Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 08-12-05, 16:30
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

[
Παράθεση:
...Προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη του λεγόμενου "Αγίου φωτός" και κατά πόσο μάλλον ότι πρόκειται για ένα θαύμα.Ποιός μπορεί να μου αποδείξει ότι όντως το΄"Αγιο Φως" εμφανίζεται εξαιτίας μιας ανώτερης δύναμης και δεν αποτελεί ένα παιχνίδι που εξυπηρετεί συμφέροντα και μόνο?Και τι να πιστέψω δηλαδή, ότι το άναμμα ενός φωτός αποτελεί θαύμα?
Το να μη πιστεύεις κάτι είναι απόλυτα κατανοητό.Αλλά αυτό που θα σε ρωτήσω Θεά ,είναι το εξής.Ποια έννοια έχει για σένα το "θαύμα";Για μένα πχ είναι ότι δε μπορεί να εξηγηθεί απ'τους επιστήμονες και τους "όρους" τους.Και με το Αγιο Φως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει..
Δεν αποκλείω τίποτα, απλά μιλάμε για τα δεδομένα που έχουμε.
Πιθανότατα σήμερα, αύριο, ,,κάποτε,, απόδειχθεί ότι ήταν στημένη και σικέ η όλη διαδικασία με τον Πατριάρχη, την αφή κλπ..Δεκτόν!!Μέχρι τότε όμως (και ενώ ήδη περάσαν κάποιοι αιώνες!!!), είναι ένα θαύμα.
Παράθεση:
Η ίδια η ζωή και ο αγώνας που δίνουμε καθημερινά τι είναι?Μήπως έχει χαθεί λίγο το νόημα?Δεν ξέρω ίσως και να είμαι παράλογη, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να ασχολούμαι με το αν το "Άγιο Φως" ανάβει με τον ορθόδοξο Πατριάρχη ή τον Πάπα, ενώ γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτοί δεν πρόκειται να ασχοληθούν ποτέ με εμένα και τον καθένα μας και με τα προβλήματά που τυχόν αντιμετωπίζουμε...:
Σ'αυτό δε θα διαφωνήσω.Απλά ανοίχτηκε ένα θέμα για το Αγιο Φως και ο καθένας καταθέτει τι πιστεύει πάνω σ'αυτό..Απλά πράγματα..
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση