Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 09-12-05, 08:10
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ποιός μπορεί να μου αποδείξει ότι όντως το΄"Αγιο Φως" εμφανίζεται εξαιτίας μιας ανώτερης δύναμης και δεν αποτελεί ένα παιχνίδι που εξυπηρετεί συμφέροντα και μόνο?

Δεν θα σχολιάσω όλα αυτά που ανέφερε ο Παθοκτόνος και αυτό όχι γιατί δεν είναι άξια αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να συμπληρώσω οτιδήποτε.
Μπορείς όμως να μου αποδείξεις το αντίθετο; Όχι. Δεν ξέρω αν είναι τέχνασμα δεν ξέρω αν όντως βγήκε ποτέ το φως έξω από τον τάφο στην προσπάθεια του άλλου κόπτη ή μη Παπά να πάρει την φλόγα. Όπως είπα και πιο πάνω τελικά το θαύμα δεν ξέρω καν αν είναι ότι η φλόγα ανάβει από μόνη της.
Η φλόγα που ανάβει στην Ολυμπία δεν το θεωρούμε θαύμα αλλά ο συμβολισμός της είναι τόσο σημαντικός που σβήνει όλα τα άλλα. Πολλοί θα έχουν προσπαθήσει να εξηγήσουν το φαινόμενο και πολλοί θα έχουν προσπαθήσει να αποδείξουν ότι είναι απάτη. Δεν έχουν καταφέρει μέχρι τώρα. Αυτό από μόνο του νομίζω ότι δείχνει κάτι.
Αν όχι το θαύμα ότι ανάβει μόνο του το φως, αλλά ότι είναι από τα λίγες «απάτες» που γίνεται τόσα χρόνια και έχει τόσους επικριτές, που δεν έχουν βρει ένα στοιχείο για το ότι δεν είναι θαύμα.
Απάντηση με παράθεση