Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-06-05, 18:01
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Exclamation

Αν σε πείραξε που άνοιξα το θέμα για τον τεκτονισμό και δεν σου άρεσε η τοποθετησή μου, δικό σου το σκεπτικό αυτό... Αν θες να μου πείς ότι ο Ελευθεροτεκτονιμός δεν έχει καμμιά σχέσει με την Νέα Τάξη Πραγμάτων και αυτό είναι δικό σου θέμα. Άν θέλεις να μεταφέρεις της ιδέες του Τεκτονισμού, δεκτών απο μένα, αλλά όλοι λίγο πολύ τα ξέρουνε, Αρχές Ιπποτισμού και άλλες διάφορες αρχές που πάντος ήταν απλά ένα πολύχρωμο περιτήληγμα. Και βέβαια να ανοίξης ένα θέμα και να παρουσιάσεις της αρχές του Τεκτονισμού, το οποίο εγώ δεν ήθελα να το προσεγγίσω, γιατί εμένα πάντα ενδιαφέρει η δράση και η πράξης. Η Αρχές δεν διαφέρουν και πολύ... Κάνε το καλό, βοήθα τον διπλανό σου, αναζήτα την αλήθεια κ.α.

Παράθεση:
Όσοι επιθυμούν βέβαια μπορούν να συζητάνε ακόμα για τα συνωμοσιολογικά τους σενάρια , για το αν ο Αlbert Pike ήταν Εωσφοριστής , μέλος του ΚΚΚ και μπλεγμένος στη μαφία ( τρομερό μασόνος 33ου βαθμού σε όλα αυτά !! ) και ότι άλλη ηλίθια φημολογία διαδίδεται στο internet
αλλά ποτε βέβαια κανείς δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί με αυτά που έγραψε ο Pike ( και ο κάθε Pike ) στα βιβλία του , γιατί αυτό βέβαια δεν έχει μέσα του λέξεις κλειδιά όπως συνωμοσία , απάτη , εξουσία , διαστροφή , παρανομία ... λέξεις που πουλάνε όσο τίποτα σήμερα και κεντρίζουν αμέσως βέβαια τη προσοχή του αναγνώστη
Δεν πιστεύω ότι η φράση "απο της πράξεις κρίνετε ένας άνθρωπος και όχι απο της σκέψεις" δεν σου λέει τίποτα... Εμένα μου λέει πάρα πολλά, γιατί θα με ρωτήσεις ??? εγώ θα σου πώ γιατί.... Γιατί αν στης ιδέες του μου παρουσιάζει ιθηκή, τάξη και δικαιοσήνη και στην ζωή του είναι παιδεραστής, με συγχωρείς να βράσω της ιδέες του απο κάποιον που δεν μπορεί όχι μόνο να πραγματοποιει της ιδέες του αλλά να κάνει μάλιστα το αντίθετο...

Άλλο το οποίο δεν περίμενα είναι ότι δεν σε ενδιαφέρει ο ίδιος ο άνθρωπος αλλά σου αρκούν αυτές οι ιδέες και τα όνειρα που παρουσιάζουν, αν βέβαια κατάλαβα καλά απο το μήνυμα σου... Το θέμα είναι μαύρο - άσπρο, πιό μαύρο - άσπρο δεν γίνετε. Όταν το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλη, με συγχωρείς αλλά για πιά ιδέα μου λες, όταν το ίδιο το κεφάλη την έχει παρατήση και θανατώσει εδώ και πάρα πολύ καιρό... Δεν είναι περίεργο ότι όλες οι θρησκείες στον κόσμο ακόμα και κάποιες ερέσεις έχουν απαγορεύσει στους αντιπροσπωπους τους να έχουν σχέση με τον Τεκτονισμό;;;

Αν δεν απαντήσεις δεν με πειράζει, εμείς εδώ πιστεύω πως θα κάνουμε μία δικιά μας κουβεντα περιγράφοντας τους αντιπροσώπους του παλαιού και νέου τεκτονισμού, για να δούμε αν είναι παράδειγμα πρός μύμηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astral : 10-06-05 στις 17:17
Απάντηση με παράθεση