Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #225  
Παλιά 24-04-10, 16:17
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ Συνοδινέ
Αγαπητέ αλετ...
Παράθεση:
Η μισαλλοδοξία (με την πλήρη έννοια της λέξης) μάλλον δεν συνάδει με τις θέσεις που υποστηρίζεις πως ασπάζεσαι.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας το αποδείξεις αυτό...
Παράθεση:
Πέραν αυτού όμως, τα επιχειρήματά σου τα βρίσκω μάλλον πρόχειρα για κάποιον που δηλώνει πως μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας το αποδείξεις κι αυτό...
Παράθεση:
Οι επιστήμες (θετικές και θεωρητικές) απαιτούν δομημένα και ξεκάθαρα χωρίς κενά επιχειρήματα.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας παραθέσεις τα δομημένα και ξεκάθαρα, χωρίς κενά επιχειρήματά σου...
Παράθεση:
Για παράδειγμα στο παραπάνω πέφτεις (κατά την άποψη μου πάντα) σε λογικό ολίσθημα.
Δεν μένει λοιπόν, παρα να μας το αποδείξεις κι αυτό με τα δομημένα και ξεκάθαρα, χωρίς κενά επιχειρήματά σου...
Άς ξεκινήσουμε όμως επιτέλους...
Παράθεση:
Οι αβρααμικές θρησκείες απέτυχαν ή ο άνθρωπος απέτυχε στην προσπάθεια κατανόησης και εφαρμογής τους;
Ο άνθρωπος απέτυχε..!
Οι αβραμικές διδασκαλίες ήταν πολύ απλές και προσιτές για τον κάθε τσομπάνη της ερήμου. Διαβάζονται δε, σαν παραμυθάκι.
Ο άνθρωπος απέτυχε στην κατανόησή τους, που παρά τις αναλύσεις επί αναλύσεων, τι ερμηνείες επί ερμηνειών, το ξεψείρισμα των γραφών, στάθηκε ανίκανος να τις κατανοήσει. Επί δυο χιλιάδες χρόνια, άλλα λέει η γιαγιάτ, άλλα ακούν τ΄αυτιάτ.
Παράθεση:
Ο λόγος αλλά και ο Λόγος συχνά συμβολίζονται με ξίφος.
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται αυτό..!
Θα μας πεις κάποια παροιμία ή καμιά παραβολή..;

Παράθεση:
Το ξίφος ευθύνεται για το φόνο και τον πόλεμο ή το χέρι που το κρατάει;
Υποψιάζομαι ότι θα παίξουμε κάποιο θρησκευτικό παιχνιδάκι. Μήπως μπέρδεψες το φόρουμ με το κατηχητικό της εκκλησίας σου φίλε alet..;
Τέλος πάντων!
Διαλέγω το ξίφος..! Μοιάζει με τις Αβρααμικές διδασκαλίες.
Μην ξεχνάς, ότι ο Χριστός ήρθε να βάλει μάχαιρα. Ο Θεός δε, εξαφάνισε τα αμαρτωλά Σόδομα και Γόμορρα.

Πες μου όμως, το ξίφος, είναι καλό ή κακό;
Παράθεση:
Το ξίφος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καλό και για κακό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως χρηστικό αλλά και ως φονικό εργαλείο.
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία..!
Επιμένω στο ξίφος.
Παράθεση:
Η επιλογή δεν έχει να κάνει με το ξίφος, αλλά με την επιλογή του φέροντα (το χέρι).
Με κέρδισες..!
Υποψιάζομαι όμως, ότι το παιχνίδι ήταν στημένο.
Εσύ, το αποτέλεσμα το ήξερες από πριν.

Δεν πειράζει όμως συνέχισε...
Παράθεση:
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε φιλοσοφικό ολίσθημα.
Δεν μένει λοιπόν, παρά να μας παραθέσεις τα δομημένα και ξεκάθαρα, χωρίς κενά επιχειρήματά σου...
Εσύ θα ρωτάς κι εγώ θα απαντάω.
Παράθεση:
Το καλό και το κακό διαχρονικά κι όχι σε καθορισμένα χρονικά σημεία έχουν σαφή όρια;
Στον πραγματικό κόσμο, όχι.
Γι αυτό ήρθε η Βίβλος του Θεού για να βάλει σαφή όρια.
Και θα μου επιτρέψεις να πω και εγώ μερικές παραβολές.
Όταν ο Θεός έκαψε τα αμαρτωλά Σόδομα και Γόμορρα, προς όφελος του υπόλοιπου κόσμου και αναγκαστικά έκαψε μαζί και κάποιους αθώους αλλά και τα παιδιά, ο Θεός καλώς έπραξε..;
Βεβαίως έπραξε καλώς..!
Τα παιδιά μέσα σε μια τέτοια κοινωνία θα ήσαν οι αυριανοί αμαρτωλοί.
Εάν τα Σόδομα και τα Γόμορρα, τα έκαιγε κάποιος αυτοκράτορας, για τους ίδιους λόγους με τον Θεό, θα έπραττε κι αυτός καλώς.
.;
Βεβαίως θα έπραττε και ο αυτοκράτορας καλώς.
Παράθεση:
Το καλό και το κακό ακόμα και σε καθορισμένα χρονικά σημεία ορίζονται όμοια στο κοινωνικό σύνολο;
Ναι...
Εάν ο Θεός βομβάρδιζε και έκαιγε το Αφγανιστάν, την φωλιά των τρομοκρατών, για να προστατεύσει τον υπόλοιπο κόσμο από τα τυφλά τρομοκρατικά χτυπήματα, θα έπραττε καλώς..;
Βεβαίως θα έπρατε καλώς..!
Και εάν ο Θεός πετούσε αεροπλάνα στους Αμερικανούς για να προστατέψει τον υπόλοιπο κόσμο από την αμερικανική επιβολή και κυριαρχία απέναντι στους φτωχούς αδύνατους λαούς, θα έπρατε καλώς..;
Βεβαίως κι εδώ ο Θεός, θα έπραττε καλώς..!
Παράθεση:
Οι ερμηνείες τους το διαπερνούν (το κοινωνικό σύνολο) οριζόντια;
Το θρησκευόμενο κοινωνικό σύνολο των πιστών, οι ερμηνείες το διαπερνούν και οριζόντια και κάθετα και διαγώνια μην σου πω.
Τους σκεπτόμενους ανθρώπους πάλι, δεν τους διαπερνούν καθόλου οι πληροφορίες. Αυτοί τις εξετάζουν πρώτα απ΄όλα...

Παράθεση:
Θεωρώ πως κι εσύ θα απαντούσες όχι σε όλα και θα επανερχόμασταν στο προηγούμενο: Η επιλογή (του τι είναι καλό και κακό αλλά και του τι θα επιλέξει να πράξει ο καθένας) δεν είναι κάποιου άλλου παρά μόνο αυστηρά και μόνο προσωπική.
Σωστός..!
Το 93 τα εκατό των Ελλήνων χριστιανών ορθόδοξων, επέλεξαν την θρησκεία τους, ύστερα από μια αυστηρή και πολύ προσωπική επιλογή.
Το ίδιο και οι μουσουλμάνοι και Εβραίοι.
Μήπως δουλεύεις τον εαυτό σου..;
Παράθεση:
Στο παραπάνω πέφτεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) σε νοητικό ολίσθημα.
Μήπως πρέπει να αποφεύγεις τους πνευματικού σου πατέρες..;
Παράθεση:
Οι βιβλικές διδασκαλίες συμφωνώ πως είναι ξύλινες (το ξύλινο νομίζω όμως πως θα συμφωνήσεις πως δεν ορίζεται από κανόνες αλλά μάλλον από την προσωπική αισθητική ενός εκάστου και το πνεύμα της κάθε εποχής) και αφηρημένες όπως είναι και κάθε φιλοσοφική διδασκαλία που ασχολείται εκτός από το χθες με το σήμερα με το αύριο αλλά και με το επέκεινα.
Ο ξύλινος λόγος ορίζεται ως εξής...
Ας πάρουμε την "Αγάπη" που είναι το σήμα κατατεθέν του Χριστιανισμού.
...ΑΓΑΠΑΤΑΙ ΑΛΛΗΛΟΥΣ... είπε ο Χριστός ή Θεός ή φιλόσοφος.
Η "Αγάπη" όμως, δεν είναι χιτώνας, να τον φορέσει κάποιος και να αγαπάει όλο τον κόσμο.
Ούτε δίνεται κατ΄εντολή, ούτε χαρίζεται.
Μπορεί εσένα να σου πει κάποιος ποιον θα αγαπάς..;
Η αγάπη είναι ένστικτο, έρχεται από μόνη της, δεν την ελέγχουμε. Δεν μπορούμε να αγαπάμε το ίδιο όλους. Ούτε μπορούμε να αποφασίσουμε και οι ίδιοι ποιόν θα αγαπήσουμε. Ούτε αγαπάμε όλοι το ίδιο, τους ίδιους ανθρώπους. Πολλές φορές δεν ξέρουμε αν αγαπάμε.
Μέσα στην βίβλο όμως, η αγάπη μοιράζεται σαν καρβέλι. Κατάχρηση της λέξης αγάπη. Μια λέξη ανούσια, ξερή, χωρίς συναίσθημα.
Ένας Θεός που αγνοεί ότι τα δημιουργήματά του δεν μπορούν να αγαπούν κατ΄εντολή, δεν μπορεί να είναι ούτε Θεός, ούτε καν φιλόσοφος.
Παράθεση:
Το αν θα μπαίνουν όμως από το ένα αυτί και θα βγαίνουν από το άλλο δεν έχει να κάνει με τις διδασκαλίες περισσότερο αλλά με το «αυτί».
Ας έκανε ο Θεός της Βίβλου τους πιστούς του, με καλύτερα αυτιά.
Παράθεση:
ΥΓ: Αγαπητέ Συνοδινέ παρόλο που αυτο-προσδιορίζεσαι ως υπέρμαχος της μοναδικής αλήθειας της επιστήμης, στα posts σου είδα να ξεχνάς την νευροθεολογία που από την πλευρά της έχει απαντήσει σε πολλά ερωτήματα που θέτεις σε αυτή τη συζήτηση.
Η νευροθεολογία, έχει απαντήσει ότι υπάρχει Θεός; ότι υπάρχουν φαντάσματα, βρικόλακες και καλικάντζαροι..;
Η αβρααμικές θρησκείες φίλε μου είναι παραπροϊόν της εξέλιξης. Έπρεπε από καιρό να τις είχε αποβάλει η ανθρωπότητα.
Με κούρασε πολύ ο φλύαρος πνευματικός σου λόγο και τα υπόλοιπα θα σου τα απαντήσω, μόνο, αν επιμένεις.
Εγώ θα έλεγα να έκοβες την παρέα με τους πνευματικού σου πατέρες, γιατί ο πνευματικό σου λόγος, θυμίζει αποτυχημένο φιλόσοφο.


Απάντηση με παράθεση