Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #115  
Παλιά 04-03-08, 04:42
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ydroxoos^^
Εδώ λοιπόν θα με συγχωρήσετε αλλά αποφάσισα να κάνω μια υπέρβαση και ίσως να έχω κάποιες αντιδράσεις από τους υγιώς σκεπτόμενους. ( Ποιοί είναι για σένα οι υγιώς σκεπτόμενοι; )

Έχω από την μια κάποιες ( όχι κάποιες, αλλά συγκεκριμένες και με λεπτομέρειες, με διασφαλισμένη την αντικειμενικότητα επειδή δεν εμπλέκεται ο ιστοριογράφος της εποχής με θρησκευτικά ζητήματα. Απλά εξιστορεί τι γνωρίζει ) ιστορικές αναφορές που καταρρίπτουν την θεϊκη υπόσταση του Ιησου ( ορθότερα: αποδεικνύουν ότι ο Εμμάνουελ - πρωτότοκος - Τζόσουα Μπεν Γεχουντά, ήταν απλά ιστορικό πρόσωπο ).

Απο την άλλη έχω μια ολάκερη κοινωνία η οποία κινείται σχετικά μέσα σε αυτό το δογμα.( παρασύρθηκε για ήδη αναφερθέντες λόγους. Άλλως τε, το αναφέρεις και εσύ: Πρόκειται περί δόγματος, άρα δεν αντέχει σε λογική εξήγηση. Τι από τα δύο θα ακολουθήσουμε: Την ιστορική αλήθεια ή δοξασίες; )

Να αμφισβητήσω κάτι που πιστεύουν τόσες 100αδες εκατομμύρια άνθρωποι επειδή το γράφουν ένας η εκατό ακόμα ιστορικοι? ( ΝΑΙ, αν μετά από έρευνα έχεις στοιχεία. Διότι έχει σημασία η αλήθεια από τα διασταυρωμένα στοιχεία και όχι οι θρησκοληπτικές φαντασιώσεις κάποιων ).
Με νοιαζει? ΟΧΙ βέβαια από την στιγμή που με κάνει να νιώθω όμορφα χωρίς βέβαια να ενοχλώ τους γύρο μου ( και ποιά η επαφή σου σε τέτοια περίπτωση με την λογική και την πραγματικότητα; )

Ας πούμε ότι ήταν ένας επαναστάτης Ιουδαίος ( και αυτός ήταν )

Ας πούμε ότι ήταν ένα μέλος μια ανώτερης φυλής (θεοί από άλλον πλανήτη) ( όχι, απλός άνθρωπος ήταν ).

Έτσι και αλλιώς δίδαξε την αγάπη και μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο θα έπρεπε να τον δεχόμαστε ως θεάνθρωπο. ( Δεν είχε σχέση με καμμιά διδασκαλία, καλή ή κακή. ΆΝΘΡΩΠΟΣ ήταν ο άνθρωπος! Του φορτώσαμε μεγάλο φορτίο χωρίς να το ζητήσει! ) ).

Υστερόγραφο.Ασε που αργά η γρήγορα ο καθένας από εμάς θα το μάθει όποτε κρατήστε μια πισινή ποτέ κανείς δεν ξέρει τι θα συναντήσει
Το ζήτημα εστιάζεται στο τι είναι αλήθεια και τι ψεύδος.

Όσον αφορά στην Διδασκαλία, δεν υπάρχει ανάγκη αν κάτι αξίζει, να το ντύνουμε και με παραμυθάκι...
Επίσης, έχει σημασία να γνωρίζουμα αν και τι είπε ή έκανε οποιοδήποτε ιστορικό πρόσωπο, διότι με αυτόν τον τρόπο εδραιώνουμε την Γνώση.

Η παραπληροφόρηση ποτέ δεν ωφέλησε. Ποτέ.

Αναφορικά με το υστερόγραφό σου, αν υπολογίσεις πόσοι άνθρωποι δεν έχουν ακούσει καν για τον χριστιανισμό, θα δεις ότι μάλλον είναι αφελής ρήση...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση