένα μύκητας στον ανθρώπινο οργανισμό και σύγκρινε τον με την ωμοφαγία, τους τιτάνες αλλά και την αποξήρανση .....

Ίσως μετά καταλάβεις ποιόν ρόλο έπαιξε ο κεραυνός του Δία τη μια φορά, η χύτρα , η Σεμέλη και ο κόκκινος οίνος καθώς επίσης γιατί γεννάται δυο φορές και ποιο καθοριστικό ρόλο παίζει η χρυσή βροχή του Διός κατά τη γένεση του ,την άλλη φορά ....

Δε θα μου ήταν δύσκολο να σου πω τι εννοώ αλλά δε θέλω να σου περάσω άλλη μια έτοιμη γνώμη , αφού ως είπα πιο πάνω ....

Η αληθής γνώση το επίστασθαι δηλαδή, δίδεται μόνον εις τον αυτοδιδάκτως , τον εξ ιδίας αντιλήψεως μαθόντα...!
Είμαι σίγουρος πως αν σε ενδιαφέρει πραγματικά.. θα το ψάξεις ....!!

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση