Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #358  
Παλιά 19-05-07, 20:48
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ leo morpheus,

Η αλήθεια, για να είναι αλήθεια, πρέπει να είναι μία.

Θα παραμερίσω το κατά πόσον, διότι τούτο μόνον ο ίδιος θα μπορούσες να το απαντήσεις. Τα μέτρα του καθενός είναι διαφορετικά.

Παράθεση:
Σαν αρχαίο φιλοσοφικό σύστημα τι ακριβώς μελετά και ποιες οι κυριότερες επιρροές του;Μελετά ας πούμε κάποια απόκρυφη Δυτική Παραδοση,κάποιες γενικότερες παγκόσμιες φιλοσοφικές παραδόσεις...;Είναι επηρεασμένο αυτό το σύστημα και κατά πόσο από ανατολίτικα φιλοσοφικά συστήματα και από την καμπαλιστική παράδοση;
Ο Τεκτονισμός καλύπτει τα περισσότερα φιλοσοφικά συστήματα του παρελθόντος, χωρίς να κάνει διαλογές μεταξύ Ανατολής και Δύσης. Ο χαρακτήρας του είναι οικουμενικός.

Παράθεση:
Είναι οι Τεκτονες(όσοι το καταφέρνουν φυσικά)στα χνάρια του Αγιου Δισκοπότηρου(καταλαβαίνεις τι εννοώ),κάτοχοι κάποιου παγκόσμιου μυστικού ή απλά πλέον μια οργανωμένη ομάδα με οικονομικά-πολιτικά συμφέροντα;
Αγαπητέ φίλε, δεν μπορώ να γνωρίζω ποιοί είναι οι σκοποί του καθενός. Μπορώ όμως να γνωρίζω τι σημαίνει ο Τεκτονισμός για εμένα προσωπικά, κάτι που προσπαθώ να εκφράσω συζητώντας μαζί σας. Νομίζω όμως ότι έχω απαντήσει σε τούτη την ερώτηση. Αν ίσχυε το δεύτερο δεν θα είμουν μέλος του Τεκτονισμού.

Φιλικά,
OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 19-05-07 στις 20:49
Απάντηση με παράθεση