Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #396  
Παλιά 20-08-07, 18:18
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί ένας οργανισμός που ισχυρίζεται ότι προάγει την ελεύθερη σκέψη και την φιλοσοφία( με λίγα λόγια μαζεύονται για να συζητήσουν διεξοδικά κάποιο θέμα) δεν κάνει δεχτό κάποιον φτωχό...
Eχω διαβασει αρκετα βιβλια περι Τεκτονισμου.. πρωτη φορα ακουω κανονα που να διακρινει τους ανθρωπους αναμεσα σε πλουσιους και φτωχους... Ραδιο αρβυλα και αυτο ποδηλατη...

Παράθεση:
και γιατί όλοι αυτοί το κάνουν τόσο μυστικιστικά?
Αντικειμενικα δεν μπορεις να τους κατηγορησεις για αυτο. Αλλωστε οταν μιλαμε για βαθια φιλοσοφικα θεματα, αναφερομαστε σε συζητησεις που κανουν ανθρωποι που εχουν μελετησει αλλους φιλοσοφους, γνωριζουν την εννοια των συμβολων, των ιδεων και των αρχετυπων...

Παράθεση:
Εγώ δεν ξέρω αλλά η γιαγιά μου, μου είπε μην γίνεις ποτέ π....... και μασσώνος. Και εγώ το τηρώ....
και προφανως οχι για συζητησεις που κανεις με την (φανταζομαι!) συμπαθεστατη γιαγια σου! Η γιαγια σου ανηκει σε μια γενια που της εμαθαν να παπαγαλιζει και να εφαρμοζει αυτα που της διδαξαν δογματικα. Ψαξε (απο τη στιγμη που στις μερες μας εχεις τη δυνατοτητα) και μετα κρινε! Και πιστεψε με, δε χρειαζεται να γινεις Τεκτονας για να εχεις αποψη, αντικειμενικη ή υποκειμενικη. Τουλαχιστον τοτε θα γνωριζεις οτι ειναι η δικη σου αποψη.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση