Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #514  
Παλιά 28-12-07, 11:42
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Αυτό που λες είναι σωστό κάθε επανάσταση έχει ένα υπόβαθρο το θέμα πως εκμεταλλεύονται κάποιοι το υπόβαθρο αυτό αλλά και τις ιδέες της κάθε επανάστασης. Δεν έχω λόγο για παράδειγμα να αμφισβητήσω τις αγνές προθέσεις του Λένιν έχω όμως λόγο να αμφισβητήσω πολλούς από αυτούς που τον στήριξαν και τελικά αργότερα μετέτρεψαν τις ιδέες αυτές σε χείριστη δικτατορία, ο Χίτλερ ξεκίνησε να γίνει αρχηγός της Γερμανίας και πιστεύω πως είχε ένα όραμα στην αρχή, εθνικιστικό μεν αλλά μάλλον αυτό ήταν κάτι το λογικό αν κρίνει κανείς την κατάσταση της Γερμανίας και του Γερμανικού λαού εκείνη την περίοδο, ποιός τον βοήθησε να ανέβει στην εξουσία, γιατί κυνηγούσε συγκεκριμένα τους εβραίους, θα μου πείς ότι κυνηγούσε κι άλλους αλλά μη γελιόμαστε αυτοί ήταν ο στόχος και γιατί οι Αμερικανοεβραίοι δεν τους βοήθησαν ενώ είχαν τη δυνατότητα? Μήπως και η Γαλλική επανάσταση δεν ντύθηκε με ωραίες ιδέες για τον απλό κόσμο? Που εφαρμόσθηκαν αυτές οι ιδέες ούτε καν ο Ναπολέων δεν τις εφάρμοσε. Υπάρχουν βεβαίως ατελείωτα παραδείγματα. Θα σου πώ και κάτι άλλο ποιές είναι οι πιο απειλούμενες χώρες αυτή τη στιγμή στα Βαλκάνια? Η Ελλάδα και η Σερβία οι μοναδικές βαλκανικές χώρες που αντιτάχθηκαν στις δυνάμεις του άξονα. ¨οσο για τον Χάμμερ να σου πώ πως αυτός εκμεταλλευόταν ορυχεία της σιβηρίας όλα τα στοιχεία υπάρχουν στο βιβλίο, φαντάζομαι και αλλού, αυτός που το έχει γράψει δεν είναι κανένας τυχαίος αύριο θα σου πω το όνομα.
Απάντηση με παράθεση