Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 24-02-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας Εμφάνιση μηνυμάτων
3-5 δευτερολεπτα ή 30-120++++;;; Εχει μεγαλη διαφορα βλέπεις...
Άνθρωπε μου, και 1 δευτερόλεπτο να είναι και ½ να είναι, να έχει ακόμη και μικρότερη ταχύτητα από αεροπλάνο (αν και χαζό, γιατί είναι πύραυλος), θα γράψει.. δεν θα είναι στατικό και το μόνο που θα αφήσει είναι το σχέδιο από το rotation. Θες και τα λες? Η θα μας πεις στο τέλος ότι κάθε 1 λεπτό διανύει 1χλ στο τέλος. Βλέποντας τα βιντεακια από κάμερες και φωτογραφίες από κινητά τηλέφωνα, ήταν σκοτάδι! Για να πάρει αυτή την απόχρωση ο ουρανός σημαίνει ότι υπερ έκθεση στο φως η φωτογραφία. Το ίδιο θα έκανα και εγώ για να μπορέσω να το αποτυπώσω στην εικόνα μου! Υποχρεωτικά. Και αυτό δεν γίνεται ούτε με μισό δευτερόλεπτο αλλά ούτε και με 1.

Όσο για 1 με 120 δεύτερα παίζουμε με στοπ φωτός και διαφράγματα. Ίδια εικόνα με περισσότερο γράψιμο η λιγότερο. Επειδή είναι αστικό και απρόοπτο, aνάλογα τι θες, νερά που γράφουν, σύννεφα, αυτοκίνητα και για ποια χρήση. Θα ψάξω ποιο συγκεκριμένα σε φωτογράφους νυχτερινών τοπίων και θα ενημερώσω αν βρω κάτι. δεν νομίζω κάποιος να καθόταν άλλωστε τόση ώρα για να μην του φύγει το θέμα!.. είναι φράγκα το επόμενο πρωί.. 3-10 δεύτερα όμως ακούγεται μια χαρά για κάτι που στέκεται ακίνητο.

Εγώ αναφέρομε σε αυτό επάνω μιας και φωτογραφικά σου εγγυούμαι ότι ΔΕΝ ΜΕΤΑΚΙΝΙΤΟ.

Και προσωπικά να σου πω εγώ πώς θα το δούλευα αν ήμουν παρών σε κάτι παρόμοιο. Θα το κάλυπτα όπως και όπως για να μην το χάσω, αρκεί να είχα στα χέρια μου μια σωστή εικόνα (και ας μην είχε την λεπτομέρεια που πρέπει). Στη συνέχεια αφού είμαι καλυμμένος στο θέμα μου, θα το μελετούσα περισσότερο και με περισσότερη ελευθερία. Και ναι θα υπέρ έκθετα στην 2η, 3η λήψη μου έτσι ώστε να επιτύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας Εμφάνιση μηνυμάτων


Αυτο είναι το μεγαλειώδες επιχείρημα του Χαρδαβέλλα;

http://www.youtube.com/watch?v=CxA0Asq2YDg

Ναι, κουνιούνται οι χειροκινητες κάμερες, αλλα φαντάζομαι το βουνο στο βάθος δεν πρεπει να κουνιεται... Και αν παρατηρήσεις μέσα στα πρώτα 25-30 δευτερολεπτα ο πύραυλος έχει μετατοπιστει σημαντικά σε σχέση με οποιοδήποτε σημείο αναφοράς στο ακινητο (φαντάζομαι) βουνο...

Χαρδαβέλλας...

Ιδου και ένα άλλο βιντεακι απο αναλογο περιστατικο με αποτυχημένη εκτοξευση:

http://www.youtube.com/watch?v=Fk8vgmdBETE
Όχι είναι επιχείρημα δικό μου, υπάρχει πρόβλημα η το αμφισβητείς? Είμαι φωτογράφος.. Αν έχεις να στο λύσω.
Όχι δεν έχει μετατοπιστεί μιας και η πηγή φωτός είναι ενιαία και δεν υπάρχουν είδωλα στην εικόνα. Υπάρχει όμως και είναι εμφανές το γράψιμο από την περιστροφή.
Και όπως το περιγράφεις, πήγε σαν βολίδα σε αυτό το σημείο, χωρίς να αφήσει είδωλα, κουράστηκε και άρχισε να κάνει επιτόπια σβούρα. Έχω πολλά παραδείγματα με γράψιμο ταχύτατου αντικείμενου να σου βγάλω να δεις, αλλά πιστεύω το ζητούμενο σου είναι άλλο.

Όσο για το βιντεακι της αποτυχημένης εκτόξευσης, υπάρχουν 1000δες εκεί έξω. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι από την συγκεκριμένη?
Πιστεύω τα μαθηματικά που έδωσες και το λινκ με το σήμα, αν ήταν έγκυρο θα έβγαινε στης εφημερίδες, πράγμα που δεν συνέβη. Γιαυτο χωρίς να το αποκλείω, το αμφισβητώ.
όσο για τον χαρδαβελα ποσώς με απασχολεί το κύρος του, πιστεύω όμως ότι σε ένα ρεπορτάζ, δεν θα έδινε ψευδή στοιχεία. Και μιλώ για στοιχεία και όχι για φανταστικές θεωρίες, κτλ.
Μιας και το φαινόμενο κράτησε 8 λεπτά στο ίδιο σημείο πάνω από τον ουρανό της Νορβηγίας. 8 λεπτά.. ούτε 1 αλλά ούτε και 2..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ermhs : 24-02-10 στις 17:54
Απάντηση με παράθεση