Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 09-01-11, 09:47
Το avatar του χρήστη apaleftos
apaleftos Ο χρήστης apaleftos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2009
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ο νους προηγείται, η επιστήμη ακολουθεί.
Νομίζω ότι με μια φράση είπες πολλά.... πάρα πολλά!!
Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MedRep Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον apaleftos στη δήλωση πως "Το ότι κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά δεν σημαίνει και πως δεν υπάρχει!" και θα ήθελα να συμπληρώσω "να αποδειχτεί επιστημονικά σήμερα με τις σημερινές γνώσεις, επιστημονικές μεθόδους και προσεγγίσεις".
Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ φίλε μου... Ίσως παράληψη μου που δεν το διευκρίνισα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα "πιάσω ένα θέμα"... αφορμής δοθείσας.... είναι σαν παράδειγμα. Δεν με απασχολεί τόσο η καθεαυτή πληροφορία του παραδείγματος.. όσο το πλαίσιο σκέψης "μέσα" στο οποίο κινείται.
Θα συνεχίσω στο ίδιο θέμα που αναφέρεις σαν παράδειγμα...
Πρώτα όμως, παρόλο που είμαι αρκετό καιρό μέλος στο φόρουμ, αν και διαβάζω σχεδόν καθημερινά, σπάνια όμως γράφω δεν είμαι τόσο γνωστός όσο ίσως θα έπρεπε. Για αυτό λοιπόν και επειδή ο γραπτός λόγος είναι και ο πιο εύκολα παρεξηγήσιμος θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα ή και με άλλους που έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης.

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αν και δεν με βρίσκει σύμφωνο.
Οι απόψεις, όχι μόνο οι δικές σου αλλά και όλων εδώ μέσα, είναι από μένα απόλυτα δεκτές όχι όμως απαραίτητα και αποδεκτές.

Στο θέμα μας τώρα και συγκεκριμένα στο παράδειγμα μας.
Μας λες ότι δεν υπάρχει αύρα... Και ότι το μόνο που υπάρχει είναι ένα μαγνητικό πεδίο. Είσαι απόλυτος σε αυτό, στηρίζεις τα λεγόμενα σου πολύ καλά και δεν νομίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να σε αμφισβητήσει.

Αν όμως κάποια στιγμή στο μέλλον αποδειχτεί ότι αύρα υπάρχει και ότι όντως κάποιοι μπορούν να τη δουν... ή αν ερχόταν κάποιος πριν μετρηθεί αυτό το μαγνητικό πεδίο και σου έλεγε ότι το ανθρώπινο σώμα έχει μαγνητικό πεδίο χωρίς όμως να μπορεί να σου το αποδείξει... Ποια θα ήταν η άποψη σου??
Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
__________________
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΕΥΧΕΣΑΙ...
Απάντηση με παράθεση