Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-10-10, 17:09
MedRep Ο χρήστης MedRep δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα.

Τελικά έχουμε καταλήξει σε κάποιον αποδεκτό απο όλους ορισμό του μεταφυσικού σαν έννοια; Το λινκ που παρέθεσε ο Trithemius έχει μια πολύ καλή άποψη, ορθή γιατί βασίζεται στον ορισμό του μεταφυσικού, και όπως αναφέρεται και στην απάντησή του, χρησιμοποιείται συμβολικά.

Είμαι λίγο καιρό ενεργό μέλος στο παρόν φόρουμ αλλά έχω παρακολουθήσει θέματα τόσο σε αυτό όσο και σε άλλα φόρα που διαπραγματεύονται την ίδια θεματολογία. Παρατηρώ την ίδια "σύγχυση", δλδ, το μπέρδεμα της φιλοσοφικής έννοιας της λέξης μεταφυσική/ό, με το παραφυσικό-πνευματιστικό όπως το πραγματεύονται τα πιο πολλά θέματα του είδους "φαντάσματα-δαίμονες-άγγελοι-ύπαρξη ιδιαίτερων ικανοτήτων κλπ."

Σε προσωπικό επίπεδο, δλδ αναφέρομαι σε εμένα, προσπαθώ να δίνω απαντήσεις στα ερώτηματα που με βασανίζουν μέσω της έρευνας, της παρατήρησης και της ενημέρωσης μέσω αποδείξεων.

Συμφωνώ με τον apaleftos στη δήλωση πως "Το ότι κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει!" και θα ήθελα να συμπληρώσω "να αποδειχτεί επιστημονικά σήμερα με τις σημερινές γνώσεις, επιστημονικές μεθόδους και προσεγγίσεις".

Όταν κάτι με ενδιαφέρει το ψάχνω. Δεν το απορρίπτω a priori.
Αυτό δεν είναι το μεταφυσικό ως έννοια; η θέση ερωτημάτων που δεν είναι αυταπόδεικτα μέσω των καθημερινών εμπειριών μας αλλά ερωτημάτων που επιδέχονται λύσης μέσω παρατήρησης, σύγκρισης και όταν πλέον έχουμε τελειώσει απο τις όποιες δυνατές, με τα σημερινά δεδομένα και γνώσεις, λύσεις τότε μπορούμε στηριζόμενοι σε αυτές τις γνώσεις μας να φιλοσοφίσουμε, δλδ να αποδώσουμε μια θεωριτική απάντηση προσεγγίζοντας το θέμα εκτός των παρατηρήσεων που έχουμε κάνει, αλλά στηριζόμενοι στην υπάρχουσα γνώση μας.

Πολύ σωστά αναφέρεις πως υπακούν τα πάντα σε συγκεκριμένους κανόνες. Είναι δυνατόν όμως να μην έχουμε εντοπίσει όλες τις παραμέτρους και όλους τους κανόνες ακόμη όπως εύστοχα παρατηρείς.
Κάτι που έχει δημιουργηθεί διαμέσω συγκεκριμένων αρχών και κανόνων θα λειτουργεί μέσα σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο υπακούοντας σε αρχές που "αρμόζουν" στην κατασκευή και τις αρχές λειτουργίας του.

Μου φαίνεται πως με το τελευταίο ξέφυγα απο το αρχικό ερώτημα σου, αλλά θα ήθελα μια τέτοια κουβέντα να συνεχιστεί, και ελπίζω απο όσους συμμετέχουν να το πράξουν χωρίς ύβρεις και χαρακτηρισμούς.
Όταν στερεύουμε επιχειρημάτων ή ικανότητας κατανόησης αυτών που γράφουμε απο τους συνομιλητές μας είναι προτιμότερο να απέχουμε απο το θέμα παρά να επιτεθούμε.
Είδα πολλά και ωραία θέματα να σταματούν και να κλειδώνονται γιατί οι συμμετέχοντες άρχισαν τις ύβρεις χωρίς λόγο.

Ευχαριστώ, και αν είμαι δυσνόητος πείτε μου και πολύ ευχαρίστως να διευκρινίζω τα νεφελώδη σημεία.
Απάντηση με παράθεση