Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #109  
Παλιά 02-02-06, 06:26
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Καλημερα καλημερα.
Αρχιζοντας απο το τελος, εγω ειμαι του κλασικου.Το ''νεο'' δεν μπορω να το αντιληφθω που κολλαει.
Για την οργανωμενη ομαδα των τεκτονων δεν εννοω τιποτα αλλο παρα τις στοες τους βρε Διοτιμα.
Αυτη η οποια στοα εχει το πλανο για να κανει τι;
Να μπορεσει ο εντος της τεκτονας να ενσαρκωσει τις αξιες που εχει οριοθετησει οτι χρειαζεται να εχει ενας ανθρωπος;
Αν ναι καλο θα ητανε να μας πεις αυτες τις αξιες τωρα που πρεσβευει ο τεκτονισμος.
Αν εχουν ξανα ειπωθει συγνωμμη και αρκει να μου πεις που ακριβως.
ποιες η αξιες λοιπον του Τεκτονισμου;
Και αν εγω δεν ειμαι τεκτονας τι σημαινει αυτο;
Οτι δεν μπορω να αποκτησω αυτες τις αξιες μηπως;

Στα περι ιστορικων προσωπων θα συμφωνησω εκει που διαφωνησω εντονως ειναι για τους εν ζωη.
θεωρω οτι επιβαλεται να γνωριζω, γιατι οπως ειπα εαν δεν το γνωριζω τοτε δεν γνωριζω τον ανθρωπο με τον οποιο συναναστρεφομαι.
Θα ηθελα να εισαι πιο αναλυτικη σε αυτο.

Οταν πραγματωνονται τα οποια ιδανικα τοτε ειναι ''Ο'' τιτλος.
στα παντα αυτο και οχι μονο στον τεκτονισμο.
Αν καποιος δηλαδη ειναι βουδιστης και εχει ενσαρκωσει μεσα του τις αξιες και τα ιδανικα του βουδισμου δει ειναι τοτε ''Ο'' τιτλος;;
Το ιδιο και για τον χριστιανισμο.
το ιδιο και για τον παγανισμο και για οτι αλλο.
Μονο στον τεκτονισμο γινεται ''Ο'' τιτλος;
Δεν μπορω να το καταλαβω πως το εννοεις.

Δεν αναβαθμιζεται η κοινωνια (και τα ατομα θα προσθεσω εγω) αν δεν το θελει η ιδια!!!

Μα αυτο πολυ απλα δεν σημαινει οτι ο κοινωνικος στοχος του τεκτονισμου ΔΕΝ εξαρταται απο τον ιδιο;
Τι στοχος ειναι αυτο που δεν μπορεις εσυ ο ιδιος να τον πραγματοποιησεις;;
Θα ηθελα να σταθουμε λιγο σε αυτο, γιατι ως εχει μου δημιουργειται η πιστη οτι στην ουσια ειτε ο τεκτονισμος δεν εχει κανενα κοινωνικο στοχο, ειτε και μιας και το οτι μας το λες και εσυ εχει, ειναι ο παραπανω και ειναι εκ τον πραγματων ΑΔΥΝΑΤΟΝ να τον πραγματοποιησει!!!
παρα μονο ΙΣΩΣ εαν ΟΛΟΙ οι ανθρωποι γινουν τεκτονες.

Και μιας και μας λες οτι αυτη η δραση δεν προκειται για μιμηση των τεκτονων, τοτε ακομα περισσοτερο δεν καταλαβαινω αυτον τον στοχο.
Απάντηση με παράθεση