Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 02-07-08, 01:47
Το avatar του χρήστη chordistis
chordistis Ο χρήστης chordistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ο άνθρωπος είναι ευτυχισμένος μόνο αν είναι εξαρτημένος. Ελευθερία σημαίνει ανεξαρτησία, να μην εξαρτάσαι από κανέναν και από τίποτε, να είσαι ανεξάρτητος. Όμως, απ'ό,τι βλέπεις, αυτό δεν είναι και τόσο φυσικό. Οι άνθρωποι, από τη φύση τους, είναι απόλυτα εξαρτημένοι από τα πάντα, επιθυμούν την εξάρτηση, μ' αυτήν νιώθουν καλά, την αποζητούν για να νιώσουν ευτυχία, γαλήνη και αρμονία. Είναι εξαρτημένοι από τη μαμά τους και τον μπαμπά τους, από τη γυναίκα τους ή από τον άντρα τους, από το φαγητό, από την ικανοποίηση των αναγκών τους,
.......κάποιος νεαρός αναζητητής μετά από πολλά χρόνια αναζήτησης, πλησίασε μια καλύβα όπου μέσα κατοικούσε κάποιος γέροντας που φημολογείτο ότι γνώριζε αυτό που ο νεαρός έψαχνε όλα εκείνα τα χρόνια της περιπλάνησης.
-μέσα από την καλύβα πριν ακόμη πλησιάσει ο νεαρός ακούστηκε μια γλυκιά και βαθιά μαζί φωνή- Έκανες τον μισό δρόμο νεαρέ μου….τώρα είμαι (είσαι) εγώ!

Μου δίνετε την εντύπωση ότι γνωρίζεται τα πάντα κύριε Π.Γ εκτός από το παραπάνω!
__________________
΄΄μας περιορίζει η ΄΄σκέψη-ανάγκη΄΄ που μοιάζει να μας υπόσχεται όλα αυτά που πρέπει να πετάξουμε απο πάνω μας΄΄

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chordistis : 02-07-08 στις 02:09
Απάντηση με παράθεση