Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 17-12-07, 11:32
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή Χριστός

Νομίζω πως σε τέτεια θέματα είναι δύσκολες οι αποδείξεις. Αν για παράδειγμα ο Χριστός ήταν θεάνθρωπος δεν μπορώ σίγουρα να το αποδείξω ούτε καν μέσω των θαυμάτων του μιας και μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να μου φέρει αντίστοιχα παραδείγματα από άλλες θρησκείες, είναι καθαρά θέμα πίστης. Σίγουρο είναι πως και αυτή η θρησκεία έπεσε θύμα των ανθρώπων που ηγήθηκαν αυτής, άλλωστε ποιά θρησκεία δεν έχει υπάρξει υπεύθυνη σφαγών στον πλανήτη. Όλα αυτά έχουν τη ρίζα τους σε ανθρώπινα συμφέροντα και δεν ξέρω αν διαφωνεί κανείς αλλά νομίζω πως είναι σίγουρο πως η ολοκληρωτική δημιουργία της πίστης του Χριστιανισμού ναι μεν βασίστηκε στο Χριστό και στα λόγια του ωστόσο διαμορφώθηκε ή και διαστρεβλώθηκε στην πόρεία τόσο από τους εκάστοτε πατέρες της εκκλησίας αλλά και τους εκάστοτε πολιτικούς αρχηγούς. Η ουσία είναι ότι αυτός ο άνθρωπος, Θεός, Θεάνθρωπος όπως θέλετε πείτε τον μίλησε για αγάπη το οποίο μάλλον δεν είναι κακό. Κάποια άλλα που είπε ή ήταν η αιτία για να σχηματιστούν αυτές οι απόψεις όπως η τριαδικότητα του Θεού δεν είναι κάτι πρωτότυπο για κάτι τέτοιο μίλησε πρώτος ο Ερμής ο τρισμέγιστος. Δεν ξέρω αν ο Χριστός ήταν Έλληνας, όμως η φυλή της Μητέρας του ήταν πολύ επηρεασμένη από το ελληνικό στοιχείο της περιοχής που ήταν ομολογουμένως έντονο, επίσης είναι γεγονός πως πολλοί μαθητές του είχαν ελληνικά ονόματα ή τους έδινε Αυτός ελληνικά ονόματα. Αυτά τα αναφέρω όχι για να καταδείξω κάποια ανωτερώτητα του ελληνισμού αλλά για να δείξω ίσως τον τρόπο σκέψης του αν μπορώ να συλλάβω κάποια ελάχιστα σημεία. Επίσης, θέλω να πώ κάτι ακόμα το οποίο μπορεί να μην είναι σωστό και αν ξέρετε κάτι να με διορθώσετε, νομίζω πως ακόμα και οι πρώτοι αιρετικοί της εκκλησίας δεν αμφισβήτησαν την θεϊκή φύση του Χριστού αλλά την ανθρώπινη και αυτοί σίγουρα γνώριζαν πιο πολλά από όσα θα μάθουμε εμείς για αυτόν κάτι το οποίο είναι και λογικό μιας και αυτή ζούσαν εκείνη την εποχή ή πολύ κοντά σε αυτήν.
Απάντηση με παράθεση