Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 24-02-10, 02:44
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Κάνεις λάθος μιας και υπάρχουν πολλές τεχνικές να κάνεις long exposure ακόμη και κατά την διάρκεια της ημέρας. Στην συγκεκριμένη παρατηρεί ο οποιοσδήποτε ότι ο ουρανός έχει γράψει καταπληκτικά παρόλο που είναι βράδυ. Σε ρωτώ, πόσο χρόνο χρειάζεται για να γράψεις τον ουρανό όπως πραγματικά είναι (βράδυ) ? κατεβάζεις το διάφραγμα ανεβάζεις την ταχύτητα και παίζεις από iso 100-400, εξαρτάται, μερικοί κάνουν λήψης τοπίων νυχτερινά ακόμη και πάνω από 4 λεπτά!. Βλέποντας αυτή την εικόνα παρατηρείς ότι ο φωτογράφος έχει επιλέξει πολύ χαμηλό iso 100-400 μαξ (όπως ανέφερα παραπάνω). Βγες εσύ τώρα, τράβα μια φωτογραφία με 100-400 ισο και με επιτρεπτή ταχύτητα για το χέρι να δούμε τι θα βγει..! Ακόμη και με φώτα τριγύρω σου.

Δεν έχω δει της ρυθμίσεις της φωτογραφίας αυτής αλλά υπολογίζω βλέποντας την, 100-400 ισο μαξ, 3-5 δεύτερα και επειδή έχει πολύ κιτρινίλα καταλαβαίνεις ότι είναι και ΝΙΚΟΝ.
Μπορεί ο παραπάνω χρόνος να είναι πολύ μεγαλύτερος. Άμα δεν έχω γνήσιο αντίγραφο jpg να δω ρυθμίσεις δεν μπορώ να γράφω ρυθμίσεις με ακρίβεια.. αλλά επειδή ο ουρανός έχει γράψει καταπληκτικά, φαίνεται ότι είναι long exposure. ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜΜ..

Επίσης στον παγκόσμιο τύπο αναφέρουν ότι η Ρωσία ουδέ ποτέ προειδοποίησε και αρνιόταν μέχρι και 24 ώρες μετά. Το δέχτηκε ανεπίσημα και ουδέ ποτέ βγήκε να πει επίσημα το υπουργίο αμύνης ότι επρόκειτο για πύραυλο.
Πέρα από τον παγκόσμιο τύπο, το είπε και ο χαρδαβελας πρόσφατα. Όλα τα βιντεακια είναι χειρός και με απλές κάμερες και κινητά. Εννοείτε ότι ένα μικρό κούνημα του φακού πάει και φέρνει όλο το τοπίο.. πόσο άλλοτε τον «πύραυλο» Άρα, κουνιόταν ο πύραυλος? Η το χέρι του χρήστη βιντεοκάμερας.
Φωτογράφοι και από τα canon forums και από dpreview (νικον), κατάφεραν να κάνουν Long exposures, ψάξε αυτά, και όχι της θειας μου το κινητό, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΌΤΕΙΝΟ ΤΟΠΙΟ! .
Εγώ δεν κάνω νυχτερινά αλλά έχω κάνει μερικά long exposures μέσα σε ερειπωμένα σπίτια κατά την διάρκεια της ημέρας. Και μια φορά που προσπάθησα να κάνω long exposures στο λιμάνι του νησιού όλα βγήκαν κουνημένα!!! Το τρίποδο είναι αντί ανεμικό - kατά τον κραδασμών (bogen) που έχω, αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι το λιμάνι πάει και έρχεται λόγο ότι είναι χρισμένο μέσα στο νερό. Για να καταλάβεις λοιπόν πόσο εύκολα μπορεί μια εικόνα να φέρει κούνημα με αιτία τον φωτογράφο.. και όχι το τοπίο ακόμη και με τρίποδα. Παρόλο που εγώ δεν ένοιωθα να κουνά η προβλήτα!.. Τα 2-30 δεύτερα όμως… το απέδειξαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 24-02-10 στις 03:35
Απάντηση με παράθεση