Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #96  
Παλιά 31-08-06, 23:13
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μου επιτρέπεται να σας μπερδέψω λίγο μια και εγώ είμαι μπερδεμένος;

Να προσθέσω στα τελευταία λόγια του Voel ότι στην Πολιτεία (περί Δικαίου) ο Πλάτωνας ξεκαθαρίζει ότι μια Πόλη Κράτος δεν πρέπει να είναι πέραν ενός οριακού μεγέθους. Αλλιώς δημιουργούνται προβλήματα στην λειτουργία της.

Τώρα αν θέλετε να μείνουμε λίγο σε αυτό το βιβλίο μου φαίνεται δείχνει ότι τότε τουλάχιστον τα πράγματα δεν ήταν ιδανικά. Γι αυτό άλλωστε θα το έγραψε. Νομίζω δηλαδή. Τουλάχιστον για αυτόν και την κάστα του.
Τελικά οι αρχαίοι ήταν περήφανοι για την δημοκρατία τους;
Και σε ποια Πόλη Κράτος; (καλά στην Αθήνα θα μου πείτε)
Και πότε ακριβώς;
Στα αρχαϊκά χρόνια μήπως; Όχι στα κλασσικά θα μου πείτε. Κάποιοι βέβαια θεωρούν ότι το μόνο καλό εκείνης της περιόδου ήταν τα εικαστικά. Η μουσική που δείχνει και το επίπεδο του πολιτισμού (για μερικούς) ήταν σε πτώση. Άκμασε τα αρχαϊκά χρόνια με τη λυρική ποίηση. Και η τραγωδία στα αρχαϊκά χρόνια εξελίχθηκε. Βέβαια έφτασε στα κλασσικά στο απόγειο της για να έρθει όμως αμέσως η παρακμή. Και να τρέχει ο Πλάτωνας και να μη φτάνει. Αχ Περικλή τι μας έκανες….. (Νομίζω η τέχνη δείχνει το επίπεδο του πολιτισμού).
Ούτε και έγιναν πράξη αυτά που πρότεινε ο Πλάτωνας ή ο Αριστοτέλης βέβαια, μια και η παρακμή είχε αρχίσει και δεν μπόρεσαν να την σταματήσουν. Και ποιος τους άκουγε.

Και όταν πάει να μιλήσει ο Πλάτων για την ιδανική κοινωνία πηγαίνει στην κοινωνία των Αθηναίων την εποχή της Ατλαντίδας, όχι την εποχή του Περικλή. Τότε θεωρούσε ότι όλα πήγαιναν ρολόι. Δεν ξέρουμε βέβαια αν αυτά είναι μύθος. Κάποιοι λένε ότι τα λέει για να τους ψήσει να πάρουν στα σοβαρά την Πολιτεία (αυτοί που υποστηρίζουν ότι η συγκεκριμένη ιστορία της Ατλαντίδας είναι μύθος).

Και τελικά τι προτείνει στην Πολιτεία; Οι έχοντες τα προσόντα ξεχωρίζονται από μικροί, να εκπαιδεύονται με τη μουσική και τη γυμναστική για να γίνουν φιλόσοφοι και πολεμιστές αλλά και άρχοντες, να διοικούν δίκαια, να πολεμούν αυτοί τους εχθρούς και να είναι έτσι φύλακες της πόλης και οι άλλες τάξεις να τους συντηρούν. Θυμίζει λίγο…… στρατιωτική χούντα δεν νομίζετε;
Μήπως όμως έτσι τη γλιτώναμε….;

Θα μου πείτε και ποιος ήταν ο Πλάτωνας. Και αυτό, σωστό. Μήπως όμως κάποιος που έβλεπε το άτοπο της Δημοκρατίας…; Και την πτώση να έρχεται…;

Εγώ δεν ξέρω απλά είμαι μπερδεμένος. Αν θέλετε καλά μου παιδιά ξεμπερδέψτε με.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 31-08-06 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση