Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #604  
Παλιά 13-01-08, 13:31
Wizen Ο χρήστης Wizen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε Wizen για μετεφρασέ μου τι είναι Lucifer
Ο Εωσφόρος είναι μια μεγάλη οντότητα του κλιποθ, και κατά εντολή του Set, στράφηκε εναντια του Adonai (θεού).
Είναι η μούσα των μάγων της μαύρης μαγείας.
Αυτός που τους εμπνεύει, που τους δίνει ιδέες και επιτυχία.
Είναι η "φωτεινή" μεριά του ων, που οι χριστιανοί το ονομάζουν "Σατανάς".

Παράθεση:
και ποιά ήταν η Εταιρία που
ανοιξε η Bailey ?????
Στην αρχή το ονόμασε Lucifers Trust, μετά το άλλαξε se Lucis Trust, ίσως γιατί την πήραν πρέφα.


Lucis Trust Publishing Company is a non-profit trust incorporated in New York, created by Alice Bailey with her husband Foster in 1922 for the management and publishing of Bailey's twenty–five esoteric books. It also includes a correspondence school based on her teachings, known as the Arcane School, and a lending library of esoteric books.

Bailey originally founded Lucis Trust under the name Lucifer Publishing Company, but this was later changed to Lucis. Today it has around 6,000 members, and an estimated annual revenue of $600,000.

The trust has consultant status with the UN Economic and Social Council (ECOSOC).

Παράθεση:
καλό είναι όμως να μην τα βάζεις με τη θεοσοφία αλλά με όσους την χρησιμοποιούν κατά το δοκούν. Από ενα σημείο και μετά πολλά πράγματα πήραν λάθος δρόμο σ'αυτό το κίνημα
Πλακα μου κανεις, οι υδρίτες ήταν Σατανιστές που ήθελαν να πλανέψουν τον κόσμο, και εσύ μου λες, ότι έχει μερικά λαθάκια η θεοσοφία?!
Απάντηση με παράθεση