Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-12-06, 10:45
Το avatar του χρήστη PANEIOS
PANEIOS Ο χρήστης PANEIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΟ ΥΜΗΤΤΟΥ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Πανειε ανεβασε οσες φωτογραφιες διαθετεις απο το Δρακοσπιτο του Υμμητου μου κινησες το ενδιαφερον. Παρουσιαζει την ιδια τεχνοτροπια με αυτα της Ευβοιας; Εχει χρονολογηθει; Η επισκεψη κανονιζεται ευχαριστως για τις πρωτες ημερες του νεου ετους (επικοινωνησε μαζι μου μεσω π.μ για να το κλεισουμε και στη συνεχεια να απευθυνω ανοιχτη προσκληση σε οσους θα ηθελαν να ακολουθησουν).

Σχετικα με την αναφορα Μουτσοπουλου, δυστυχως δεν εχω καταφερει ακομη να την εντοπισω (παρα το ψαξιμο σε παλαιοβιβλιοπωλεια της πρωτευουσας). Παρ' ολα αυτα ο κ. Θ.Βεμπος με τροφοδοτησε με ενα περιεκτικο αρθρο του Μουτσοπουλου στο περιοδικο "Αρχαιολογια" το 1992. Εκει εχω βρει συνοπτικα ολες του τις θεσεις για την ιστορια και την τεχνοτροπια των Δρακοσπιτων και στο αρθρο αυτο θα στηριχθει η αποστολη που θα συγγραψω συντομα για την Πυθεας.
Καλημέρα και Χρονια Πολλά σε ολους
Αγαπητέ beetlejuice απο οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω το Δρακοσπιτο του Υμηττου δεν εχει χρονολογηθει η τουλαχιστον αν εχει γινει δεν το γνωριζω.
Δεν εχει ακριβως την ιδια τεχνοτροπια αλλα η οροφη κλεινει με τον ιδιο τροπο οπως και στα Δρακοσπιτα της Ευβοιας, δηλαδη με το λεγομενο Εκφορικο συστημα.
Θα ανεβασω συντομα καποιες φωτο και θα σου στειλω μειλ για να κανονισεις μια συναντηση για να επισκεφθουμε οσοι θελουν το Δρακοσπιτο στον Υμηττο.
Θα ηθελα να προσθεσω οτι ισως να προκειται για κατασκευη των αρχαιων λατομων μαρμαρου του Υμηττου.
Θα δουμε μαλιστα στην διαδρομη που θα ακολουθησουμε αν παμε, τα καταλοιπα αυτων των λατομευσεων, που ειναι αρχαιοτερα της Πεντελης.
Βεβαια οι αρχαιοι Ελληνες διαπιστωσαν την ολοφανερη ανωτερωτητα ποιοτητας μαρμαρου του Πεντελικου και ετσι σταματησαν την εξορυξη απο τον Υμηττο.
Οπως και αν εχει παντως, προκειται για μια μεγαλιθικη κατασκευη, που κανεις δεν πιστευει οτι σωζεται ακομα στον Ιερο Υμηττο μας.
Καλή σας μέρα.
__________________
«Ύβριν χρη σβεννύναι μάλλον ή πυρκαϊην»

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση