Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-15, 20:05
Το avatar του χρήστη forbiddenwhat
forbiddenwhat Ο χρήστης forbiddenwhat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Εικόνες

Βασικά δεν είναι εμπειρία,αλλά ερωτήσεις.Την στιγμή που ξαπλώνετε,αν δε σκέφτεστε κάτι,αναδύονται εικόνες"πίσω απ'τα βλέφαρα σας";Θεωρώ πως ναι εφόσον σε ψιλοσυζητήσεις που έχω κάνει έχω λάβει θετικές απαντήσεις.(Δυστυχώς για κάποιους λόγους δεν έχω συζητήσει ιδιαίτερα πολύ .)
Τα ερωτήματα είναι(εφόσον έχουμε τις ίδιες εικόνες):
-όταν πρόκειται για σχήματα,γιατί είναι σαν μοτίβα ή σαν μάνταλα ή γενικά περίεργα σχήματα;
-Γιατί τα πρόσωπα που βλέπουμε δεν τα γνωρίζουμε;Παίζει να είναι πρόσωπα που για παράδειγμα είχαμε δει με την άκρη του ματιού κάποια στιγμή ή στην πολύ παιδική μας ηλικία ή στην τηλεόραση ή ή ή και απλά τα είχε καταγράψει το υποσεινήδητο;
-Το ίδιο συμβαίνει και με διάφορα άλλα;(πχ σπίτια,οικήματα γενικότερα,αντικείμενα) που μπορούμε να δώσουμε τον λόγο μας ότι δεν τα έχουμε δει ποτέ;
-Οι λάμψεις;(εννοείται ότι μιλάμε για σκοτάδι και δεν υπάρχει ούτε εξωτερικό φως-λάμπες δρόμου,φώτα σπιτιού,φώτα αυτοκινήτων κτλ κτλ)

Ποια η άποψη σας;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-15, 21:48
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

http://en.wikipedia.org/wiki/Ganzfeld_effect

Με λίγα λόγια η έλλειψη οπτικών ερεθισμάτων προκαλεί παραισθήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-15, 22:10
Το avatar του χρήστη forbiddenwhat
forbiddenwhat Ο χρήστης forbiddenwhat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Στα ελληνικά υπάρχει για 'μας που δεν το έχουμε το lower?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-15, 02:18
Το avatar του χρήστη Holden
Holden Ο χρήστης Holden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Φίλε forbiddenwhat,

Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος αυτός, αλλά από ό,τι κατάλαβα το συγκεκριμένο πείραμα γίνεται κάπως έτσι (αν έχω κάνει λάθος με διορθώνετε όσοι γνωρίζετε καλύτερα) :

Σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο, βάζεις ένα κόκκινο λαμπάκι στο φωτιστικό.

Βάζεις το ραδιόφωνο να παίζει εκεί που έχει αυτό που λέμε παράσιτα (αυτός ο μονότονος ήχος, όταν δεν πιάνει πρόγραμμα, δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς.

Καλύπτεις τα μάτια σου με πλαστικά κουταλάκια.

Ο εγκέφαλός σου δημιουργεί ήχους και εικόνες, παραισθήσεις. Κάποιοι λένε πως είδαν και άκουσαν ευχάριστα πράγματα, άλλοι είχαν φριχτές εμπειρίες. Όπως και να έχει ,καλό είναι, αν το δοκιμάσεις, να έχεις κάποιον να σε προσέχει και να σε βοηθήσει να συνέλθεις, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

ΥΓ Εννοείται πως οι παραπάνω οδηγίες, που ξανατονίζω δεν είμαι σίγουρη πως είναι σωστές, απευθύνονται σε ενηλίκους. Προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-15, 12:44
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από forbiddenwhat Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά δεν είναι εμπειρία,αλλά ερωτήσεις.Την στιγμή που ξαπλώνετε,αν δε σκέφτεστε κάτι,αναδύονται εικόνες"πίσω απ'τα βλέφαρα σας";Θεωρώ πως ναι εφόσον σε ψιλοσυζητήσεις που έχω κάνει έχω λάβει θετικές απαντήσεις.(Δυστυχώς για κάποιους λόγους δεν έχω συζητήσει ιδιαίτερα πολύ .)
Τα ερωτήματα είναι(εφόσον έχουμε τις ίδιες εικόνες):
-όταν πρόκειται για σχήματα,γιατί είναι σαν μοτίβα ή σαν μάνταλα ή γενικά περίεργα σχήματα;
-Γιατί τα πρόσωπα που βλέπουμε δεν τα γνωρίζουμε;Παίζει να είναι πρόσωπα που για παράδειγμα είχαμε δει με την άκρη του ματιού κάποια στιγμή ή στην πολύ παιδική μας ηλικία ή στην τηλεόραση ή ή ή και απλά τα είχε καταγράψει το υποσεινήδητο;
-Το ίδιο συμβαίνει και με διάφορα άλλα;(πχ σπίτια,οικήματα γενικότερα,αντικείμενα) που μπορούμε να δώσουμε τον λόγο μας ότι δεν τα έχουμε δει ποτέ;
-Οι λάμψεις;(εννοείται ότι μιλάμε για σκοτάδι και δεν υπάρχει ούτε εξωτερικό φως-λάμπες δρόμου,φώτα σπιτιού,φώτα αυτοκινήτων κτλ κτλ)

Ποια η άποψη σας;
1. "σχήματα,γιατί είναι σαν μοτίβα ή σαν μάνταλα ή γενικά περίεργα σχήματα" & "λάμψεις"
Ενδοπτικά φαινόμενα.
Είναι λόγο έλλειψης οπτικών ερεθισμάτων΄όπως ορθά ειπώθηκε αλλά δεν είναι παραισθήσεις. Είναι σχήματα που αναδύονται από το οπτικό νεύρο ή τον εγκέφαλο εν μέρει λόγω του ανάλογου του "λευκού θορύβου" στα οπτικά κυκλώματα του μυαλού (λίγο σα το "χιόνι" τις παλιές τηλεοράσεις)
Σημαντικό εδώ (για τους λόγους που το συζητάμε) είναι ότι αυτά παρουσιάζονται στο 1ο μέρος μιας πχ εκστατικής εμπειρίας (κατά το - επικρατέστερο σήμερα - "νευροψυχολογικό" μοντέλο του Lewis-Williams.)

2. Για σπίτια και ανθρώπους κι αυτά παίζουν αλλά και άλλα (πχ συνθέτει ο νους κτλ)

Κατά το νευροψυχολογικό" μοντέλο του Lewis-Williams στη φάση 2 μιας εκστατικής εμπειρίας (αλλά και απλού ονειρέματος) τα ενδοπτικά φαινόμενα αρχίζουν να παίρνουν μορφές - οικείες ή και χιμαιρικές (φανταστικές συνθέσεις πχ) όπως πχ βλέποντας φωτεινές τελίτσες στον ουρανό κάποιοι τελικά "είδαν" αρκούδες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-15, 12:08
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από forbiddenwhat Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά δεν είναι εμπειρία,αλλά ερωτήσεις.Την στιγμή που ξαπλώνετε,αν δε σκέφτεστε κάτι,αναδύονται εικόνες"πίσω απ'τα βλέφαρα σας";Θεωρώ πως ναι εφόσον σε ψιλοσυζητήσεις που έχω κάνει έχω λάβει θετικές απαντήσεις.(Δυστυχώς για κάποιους λόγους δεν έχω συζητήσει ιδιαίτερα πολύ .)
Τα ερωτήματα είναι(εφόσον έχουμε τις ίδιες εικόνες):
-όταν πρόκειται για σχήματα,γιατί είναι σαν μοτίβα ή σαν μάνταλα ή γενικά περίεργα σχήματα;
-Γιατί τα πρόσωπα που βλέπουμε δεν τα γνωρίζουμε;Παίζει να είναι πρόσωπα που για παράδειγμα είχαμε δει με την άκρη του ματιού κάποια στιγμή ή στην πολύ παιδική μας ηλικία ή στην τηλεόραση ή ή ή και απλά τα είχε καταγράψει το υποσεινήδητο;
-Το ίδιο συμβαίνει και με διάφορα άλλα;(πχ σπίτια,οικήματα γενικότερα,αντικείμενα) που μπορούμε να δώσουμε τον λόγο μας ότι δεν τα έχουμε δει ποτέ;
-Οι λάμψεις;(εννοείται ότι μιλάμε για σκοτάδι και δεν υπάρχει ούτε εξωτερικό φως-λάμπες δρόμου,φώτα σπιτιού,φώτα αυτοκινήτων κτλ κτλ)

Ποια η άποψη σας;
Αν πρόκειται για απλές εκλάμψεις ή κάποιου είδους καλειδοσκοπικά φωτεινά σχήματα, αυτά πιθανόν να είναι φωτοφάνεια. Υπάρχουν κάποιοι που έχουν μια τάση αν αγχωθούν, συνηγορουμένων την χρήση απλών διεγερτικών, όπως καφές και τσιγάρο (καφείνη/νικοτίνη), να εμφανίσουν τέτοια, στο ενα ή και στα δυο μάτια. Επίσης κάποιες κατηγορίες φαρμάκων τα προκαλούν. Αν αφορά προσωπα, μερή ή καταστάσεις με δράση, τότε πάμε σε άλλες σφαίρες. Απο μεταφυσική έως ψυχιατρική.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-15, 12:50
Το avatar του χρήστη forbiddenwhat
forbiddenwhat Ο χρήστης forbiddenwhat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-15, 12:52
Το avatar του χρήστη forbiddenwhat
forbiddenwhat Ο χρήστης forbiddenwhat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Holden Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως οι παραπάνω οδηγίες, που ξανατονίζω δεν είμαι σίγουρη πως είναι σωστές, απευθύνονται σε ενηλίκους. Προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα ποτέ.
Ούτε εγώ Αρκεί αυτό που γίνεται από μόνο του.Είναι το όριο φαντάζομαι και με τα όρια δεν παίζουν
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-15, 14:53
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από forbiddenwhat Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ Αρκεί αυτό που γίνεται από μόνο του.Είναι το όριο φαντάζομαι και με τα όρια δεν παίζουν
Δεν ξέρω πως τα σκέφτηκες αυτά - όριο είναι αλλά όριο αρχής όχι τέλους. Ούτε είναι τόσο τρομακτικά τα πράγματα, ούτε είναι παιχνιδάκι.
Αν ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις. Αν όχι...

Η μέθοδος που προτάθηκε είναι ενδιαφέρουσα γιατί:
1. Είναι αρκετά "αλουστράριτη" για να είναι αυθεντική
2. Είναι αποτελεσματική
3. μερικές παραλλαγές πιο κάτω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Holden Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε forbiddenwhat,

Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος αυτός, αλλά από ό,τι κατάλαβα το συγκεκριμένο πείραμα γίνεται κάπως έτσι (αν έχω κάνει λάθος με διορθώνετε όσοι γνωρίζετε καλύτερα) :

Σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο, βάζεις ένα κόκκινο λαμπάκι στο φωτιστικό.

Βάζεις το ραδιόφωνο να παίζει εκεί που έχει αυτό που λέμε παράσιτα (αυτός ο μονότονος ήχος, όταν δεν πιάνει πρόγραμμα, δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς.

Καλύπτεις τα μάτια σου με πλαστικά κουταλάκια.

Ο εγκέφαλός σου δημιουργεί ήχους και εικόνες, παραισθήσεις. Κάποιοι λένε πως είδαν και άκουσαν ευχάριστα πράγματα, άλλοι είχαν φριχτές εμπειρίες. Όπως και να έχει ,καλό είναι, αν το δοκιμάσεις, να έχεις κάποιον να σε προσέχει και να σε βοηθήσει να συνέλθεις, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

ΥΓ Εννοείται πως οι παραπάνω οδηγίες, που ξανατονίζω δεν είμαι σίγουρη πως είναι σωστές, απευθύνονται σε ενηλίκους. Προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα ποτέ.
"Σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο, βάζεις ένα κόκκινο λαμπάκι στο φωτιστικό. "
Ήσυχο ναι. Σκοτεινό και με κόκκινο λαμπάκι... δεν υπάρχει λόγος αν έχεις καλύψει "τα μάτια σου με πλαστικά κουταλάκια"!

"Βάζεις το ραδιόφωνο να παίζει εκεί που έχει αυτό που λέμε παράσιτα (αυτός ο μονότονος ήχος, όταν δεν πιάνει πρόγραμμα, δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς."
Το λένε λευκό θόρυβο (εκτός κι αν εννοείς τα σφυρίγματα/παράσιτα)
Κάνει αλλά δεν είναι ιδανική επιλογή.
Υπάρχουν binaural beats (με ακουστικά στούντιο) ή για παραδοσιακότερους... μουσική αναστενάρηδων. Κάτι επαναλαμβανόμενο και μονότονο.

"Καλύπτεις τα μάτια σου με πλαστικά κουταλάκια."
Κι ελπίζεις μη σε δει κανένας έτσι...!!!
Όχι, καλύτερα χρησιμοποίησε κάποια μάσκα ύπνου ταξιδιού https://www.google.co.uk/search?hl=e...40.fkw7NPxc04g
Όπως καταλαβαίνεις με κουταλάκια ή μάσκα δεν βλέπεις φως κι έτσι δεν έχει σημασία λαμπάκι και φωτισμός δωματίου.

Καλό είναι να ξαπλώσεις άνετα και να μην κινείσαι.
Βάλε χρονοδιακόπτη (timer) να σε επαναφέρει σε 10-15 λεπτά στην αρχή 30 μετά - μέχρι 90-100 λεπτά.
Έχε κάποιον φίλο/φίλη πχ να τσεκάρει (χωρίς να σε ενοχλήσει) αν φοβάσαι.
Έχε χαρτί μολύβι δίπλα σου και σημείωσε οτιδήποτε αξιοσημείωτο.

Μην ξεχνάς. Όπως είπε ο Γιόντα στον Λούκ:
"What's in there?"
"Only what you take with you."
Εντάξει ίσως όχι μόνο αυτό αλλά κυρίως αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 26-01-15 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-15, 16:15
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Holden Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε forbiddenwhat,

Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος αυτός, αλλά από ό,τι κατάλαβα το συγκεκριμένο πείραμα γίνεται κάπως έτσι (αν έχω κάνει λάθος με διορθώνετε όσοι γνωρίζετε καλύτερα) :

Σε ένα ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο, βάζεις ένα κόκκινο λαμπάκι στο φωτιστικό.

Βάζεις το ραδιόφωνο να παίζει εκεί που έχει αυτό που λέμε παράσιτα (αυτός ο μονότονος ήχος, όταν δεν πιάνει πρόγραμμα, δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς.

Καλύπτεις τα μάτια σου με πλαστικά κουταλάκια.

Ο εγκέφαλός σου δημιουργεί ήχους και εικόνες, παραισθήσεις. Κάποιοι λένε πως είδαν και άκουσαν ευχάριστα πράγματα, άλλοι είχαν φριχτές εμπειρίες. Όπως και να έχει ,καλό είναι, αν το δοκιμάσεις, να έχεις κάποιον να σε προσέχει και να σε βοηθήσει να συνέλθεις, σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

ΥΓ Εννοείται πως οι παραπάνω οδηγίες, που ξανατονίζω δεν είμαι σίγουρη πως είναι σωστές, απευθύνονται σε ενηλίκους. Προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα ποτέ.
Κάτι σαν τις παρακάτω;

https://www.youtube.com/watch?v=ISb8HjrcyJM

Οι σκηνές είναι απο την φοβερή ταινία Enter the Void και δεν είναι καθόλου για πλάκα (ο ηρωας κάνει χρήση dmt)
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.