Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 30-06-06, 19:22
Το avatar του χρήστη Old cave-dinosaur
Old cave-dinosaur Ο χρήστης Old cave-dinosaur δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2006
Μηνύματα: 133
Smile

...Μια μικρή απάντηση στην Antonia.

Φίλη Antonia, σύμφωνα με την πείρα μου, μετά απο μερικές χιλιάδες φωτογραφιών σε σπήλαια και βάραθρα όλης της χώρας, σίγουρα είναι υδρατμοί.
Έχω (όπως και όλοι οι φίλοι σπηλαιολόγοι) πολλές εκατοντάδες φωτογραφίες, κατεστραμμένες απ' αυτούς !
Αυτοί, δημιουργούνται, είτε, απο την μόνιμα υπερκορεσμένη σε υγρασία ατμόσφαιρα των σπηλαίων - είτε (πολλές φορές) απο την ίδια μας την εκπνοή μπροστά απο την φωτογραφική μας μηχανή.
Πραγματικά, δεν νομίζω οτι υπάρχει τίποτα το περίεργο και ανεξήγητο, στην εμφάνισή τους στις φωτογραφίες μας.

Φιλικά
__________________
Πίστευε και, μη, ....... Ερεύνα !
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 14-09-06, 18:28
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

χαιρετω!

και προσκαλω φυσικα!

__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 14-09-06 στις 18:56
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 17-09-06, 19:13
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Ήδη αρκετά μέλη της κοινότητας έχουμε αποφασίσει να παραβρεθούμε στο μεγάλο event της Πεντέλης όπου θα γίνει η παρουσίαση των βιβλίων των johniebegood και Ntavelis666 . Αν κάποιο άλλο μέλος της κοινότητας ενδιαφέρεται να ανηφορίσει μαζί μας την Κυριακή 8 Οκτώβρη μπορεί να "κλείσει θέση" στέλνοντας ένα προσωπικό μήνυμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος.
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 19-09-06, 00:21
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή τιμη μας!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
Ήδη αρκετά μέλη της κοινότητας έχουμε αποφασίσει να παραβρεθούμε στο μεγάλο event της Πεντέλης όπου θα γίνει η παρουσίαση των βιβλίων των johniebegood και Ntavelis666 . Αν κάποιο άλλο μέλος της κοινότητας ενδιαφέρεται να ανηφορίσει μαζί μας την Κυριακή 8 Οκτώβρη μπορεί να "κλείσει θέση" στέλνοντας ένα προσωπικό μήνυμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος.
θα χαρουμε ειλικρινα αν ερθετε, και προσωπικα χαιρομαι επιπλεον επειδη το αποκαλεις event!

νασαι καλα!
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 25-09-06, 13:41
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή νεα ανανεωμενη προσκληση

νεα ανανεωμενη προσκληση

http://briefcase.pathfinder.gr/download/548117

με χαρα ανακοινωνω οτι την Κυριακη 8 - 10 - 06, Θεου θελοντος, θα λαβει χωραν τσιμπουσιον στο καταφυγειο των αγιων Ασωματων στην Πεντελη, κατα την διαρκεια του οποιου θα γινει παρουσιαση τριων νεων βιβλιων, απο τους συγγραφεις τους

Πεντελη, το ιερο ορος της Αθηνάς, του Τασου Πετουρη - Νταβελης

Αδηλη Ελλαδα, του Θαναση Ξανθοπουλου - Πανειος

Πεντελη, το φαινομενο πισω απο το πειραμα, του Γιαννη Τριανταφυλλη - johnniebegood


εκτος απο τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ κειμενα που γραφουμε για να σας διαβασουμε, θα σας διαβασουμε και τα τρια βιβλια με το ζορι


όποιος θελει ερχεται απο νωρις, όποιος θελει ερχεται κατα τις 12 με 1

θα μοιραστουν και χαρτες συντομα
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 03-10-06, 12:45
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ο χαρτης

ανεβαινουμε την λεωφορο Πεντελης και φτανουμε στην πλατεια παλιας Πεντελης - η πλατεια με τα σουβλιστα αρνια

κανοντας τον μισο γυρο της, συνανταμε ταμπελα που λεει προς Νεα Μακρη και στριβουμε δεξια

ειναι ο δρομος που παει για Αγιο Πετρο, Νεα Μακρη και Μαραθωνα



http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/fumito/29931/548942

στα μισα της αποστασης μεχρι τον Αγιο Πετρο, υπαρχει ενα κομματι του δρομου που ειναι ευθεια και οριζοντιο - ο παλιος καλος γνωστος "αντιβαρυτικος δρομος"

στην ακρη του θα δειτε στα αριστερα σας ενα ξυλινο κτισμα και τα δεντρα της πηγης

απο εκει ξεκινα ενας χωματοδρομος, λοξα και σε αντιθετη κατευθυνση απο την ασφαλτο - ειναι ο δρομος προς τους Αγιους Ασωματους



http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/fumito/29931/548943

εδω φαινεται ο χωματοδρομος και η ασφαλτος




http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/fumito/29931/548944

ο δρομος δεν εχει διασταυρωσεις, μεχρι που συναντατε μια στροφη αριστερα κατω - ειναι κατηφορα

εκει στριβετε



http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/fumito/29931/548945


εδω διακρινεται η στροφη αριστερα που λεγαμε και ενα πλατωμα που θα συναντησετε κατοπιν

ο δρομος συνεχιζει προς τα δεξια οπως δειχνει η φωτογραφια



http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/fumito/29931/548946


και εδω βλεπετε και την στροφη και το πλατωμα και τους Ασωματους



για οσους ακομη αμφιβαλουν για το αν θα χαθουν, θα βαλουμε σημαδια στην στροφη και στο πλατωμα


για οσους ειναι σιγουροι οτι θα χαθουν, θα υπαρχει καποιος στην πηγη του "αντιβαρυτικου" δρομου απο τις 12 μεχρι τις 12.30 να σας περιμενει

για οσους χαθουν υπαρχει το τηλεφωνο εκτακτης αναγκης 6975824780


ΥΓ. αν εχετε καποιες προτιμησεις στα ποτα ή στο μεζε, φερτε τις ελευθερα []

φυσικα θα υπαρχει φωτια στο τζακι


ναστε καλα
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 10-10-06, 01:39
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

ευχαριστω ολους οσοι μας τιμησαν με την παρουσια τους!

ελπιζω να περασαν καλα
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 13-02-07, 16:38
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

χαιρετε απαντες!

το σαββατο που μας περασε η εκπομπη πυλες του ανεξηγητου, με θεμα την Πεντελη, φιλοξενησε τις αποψεις των Θαναση Ξανθοπολου (συγγραφεα του βιβλιου Αδηλη Ελλαδα), Τασου Πετουρη (συγγραφεα του βιβλιου Πεντελη, το ιερο ορος της Αθηνάς) και Γιαννη Τριανταφυλλη (συγγραφεα του βιβλιου Πεντελη, το φαινομενο πισω απο το πειραμα).

προσπαθησαμε και οι τρεις να δωσουμε στοιχεια και να αναπτυξουμε μια αλλη οπτικη γωνια θεασης της Πεντελης, στον ελαχιστο χρονο μιας εκπομπης.

λαμπρη συμμετοχη ο Τσακρινος!


το προβλημα ομως παρουσιαστηκε αλλου και σε αυτο θα επικεντρωθω.

τι σημαινει σπηλαιολογος?

κατι σαν το παθολογος?

οχι φυσικα!


ασχολουμαστε με την σπηλαιολογια, δεν ειμαστε σπηλαιολογοι!

αυτο σημαινει οτι ο καθε ανθρωπος που ασχολειται με την σπηλαιολογια και βγαινει σε μια εκπομπη ή γραφει ενα βιβλιο, εκφραζει τον εαυτο του και μονον.

αν υπαρξει αντιλογος, αυτος θα ειναι παλι εκφραση ενος ατομου και οχι η επισημη σπηλαιολογικη αποψη, γιατι τετοια δεν υπαρχει και δεν γινεται να υπαρξει.

ειμαστε ατομα, που δρουμε σε ομαδες στα σπηλαια, και μονον οι εκαστοτε σπηλαιοσυντροφοι μου μπορουν να με κρινουν επι του πεδιου σαν "σπηλαιολογο".

οι προσωπικες μας αποψεις και τα προσωπικα μας βιωματα δεν μας κανουν καλους ή κακους στην σπηλαιολογια.


παρεπιπτοντως, και εγω και ο Θανασης θελησαμε να μην μπει στον υποτιτλο, ουτε το συγγραφεας, ουτε το σπηλαιολογος.

οι λογοι προσωπικοι, αλλά εγω το λεω στα ισα: πηγαμε να μιλησουμε για το βουνο και οχι να πουλησουμε τα βιβλια μας, ή σπηλαιολογικη μουρη...

επειδη ομως εγω ημουν παρων στο πανελ και επειδη καποιοι σπηλαιολογοι φροντισαν στο παρελθον ωστε η σπηλαιολογια να θεωρειται αντρο φανατικων αμφισβητιων της λεξης "ανεξηγητο", η παραγωγη θεωρησε σημαντικο να με χαρακτηρισει με την ενασχοληση μου στην σπηλαιολογια.

και σε αυτο συμφωνω εκ των υστερων, απολυτα μαζι τους!

δεν εχει σχεση η ενασχοληση μου με την σπηλαιολογια με το τις αποψεις μου, τα βιωματα μου και την Κοσμοαντιληψη μου.

γιατι οσα χρονια και να κανω σπηλαιολογια, οσα σπηλαια και να επισκεφθω, τα βιωματα μου στην Πεντελη τα βιωσα και δεν αλλαζει τιποτα!

ημουν, ειμαι και θα ειμαι ανιμιστικης αντιληψης ατομο.

και φυσικα δεν ειναι αποδειξη οτι "σφαλλω" το γεγονος οτι "αλλοι" δεν βιωσαν ποτε κατι ανεξηγητο...


κλεινω παρακαλωντας συγκεκριμενο ατομο, η κριτικη στο ατομο μου, στο βιβλιο μου, ή στις αποψεις μου, να γινεται δημοσια και οχι "πισωπλατα".


ναστε καλα!


ΥΓ. παιδια χαιρομαι οταν βλεπω ανθρωπους να ασχολουνται με την σπηλαιολογια!

καντε τα σεμιναρια σε οποιον συλλογο θελετε.

απλα καντε τα.

αξιζει!
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 24-04-07, 07:31
Το avatar του χρήστη nERaiDoULa
nERaiDoULa Ο χρήστης nERaiDoULa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

''Στο δρόμο, αλήθεια, της ψυχής αναγνωρίζεται ο τύπος του Σπηλαίου, του αρχαίου τόπου των μυητικών τελετών, με τ' ατέλειωτά του λοξοδρομίσματα, σταυροδρόμια και αλλογυρίσματα, με τις καμάρες τις σκοτεινές, με τους υπόγειους ποταμούς, τις λίμνες και τους άπατους γκρεμούς, που δρασκελίζουνται ή περνιούνται με δεντροκορμούς ή σκοινένια γιοφύρια. Τόπος του συμβολικού Θανάτου και Ξαναγεννημού των Μυητικών Τελετών, το Σπήλαιο γίνεται η πύλη των Δυό Κόσμων. Εδώθε κατεβαίνουν οι ψυχές κ' εδώθε ανεβαίνουν στον Απάνου Κόσμο. Ανάπτυξη του σχεδίου και σχηματική παράσταση του Σπηλαίου είναι ο Λαβύρινθος και τα ομόλογα σχέδια, που ανακρατούν σταθερά την αρχική σχέση τους τόσο με το Σπήλαιο όσο και με τη μυητική του σημασία.''



Παναγής Λεκατσάς, "Η Ψυχή"
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 16-05-07, 01:14
johnniebegood Ο χρήστης johnniebegood δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

την Παρασκευη 11-5-07, η εκπομπη 2 λογοι παραλογοι, του ραδιοσταθμου Αρμονια της Χαλκιδας, ειχε θεμα την Πεντελη και καλεσμενο εμενα.
τιμη μου που με προσκαλεσαν και ευχαριστω για το Ελευθερο βημα που μου παραχωρησαν ο Αντρεας Σπαθης και ο Βαγγελης Φωτης!

μερος πρωτο

μερος δευτερο


(ρε παιδια, δεν το ανεβασα χτες αυτο το μηνυμα?)
__________________
ου μαθειν δει τους μυστας, αλλα παθειν
www.johnniebegood.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.