Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #187  
Παλιά 10-04-10, 13:35
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
the_black_planet: Με συγχωρείς φίλε μου,πριν δεν γίνονταν πόλεμοι;;;
Σε συγχωρώ φίλε μου, γιατί προφανώς ξέχασες, ότι πριν τον Χριστιανισμό, δεν γνώριζε ο κόσμος τον λόγο του "αληθινού" Θεού της Βίβλου, ούτε είχε κατέβει ο Χριστός στα μέρη τους για να τους φωτίσει και να τους διδάξει την αγάπη.
Ούτε και οι ίδιοι είχαν -έστω κάποιον ψεύτικο Θεό της αγάπης- σε περίοπτη Θέση.
Σε κάθε περίπτωση, είχαν ισχυρό άλλοθι. Για την εποχή τους και για τα δική τους πραγματικότητα αυτοί ήταν "άγγελοι" και σε σύγκριση με τα επόμενα 2000 χρόνια του Θεού της αγάπης που ακολούθησαν.

Παράθεση:
Trithemius: Όπως ήδη αναφέρθηκε, οι πόλεμοι δεν είναι επινόηση των αβρααμικών θρησκειών...
Χαίρω πολύ... Τα ίδια ισχύουν και για σένα.
Από εσένα βέβαια, είχα μεγαλύτερες απαιτήσεις. Περίμενα ότι θα καταλάβεις ότι οι αναφορές στους πολέμους, έγιναν, για να τονίσω ότι δεν υπάρχουν θετικά πράγματα στις αβρααμικές θρησκείες, αφού όχι μόνο απέτυχαν στο αντικείμενο με το οποίο ασχολούνται, αλλά και επέδρασαν στον κόσμο αντιστρόφως ανάλογα με αυτά που θεωρητικά δίδασκαν.
Κι αυτό δεν αποτελεί έκπληξη, αφού οι πιστοί, το μόνο που μαθαίνουν και καταλαβαίνουν καλά από την Βίβλο, είναι να μάχονται για τον Θεό τους και για την πίστη τους, κάτι που ισχύει με την ίδια ένταση και στις μέρες μας.
Είναι θρησκείες που δίχασαν -που διχάζουν ακόμη- και που θα διχάζουν για πάντα με τις διδασκαλίες τους, γιατί το μόνο που καταφέρνουν, είναι να δημιουργούν πολεμικές μηχανές πιστών, που κατευθύνουν οι διαχρονικοί τσομπάνηδες. Οι οποίοι, ερμηνεύουν τον λόγο του Θεού, σύμφωνα με την δική τους προσωπική αντίληψη, αφού το καλό και το κακό μέσα στην Βίβλο, δεν έχουν σαφή όρια μεταξύ τους, ούτε στηρίζονται σε κάποια υπαρκτή και λογική βάση.

Παράθεση:
Trithemius: ...οι θρησκευτικοί πόλεμοι κρύβουν άλλα από πίσω τους, άσχετα με θεούς και πιστούς.
Καθόλου άσχετα. Αποδεικνύεται σαφέστατα ότι οι Βιβλικές διδασκαλίες δεν προσφέρουν τίποτα στους πιστούς. Είναι ξύλινες και αφηρημένες διδασκαλίες, που από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο αυτί βγαίνουν με την ίδια ακριβώς ταχύτητα, καθώς ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν μπορεί να επεξεργαστεί πληροφορίες που δεν έχουν σχέση με την λογική και την πραγματικότητα αυτού του κόσμου. Και γι αυτό δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα ποτέ, ούτε καν, στα πιο Χριστιανικά κράτη του Μεσαίωνα.
Παράθεση:
Trithemius: Ας μην αφήνουμε την όποια θρησκευτική μας δυσανεξία αχαλίνωτη κι ας δούμε και λίγο πιο πίσω από τα προφανή
Οι αβρααμικές θρησκείες ήταν από γεννήσεως -και θα είναι πάντα- πολιτικές θρησκείες.
Ζουν γαντζωμένες στις εξουσίες και διαπλέκονται μαζί τους κατά το "δίνω και παίρνω" για να παρατείνουν την διαχρονική ύπαρξή τους. Επιβιώνουν χάρη της εμπλοκή τους στα πολιτικά και οικονομικά συστήματα.

Παράθεση:
Trithemius: ....επί χρόνια γράφω και υποστηρίζω την ατομική ενασχόληση
Το κλειδί σε όλα αυτά είναι η όσο γίνεται πληρέστερη γνώση της κάθε οδού, έτσι ώστε να παίρνουμε από αυτή όσα μας είναι χρήσιμα στην εξέλιξή μας και να αφήνουμε τα υπόλοιπα πίσω μας. Επιλεκτική αποδοχή, επιλεκτική απόρριψη...
Εγώ δεν βλέπω να προσφέρει τίποτα αυτό που υποστηρίζεις. Ότι μπορεί να είναι χρήσιμο και θετικό για σένα, θα είναι περιττό και αρνητικό για κάποιον άλλον. Ότι ακριβώς ισχύει και τώρα δηλαδή. Δεν βλέπω τι αλλάζει...
Εγώ, από την μεριά μου, υποστηρίζω, ότι μόνο η αλήθεια είναι πραγματικά χρήσιμη για τον άνθρωπο και όλα τα άλλα περιττά.
Να γνωρίζουν οι άνθρωποι από την παιδική τους ηλικία, ότι μόνο η επιστήμη κατέχει το σύνολο της μέχρι τώρα ανθρώπινης γνώσης σε Θεολογικά και υπαρξιακά ζητήματα και είναι η μόνη που βρίσκεται στον αληθινό δρόμο της αναζήτησης απαντήσεων.
Έτσι ώστε οι νέοι, να μην μεγαλώνουν με την πεποίθηση, ότι τα αστέρια υπάρχουν για να στολίζουν τον ουρανό και τα παράθυρα των σπιτιών τους κατά τα Χριστούγεννα (αφού, ο Θεός της βίβλου δεν έχει δώσει κανένα άλλο ρόλο σ΄αυτά). Να μην έχουν την αίσθηση, ότι η επιστημονική αναζήτηση δεν έχει κανένα νόημα για τον άνθρωπο, αφού ο Θεός της Βίβλου έχει δώσει όλες τις απαραίτητες εξηγήσεις. Να μην έχουν την αίσθηση ότι η πρόοδος και η εξέλιξη είναι μάταιη σε σε έναν κόσμο με ημερομηνία λήξης.
Γιατί, όταν θα αντιληφθούν ότι έπεσαν θύματα της θρησκευτικής αντανάκλασης, θα είναι πολύ αργά για να καλύψουν το χαμένο έδαφος.
Επομένως, η θρησκεία και ο προσηλυτισμός πρέπει να βγούν από το εκπαιδευτικό σύστημα και τους δημόσιους χώρους και το κράτος να απεμπλακεί ολοκληρωτικά από την θρησκεία και τις εκκλησίες.
Εγώ θα περιμένω όταν θα έχεις τον χρόνο να μου παραθέσεις μερικά "θετικά" του Χριστιανισμού να τα συζητήσουμε.

Παράθεση:
Trithemius: και κάτι ακόμα: αν απ' ότι φαίνεται αδυνατείς να μου απαντήσεις συγκεκριμένα σε όσα καταθέτω (λόγω της λέξης "αντανάκλαση"), τότε πως συμπεραίνεις πως όσα γράφω είναι λάθος και δεν σου ακούγονται λογικά;
Βεβαίως σου απάντησα, αλλά το ίδιο αφηρημένα με την δική σου τοποθέτηση. Εγώ σου ζήτησα να γίνεις πιο συγκεκριμένος, για να μπορώ να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα.
Έγραψες...

Παράθεση:
Trithemius: Εγώ πάντως θεωρώ ότι οι Εληνικοί θεοί δεν είναι η αιτία του θαυμαστού πολιτισμού μας...
Εδώ, δεν ισχύει η αντανάκλαση;
Βεβαίως υπήρξε αντανάκλαση από τους ανθρώπους προς τους Θεούς, αφού αυτοί μέσα στον χρόνο τους δημιούργησαν.
Αλλά εκείνο που είναι επίσης το ίδιο σίγουρο, είναι, ότι οι Θεοί αντανακλούν πολύ πιο δυναμικά πάνω στους ανθρώπους και καθορίζουν πολύ πιο αποφασιστικά την εξέλιξή τους και τον πολιτισμό τους, κάτι βέβαια που είναι και ιστορικά αποδεδειγμένο.
Μα, έχεις το παράδειγμα του Γιαχβέ μπροστά στα μάτια σου..!
Αρκεί μόνο να δεις, την δυναμική με την οποία επέδρασε στην ιστορία της ανθρωπότητας ο Θεός της Βίβλου στα δυο χιλιάδες χρόνια της ιστορίας του.
Γι αυτό σου είπα, ότι κάνεις λάθος, ότι αυτό που λες είναι παράλογο.

Παράθεση:
Ermhs: Πέρα από αυτό, μιας και προσβάλεις έμμεσα πολλούς 1000δες χριστιανούς.
Τι κάνω..;
Εδώ δεν είναι ούτε το Αφγανιστάν, ούτε το Ιράν. Την κριτική και το δικαίωμα της γνώμης στους θεσμούς αυτού του τόπου, θεωρητικά τουλάχιστον, καλύπτει το δημοκρατικό πολίτευμα.
Ο Χριστόδουλος παλιότερα και ο Βαρθολομαίος πρόσφατα, αλλά και όλοι οι παπάδες, κάνουν χρήση αυτού του δικαιώματος (περί ειδωλολατρείας, ειδωλολάτρες κλπ...) Για σένα προσωπικά, εγώ δεν είχα πει τίποτα.

Παράθεση:
Ermhs: Ποιος είναι ο δικός σου θεός? Που τον βλέπεις ακόμη και όταν δεν πιστεύεις πολύ? Όχι τίποτα άλλο.. να τον ρωτήσουμε τη ξέρει, να μας πει την γνώμη του. Μήπως τους 12? Πφφφ.. μια εξωγήινους μας τους λέτε και μια θεούς. Αποφασίστε να μάθουμε και εμείς..Αχ.. τα ίδια παντελακη μου τα ίδια παντελή μου.. χαχαχαχαχα
Καταραμένη ζέστη...
Απάντηση με παράθεση