Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 21-10-07, 17:33
γιαπετ Ο χρήστης γιαπετ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Μεταφέρω εδώ, το αρχικό μήνυμά μου στο θέμα "0 ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ", όπως υπέδειξε ο φίλος συντονιστής, χοντρό μπιζέλι.

Βέβαια, εδώ και ενάμισυ χρόνο περίπου, το παρόν θέμα είναι ανενεργό και δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο αυτό που κάνω ή αν είναι απλύτως ταιριαστή η τοποθέτησή μου, με το ύφος του, όμως ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση εδώ, δεδομένου ότι η άλλη υπόδειξη του συντονιστή, περέπεμπε στο, "Ιησούς: Ιστορικό πρόσωπο;" το οποίο είναι κι αυτό κλειδωμένο!

Ίσως δεν έψαξα αρκετά μα δε βρήκα το δεύτερο μέρος, του εν λόγω, θέματος.

Τέλος πάντων, είμαι νέος το παρόν φορουμ και δεν γνωρίζω ακόμη τη φιλοσοφία του.

Απλά, καλοπροαίρετα, θέλησα να πω ότι μπερδεύτηκα λίγο...

Το μήνυμα που θέλω να μεταφέρω είναι το εξής:


"Γειά σας κι από εμένα...

Φαίνεται ότι κατά καιρούς, ενσαρκώνονται οντότητες με στόχο να προχωρήσουν την ανθρωπότητα, ένα βηματάκι.

Δε ξέρω αν είναι πλάσματα άλλων κόσμων με αποστολή στη Γη ή όχι, αλλά δεν αποκλείεται να συμβαίνει κι αυτό.

Μένουν στην ιστορία, λόγω των καινοτόμων πράξεων, επιννοήσεων, εφευρέσεων κ.α. και γίνονται θεμελιωτές...

Ο χριστός, αν δεχτούμε τη ζωή του όπως την περιγράφει η κ. διαθήκη και με την προϋπόθεση ότι είναι ιστορικό (υπαρκτό) πρόσωπο, νομίζω ότι δεν μπορεί να ανήκει στις παραπάνω περιπτώσεις, δεδομένου ότι δεν έγινε αφορμή να προχωρήσει η ανθρωπότητα κατά τι.

Απλά στο όνομά του, κάποιοι, πολύ αργότερα, δημιούργησαν ένα θρησκευτικό μόρφωμα, μια Εβραϊκή αίρεση, που εξελίχθηκε στη θρησκεία του χριστιανισμού".
__________________
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ
Απάντηση με παράθεση