Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 06-12-07, 10:44
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ιησούς…Θεός άνθρωπος θεάνθρωπος ή κάτι άλλο???

Εάν πω Θεός θα φανώ χαζός σε μερικούς, εάν πω άνθρωπος θα φανώ ηλίθιος σε κάποιους άλλους, εάν πω θεάνθρωπος ίσως να με πουν βλάκας και εάν πω εξωγηινος θα πουν αυτός είναι τρελός.

Τελικά τι είναι???

Έχει κανείς από σας μια απαντηση? Απαντηση όχι σκέψεις όχι εικασίες όχι γνώμες, λοιπόν???

Ζητάμε να δώσουμε απάντηση για ένα θέμα υψίστης σημασίας όπως πιστεύω για μένα αλλά κανείς μα κανείς δεν έχει δώσει απάντηση σε ένα απλό ερώτημα : «τι είμαι εγώ».

Οποία απάντηση και να δώσουμε για Εκείνον το αποτέλεσμα είναι ένα θα φαγωθούμε μεταξύ μας όπως κι έγινε, δεν χρειάστηκε να διαβάσω όλες τις απόψεις επέλεξα μερικές και ιδίως τις τελευταίες και είδα ότι υπήρχε μια μη κόσμια συζήτηση.

Θέλετε να σας πω τι ήταν ο Ιησούς άνθρωπος θεάνθρωπος και θεος. Ολα αυτά ηταν. Ζηταμε απαντήσεις με λάθος τρόπο ποιος από εδώ μέσα χωρίς την παραμικρή αμφιβολία μπορεί να πει ότι ναι κύριοι ξερώ ποιος και τι είναι???

Κανείς μα κανείς αλλά και όλοι…
Γιατί όλοι??

Γιατί η απάντηση βρίσκεται στον καθένα μας ξεχωριστά και η κάθε απάντηση είναι διαφορετική γιατί είμαστε διαφορετικοί Εκείνος δεν ζήτησε να τον πιστέψουμε αλλά αν τον πιστέψουμε μας θέλει στην αγκαλιά του Εκείνος δεν μας είπε με το ζόρι έλα σε μένα γιατί ένα δεν έρθεις είσαι κακός ή θα καείς στην κόλαση Εκείνος ούτε κρίνει ούτε κοιτάει τι είναι ο καθένας μας αυτά τα κάνουμε και τα λεμέ εμείς, άνθρωποι μικρόψυχοι με πάθη και κακίες εμείς κάνουμε πολέμους εμείς κοιτάμε τι είναι ο καθένας μας Εκείνος θέλει μονό αγάπη και καλοσύνη τίποτα άλλο.

Τον κρίνουμε ενώ δεν είμαστε άξιοι να κρίνουμε κανέναν παρά μονό τον εαυτό μας.
Μην προσπαθούμε μην πιεζόμαστε να πιστέψουμε ή να μην πιστέψουμε απλά ή πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε.

Βαρέθηκα να βλέπω να τρωγόμαστε να χλευαζόμαστε και να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλο, ή μπορούμε να μιλήσουμε απλά ή δεν μπορούμε, ας σεβαστούμε τα πιστεύω του καθενός.

Δεν απαντώ στην ερώτηση γιατί έχω ήδη απαντήσει στον εαυτό μου εδώ και πολλά χρόνια…

Ευχαριστώ
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση