Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #492  
Παλιά 19-12-07, 18:44
Το avatar του χρήστη chatzis
chatzis Ο χρήστης chatzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΚΟΥΚΟΣ
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theodoros Merk
Γεια σας φίλοι και φίλες. Αφορμή για το post είναι πρώτα απ' όλα η γνωριμία με άτομα που ασχολούνται με το χώρο της αναζήτησης αφού αυτός ο τομέας ομολογώ πως με έχει κερδίσει ήδη από την εφηβεία μου.
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο αναφορικά με ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ που είδα εχθές για τον Τεκτονισμό.
Συνοδεύει (σαν δώρο) την έκδοση του περιοδικού GEO το οποίο έχει να κάνει με επιστημονικά και ιστορικά, ταξιδιωτικά και λαογραφικά θέματα αλλά τους τελευταίους 2 μήνες βάζει DVD που έχουν σχέση με το χώρο της αναζήτησης.
Το προηγούμενο ντοκιμαντέρ ήταν αφιερωμένο στους Πεφωτισμένους της Βαυαρίας.
Μήπως τελικά ο χώρος της αναζήτησης είναι πολύ πιο ευρύς και δημοφιλής απ' όσο τον φανταζόμαστε;
Τέλος πάντων θα ήθελα και τη γνώμη των συνταξιδιωτών για το θέμα του Τεκτονισμού μια και το ντοκιμαντέρ που είδα έπαιρνε αποστάσεις από κάθε θεωρία παρουσιάζοντας το ιστορικό-κοινωνικό και πολιτικό πλαίσιο μέσα στο οποίο γεννήθηκαν έδρασαν και δρουν οι στοές.
Η θέση των δημιουργών του DVD αρθρώνεται υπαινικτικά και πρέπει να ξέρεις να παρακολουθείς για να την καταλάβεις.
Για να μην πολυλογήσω περισσότερο θα χαιρόμουν αν κάποιοι γνωρίζοντες έπαιρναν θέση πάνω στο ζήτημα του Τεκτονισμού.
Πολλές ευχαριστίες!
Φιλε μου σε καλο σε ανοιχτη σηζητηση για το θεμα τεκτονισμος.Ειμαι τεκτονας 1 βαθμου.
__________________
Χατζημιχαηλίδης Δημήτριος
Απάντηση με παράθεση