Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #172  
Παλιά 06-04-10, 02:38
balthazar Ο χρήστης balthazar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Φιλοι μου αυτο που θελω να πω ειναι ενα.Οτι ο Χριστος απλα διδαξε οτι ο καθενας μας εχει εσωτερικη ενεργεια(συμφονιτε????????αν οχι πειτε το συζητηση κανουμε και θα χαρω να συνεχισουμε)δηλαδη οτι ο καθε ανθρωπος μπορει να ξεπερασει τα ορια του και να αρχισει να κανει <θαυματα>.Με αλλα λογια ο Χριστος διδαξε την δυναμη της θελησης. Τωρα οτι ελεγε για εναν θεο αδυνατων και τα λοιπα σκευτιτε....Τι ηθελε??? Να αφιπνισει τις μαζες.Τι ειναι το οποιο του λαου αλλα και τον ξυπναει σε εκεινη την εποχη οεο??? Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!!
Γνωριζετε πιστευω (εγω δηλονω επιστημονιστης) οτι ο ανθρωπος ελενχει ενα ποσοστο του μυαλου του.Αν ελενχε κατι περισοτερο θα εκανε πολλα οπος το να διαβαζει τη σκεψη αυτων που δεν ελενχουν και τα λοιπα.....Εγω γενικοτερα αμφισβιτω τους θεους(υπαρχουν δεν υπαρχουν) και πιστευω στην δυναμη του ανθρωπου.Οποτε εχουμε και λεμε ο Χριστος ηταν ο αναλογος ψυχολογος της εποχης με το...ναι μπορεις!!!!!
Τωρα για τους δυνατους θεους τυπου Δια και Αρη....ειμαι λατρης της μυθολογειας...ομως τι μας διδασκουν αυτοι οι θεοι???Τον ανθρωποκεντρισμο των αρχαιων...Ο Διας αντιπροσωπευει την εξουσια την ανωτερη κοινονικη ταξη ομως εχει και αυτος τις αδυναμεις του τις γυναικες,την καλοπεραση κ.α οπως οι περισοτεροι θεοι. Εγω θεωρω πως απο εδω και περα μας ειναι αχρηστες οι θρησκειες...κατακτισαμε τη γνωση και θα πρεπει να πορευτουμε με αυτη.Τελιοσαν οι μερες του συμβολησμου η νεα χιλιετια πρεπει να εχει ατομα με ελευθερη βουληση και πιστευω, με ανοιχτο μυαλο και επιστημονικο πνευμα οπως οι αρχαιοι μας φιλοσοφοι(αν και μιλουσαν με αλιγοριες για αυτους που δεν καταλαβενουν) και οι διαφωτιστες....Οπως λοιπον η Γαλλικη επανασταση εριξε τις βασιλιες <των ελεο θεου> ετσι και εμεις σημερα να καταριψουμε τον φοβο των θεων και να σταθουμε στο υψος μας ως ανθρωποι. Εγω δεν βλεπω καποιον θεο να μου εδωσε τον υπολογιστη για να μιλαω τωρα μαζι σας...ουτε καποιος θεος να με προστατευει απο τον αυτοκρατορα....αντιθετος ενας ηλεκτρονικος και ενας νομοθετης μου τα εδωσε...ανθρωποι σαν εμας!!!
Απάντηση με παράθεση