Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1159  
Παλιά 05-11-12, 02:38
Grivendal Ο χρήστης Grivendal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2009
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Μασονία στην Ελλάδα

Καλησπέρα μετά απο πολύ πολύ καιρό!Ναι έλειπα για τουλάχιστον 2 χρόνια...έχοντας και ένα μικρό πέρασμα απο εδώ.Τέλος πάντων....

Ο τίτλος μιλά απο μόνος του.Το ξέρω οτι μάλλον υπάρχουν ένα κάρο θέματα για μασόνους και οτι έχει σχέση με αυτούς...Εγώ το εξειδικεύω.Θέλω πιο πολύ να μιλήσουμε για τα τεχνικά θέματα του τεκτονισμού και πως διαρθρώνεται και οργανώνεται.Δηλαδή άκουσα για τον διαχωρισμό της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος απο την Μεγάλη Βασιλική της Αγγλίας.Μετά έγινε η ίδρυση των Εθνικών υπο την αιγίδα της.Ωραία μέχρι εδώ.Διαβάζω μετά οτι η Μ.στ.Ε ακολουθούσε τον Αρχαίο Σκωτικό τύπο και μπλα μπλα μπλα....τέλος πάντων είναι τόσα πολλά και τα μπερδεύω.Αν μπορεί κάποιος ας διαφωτίσει αρχικά με τα 'είδη' άσκησης του τεκτονισμού(π.χ αρχαίος σκωτικός,αμμήλης κλπ)και συζητάμε και άλλα τέτοια παρόμοια θέματα.

Υ.Γ:Απλά μια παράκληση.Εδώ να συζητήσουμε την Μασονία ως εξωτερική-πολιτική-κοινωνική οργάνωση.όχι ως την αποκρυσφιστική της πλευρά που δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κιόλας με την έννοια των Illuminati ,του σατανισμού κλπ.
Απάντηση με παράθεση