Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #190  
Παλιά 22-08-06, 10:41
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε skeptic

Ενδιαφέροντα τα όσα στοιχεία παραθέτεις για την Ρ2, δε μπορώ να μπω στη διαδικασία να ξεκινήσω ένα διάλογο διότι κι εγώ πιστεύω οτι είναι ένα μελανό σημείο στην σύγχρονη ιστορία του τεκτονισμού. Ακόμα κι αν χρησιμοποιήθηκε ο τεκτονισμός απο μια άρτια οργανωμένη σπείρα με αποτέλεσμα μια συνωμοσία, θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη ικανότητα απο μέρους των Ιταλών τεκτόνων στο να διαχειριστεί και να διαλύσει αυτή τη στοά.
Αντίλογος υπάρχει φίλε skeptic όμως οτι και να πούμε τα γεγονότα είναι γεγονότα.
Μέσα απο το πόστ σου συνδέεις άμεσα μέσα απο τα στοιχεία που διαθέτεις το τεκτονισμό και τους τέκτονες όλου του κόσμου, με τις πρακτικές μιας ομάδας ανθρώπων (και που δεν ήταν τέκτονες) που ένα σκοπό είχαν.Επαναλαμβάνω: Τη συνομωσία.
Αυτό απο τη δική σου οπτική γωνία είναι λάθος (και μπορούμε να το συζητήσουμε) αλλά επίσης λάθος είναι να εικάζεις πέραν των στοιχείων που μας δίνεις.
Στα στοιχεία που παραθέτεις δε θέλεις να κατανοήσεις κάποια αυτονόητα πράγματα (και δικαίωμά σου είναι και απόλυτα σεβαστό) τα οποία αυτόματα πρέπει να σε κάνουν πιο σκεπτικιστή. Π.χ. το μέγεθος μιας στοάς 1000 άτομα καταλαβαίνεις οτι είναι απίστευτο, κ.α.
Εν τέλει,
Το "ανόητο κειμενάκι" χωρίς να ξέρω τις προθέσεις του φίλου Lacrymosa όταν το έγραφε σαφώς ήθελε να σου δείξει (με εξυπνο χιουμοριστικό τρόπο κατά τη γνώμη μου) την άτοπη σύνδεση των στοιχείων με τις εικασίες.
Στο θέμα του Ο.Τ.Ο.
οι τελετές σεξουαλικού περιεχομένου σαν πρακτικές μπορεί να υπάρχουν σε διάφορα τάγματα η και όχι. Δε ξέρω δε μπορώ να απαντήσω.
Πραγματικά όμως διαστρεβλώνεις τη πραγματικότητα μέσα απο ένα αντιτεκτονικό μένος που έφτασε πλέον στο σεξουαλικό τομέα. Πρώτα απ όλα να σου πω οτι όχι μόνο ΔΕΝ λαμβάνουν χώρα τέτοιες πρακτικές μέσα στις στοές, αλλά είναι χώροι ΑΠΟΛΥΤΟΥ ηθικής σχετικά με τα όσα παραθέτεις.
Ζούμε μέσα στα ψέμματα, γι αυτό όμως πρέπει να προάγουμε την αναζήτηση της αλήθειας, και οχι της αλήθειας που θέλουμε. Δεν εννοώ να μη μας δίνεις τα όποια στοιχεία έχεις, ίσα ίσα, πρέπει να τα δίνεις, αλλά ρώτα πρώτα, υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν το θέμα και μπορούν να απαντήσουν.
Συνδέεις δυστυχώς διαφορετικά πράγματα. Ένα κομμάτι που μιλάει για το Ο.Τ.Ο, και αυθαίρετα το τεκτονισμό. Λυπάμαι που συμβαίνει αυτό. Λυπάμαι που η χειραψία των φιλικών κατακρίνεται επειδή μπήκε στο πεντακοσάρικο, λυπάμαι που τα τρίγωνα, αρχαιότατο σύμβολο συνδέεται με σκοτεινά κέντρα εξουσίας.
Λυπάμαι που η σβάστικα επίσης αρχαιότατο σύμβολο χρησιμοποιήθηκε απο τον απεχθή χίτλερ.(ελπίζω να καταλαβαίνεις το παραλληλισμό)
Λυπάμαι για τη βεβαιότητά σου όταν δηλώνεις "παραθέτω εδώ την πλήρη "μετάφραση" στο τι τρώνε οι μασόνοι στα μασονικά "γεύματα""
Στα πλαίσια της κουβέντας που κάνουμε θα ήθελα να σε καλύψω όσο το δυνατόν περισσότερο. Να θυμόμαστε όμως οτι οι σωστές ερωτήσεις φέρνουν και τις σωστές απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση