Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #170  
Παλιά 05-04-10, 22:49
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από balthazar Εμφάνιση μηνυμάτων
και για πες μου ποιος ειναι ο θεος των δυνατων που εισαι και σιγουρος οτι υπαρχει????? εχω ορεξη να ακουσω αλλο ενα παραμυθακι για την δυναμη που μας προστατευει....
Αγαπητέ φίλε νομίζω πως αυτοαναιρείσαι. Τη σιγουριά που σχεδόν χλευάζεις, την ίδια παρουσιάζεις και για τα δικά σου πιστεύω. Μην είσαι τόσο απόλυτος για τίποτα. Οτιδήποτε ξεκινά με σιγουριά, καταλήγει σε αμφιβολία... Πάντα ερευνούμε όσο αντέχοει το μυαλό μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω μαζί σου...
Η χριστιανική διδασκαλία υμνεί τους φτωχούς, τους κακομοίρηδες και τους αγράμματους. Πράγμα πολύ κακό για τον άνθρωπο και για την πρόοδό του, καθώς τον κάνει να νιώθει υπερήφανος για την μιζέρια του.
Για να συναντήσει κανείς τον φανταστικό θεό των χριστιανών, αρκεί μόνο να πιστεύει τυφλά σ΄αυτόν. Δεν χρειάζεται κανένα άλλο προσόν. Επίσης κακό.
Θεωρώ ότι καμμία θρησκεία και κανένα φιλοσοφικό-εσωτερικό σύστημα δεν έχει μονοσήμαντη απήχηση, ούτε μπορεί να είναι καθολικά καλό ή κακό. Το κλειδί σε όλα αυτά είναι η όσο γίνεται πληρέστερη γνώση της κάθε οδού, έτσι ώστε να παίρνουμε από αυτή όσα μας είναι χρήσιμα στην εξέλιξή μας και να αφήνουμε τα υπόλοιπα πίσω μας. Επιλεκτική αποδοχή, επιλεκτική απόρριψη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι Θεοί του αρχαίου Ελληνικού κόσμου, αποτελούν καλό παράδειγμα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν οι Θεοί των ηρώων, των έξυπνων και των δυνατών. Για να συναντήσουν αυτούς, τους φανταστικούς βεβαίως Θεούς οι αρχαίοι, θα έπρεπε να είναι έξυπνοι, δυνατοί, σπουδαίοι, ικανοί...
Γεγονός που απέφερε τον θαυμαστό ελληνικό πολιτισμό.
Δεν εννοώ βέβαια ότι πρέπει να επαναφέρουμε τους αρχαίους Θεούς, άλλες εποχές οι σημερινές, αλλά να μην αφήνουμε κανέναν να τους αφορίζει.
Εγώ πάντως θεωρώ ότι οι Εληνικοί θεοί δεν είναι η αιτία του θαυμαστού πολιτισμού μας αλλά το αντίθετο, ο πολιτισμός μας είναι η αιτία δημιουργίας αυτών των θεών, ως απόρροια-αντανάκλαση του επιπέδου νόησής μας και κατανόησης του κόσμου και των ανθρώπινων συμπεριφορών. Το Ελληνικό πάνθεο είναι περίπτωση ξεχωριστή και απαστράπτουσσα
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση