Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #243  
Παλιά 02-10-06, 21:55
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ας προσπαθησουμε να ερευνησουμε περισσοτερο τι μπορει να εννοει ο Πλατωνας με αυτη την ρηση,κρινοντας τη ως κομματι της γενικοτερης φιλοσοφιας του Πλατωνα.Ο Πλατωνας κατ'αρχην στον Τιμαιο γραφει χαρακτηριστικα οτι η ψυχη αποτελειτε απο ενα μειγμα και των 2 ουσιων που υπαρχουν στην φυση,μεριστη(υλη-ενεργεια) και αμεριστη(ιδεα),ενω το σωμα αποτελειτε μονο απο υλη-ενεργεια.Σε αυτο το εργο δλδ υποστηριζει οτι ειναι αληθινη τοσο η υλη οσο και η ιδεα.

Στα περισσοτερα εργα του ομως φαινεται να συμφωνει οτι η υλη-ενεργεια ειναι ειδωλο της ιδεας,δλδ ψευδαισθηση.Δεδομενου λοιπον οτι στον "Τιμαιο" φαινεται να παρουσιαζει τις αποψεις του Τιμαιο που ηταν Πυθαγοριος φιλοσοφος,μαλλον ο Πλατωνας δεν ενεστερνιζεται αυτη τη θεση.Στο Φαιδωνα ο Πλατωνας δεν χαρακτηριζει μονο το σωμα ως ταφο,χαρακτηριζει και την ζωη ως αρρωστια(στο τελος του βιβλιου που λεει ο Σωκρατης οτι πριν πεθανει πρεπει να θυσιασει εναν κοκκορα στον Ασκληπιο επειδη θα γιατρευτει απο μια αρρωστεια).

Εγω απο την αποψη που εχω σχηματισει απο το συνολο των Πλατωνικων διαλογων που εχω διαβασει(περιπου τους μισους),μπορω να πω οτι ο Πλατωνας πολλες φορες οταν μιλαει για ψυχη εννοει την ουσια του ανθρωπου,δλδ την ιδεα,και σαν σωμα το ειδωλο της ιδεας,ακομα δλδ και το εκδηλωμενο μερος της ψυχης.

Τωρα οσον αφορα το αν εχει δικιο.Κρινοντας απο το συνολο της Ελληνικης φιλοσοφιας,μπορω να πω οτι το σωμα μαζι με το εκδηλωμενο μερος της ψυχης ειναι ενεργεια και οχι ουσια.

Πρεπει στη συνεχεια να ορισουμε ποια η σχεση της ενεργειας ως προς την ουσια.Εδω υπαρχουν 2 διαφορετικες αποψεις,του Πλατωνα και του Αριστοτελη.Ο Πλατωνας υποστηριζε οτι η ενεργεια ειναι η αντιληψη της ουσιας απο την ατελη εποπτια του ανθρωπου που θα λεγαμε δεν μπορει να συλλαβει ολοκληρωμενα την ιδεα και ετσι την αντιλαμβανεται αποσπασματικα μεσω των ατελων αισθησεων του και της εποπτιας και ετσι δημιουργειται η ψευδαισθηση της μεταβολης και της εξελιξης αυτου που αποκαλουμε ενεργεια και η οποια προσεγγιζει την ουσια.Αντιθετα ο Αριστοτελης,πιστευε οτι και η ενεργεια,οπως και η ουσια,ειναι διαφορετικες διαστασεις της μιας πραγματικοτητας.Για το ποιος εχει δικιο ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.

Παντως ο Πλατωνας εχει δικιο οσον αφορα την πεποιθηση του οτι ο ανθρωπος σχετιζεται κατα καποιον τροπο με τον κοσμο των ιδεων.Τις ιδεες μπορει να τις συλλαβει με τη νοηση αλλα οχι ολοκληρωμενα.Ολοκληρωμενη αντιληψη του ιδεατου κοσμου μπορει να εχει με την ολοκληρωση και τον καθαρμο της αντιληψης και της νοησης.Τωρα το αν αυτο γινεται μετα το θανατο,οπως υποστηριζει ο Πλατωνας,ή κατα τη διαρκεια της ζωης,δεν μπορω να γνωριζω...

Επειδη αυτη την στιγμη δεν εχω πολυ καθαρο μυαλο αλλα οφειλα να απαντησω,αν υπαρχουν καποια κενα στους συλλογισμους μου θα ηθελα να μου τα υποδειξεται και να τα επαναδιατυπωσω καποια αλλη στιγμη.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση