Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 02-03-13, 06:49
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Feanor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομιζω να υπαρχει κανεις που ν αμφισβητει την ιστορικοτητα του Ιησου.
σε πιανω αδιαβαστο!!!!


http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=299
__________________
be no good, be real
  #202  
Παλιά 02-03-13, 07:44
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελευταίο πράγμα που ζητάω είναι να γίνει διαφήμιση στο metafysiko.gr το οποίο δεν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με πρακτική μαγεία και φυσικά το LHP.

Αφιερωμένο

Δεν είμαι σίγουρος αλλα





Τι ρουβας και μάντολες,ακου λίγο σκληρο ποιοτικό ελληνικό ροκ
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
  #203  
Παλιά 02-03-13, 09:18
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων


Διάλογος με σένα έγινε ουσιαστικά. Ο PUCK ενδιαφέρεται πιο πολύ μην σε χάσε από σύντροφο-φίλο, παρά με το ίδιο το θέμα.

κ εδω φαινονται ξεκαθαρα οι "αθωες" προθεσεις των μελων της οργανωσης κ οι τροποι που χρησιμοποιουν για να χειραγωγησουν/ προσηλυτισουν...


μετα απο αυτο, οποιος δεν βλεπει, σορυ αλλα εθελοτυφλει για μενα....



ευτυχως που μιλαει στον βακρυλη κ οχι σε καποιον αλλο!!!!!
__________________
be no good, be real

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demi : 02-03-13 στις 09:22
  #204  
Παλιά 02-03-13, 11:02
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Γίνεται ολοένα και καλύτερο ...

Πάμε, λοιπόν, να τα δούμε :

Παράθεση:
Δεν αντιπροσωπεύω το ΤΟΑ.
Οκ! Δεν είσαι, στο τμήμα Δημοσίων Σχέσεων της οργάνωσης. Αφήνω τις "κακές" ερωτήσεις, λοιπόν, και πάω σε μία και καλή. Για ποιον λόγο μπήκες -και συνεχίζεις να είσαι- σ' ένα φόρουμ που, κατά δήλωσή σου, είναι "Αν το φόρουμ ήταν το ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ, ναι θα είχε επιτυχημένα σχόλια.", "Τα περισσότερα άτομα εδώ σε αυτό το θέμα δεν είναι για σοβαρή συζήτηση". Να υποθέσω ότι ψάχνεις τον/την ένα/μία που θα γίνει "Αρχηγός";

Παράθεση:
Αν διαβάσεις το άρθρο που ανέβασα "Does Cthulhu exist?" θα καταλάβεις τι εννοώ σαν "Πίστη".
Θα το παλέψω για να βρω χρόνο να το διαβάσω. Ελπίζω να μην εννοείται εκεί μέσα πως ο Λάβκραφτ ήταν "Αρχηγός"

Παράθεση:
Φτιάξατε την ανθρωπότητα? Ποιοι είστε εσείς? Ενδιαφέρον "ακούγεται" Μαζί με την αννούλα?
Φτιάξαμε ΩΣ Ανθρωπότητα όχι "στην" ή "για την", έγραψα. Διάβασέ το πάλι και δώσε κάτι καλύτερο ως σχόλιο.

Παράθεση:
Το παράδειγμα αυτό στο είπα για να καταλάβεις, πόσο κουτό είναι να με ρωτάς τι γίνεται με την επαφή μου με τους Θεούς.
Καθόλου κουτό. Το βίωμα (αν υπάρχει) είναι αδύνατο να δοθεί στην ολότητά του σε κάποιον που δεν το ένιωσε.
Δεν είναι αδύνατο, όμως, να δοθεί ένα παράδειγμα. (Αν μιλάμε για βίωμα, εσωτερική κατάσταση, δηλαδή).

Παράθεση:
Shit happens..
Everyday ...

Παράθεση:
Καλύτερα μπομ ο μάστορας, παρά μπομπ ο σφουγγαράκης...
Ξεκινάς από "σφουγγαράκης", απορροφώντας οποιαδήποτε αναπόδεικτη δοξασία, κι εξελίσσεσαι σε "μάστορα" εξηγώντας στους επόμενους τα της δοξασίας.

Παράθεση:
Από εκεί και πέρα θέλεις να σου αναλύσω για το πόσες παραπομπές μπορώ να σου δώσω για την μίξη ανθρώπων με Θεούς, από τους Έλληνες Θεούς μέχρι τους Φαραώ της Αιγύπτου? Πρώτη φορά ακούς για τον Ηρακλή, γιο του Δία και μιας...θνητής? Ή πρωτη φορά ακούς για την Παναγία?
Όπως είπα και στο μέλος-κομήτη, που έσπευσε να υπερασπιστεί την οργάνωση με δύο μηνύματα και συνέχισε το ταξίδι του στο διάστημα,
αυτή είναι μία ακόμη, αναπόδεικτη, άποψη όπως πολλές άλλες. Εσύ βλέπεις εξωγήινους, άλλοι παραμύθια, άλλοι Εσωτερισμό κλπ.

Παράθεση:
Πιασιάρικο ή όχι?
Εννοείται. Η διαφήμιση έχει εξελιχθεί σε Επιστήμη

Παράθεση:
Ο PUCK ενδιαφέρεται πιο πολύ μην σε χάσε από σύντροφο-φίλο, παρά με το ίδιο το θέμα.
Ο PUCK, όπως σου έγραψε, μπήκε καλοπροαίρετα κι έκανε ερωτήσεις για να καταλάβει περί τίνος πρόκειται, αφού δεν γνώριζε την εν λόγω οργάνωση. Δεν προέβει ποτέ σε δηλώσεις τύπου : "δεν αμφισβήτησα το απολυταρχικό καθεστώς της Alienology", "Δεν περιμένω να έχουν δημοκρατικές ή προοδευτικές απόψεις ούτε ο Alienologist,", " Η μυστικοπάθεια αυτή, δηλαδή η μη αναφορά σε πηγές του βιβλίου -ή σε κείμενα αυτού-, αποτελεί ένδειξη αναξιοπιστίας", "Στην ουσία, εν τέλει, είναι δεδομένη η προσπάθεια προσηλυτισμού", "Τέτοιες new age μα...κίες τις έχει σιχαθεί το "είναι" μου!", . Δεν μου απαντάς πουθένα, καθώς ΔΕΝ αντιπροσωπεύεις το ΤΟΑ όπως είπες, αλλά παρ' όλ' αυτά, εγώ δεν ενδιαφέρομαι για το θέμα. ... Οκ! ...

Παράθεση:
Προτιμώ την ποιότητα παρά την ποσότητα.
Όταν κατέχεις Γνώση που αλλάζει τον Κόσμο, την μοιράζεσαι και κάνεις quality check αργότερα, σε όσους ενδιαφερθούν.
Όταν θέλεις να νιώσεις διαφορετικός από την πλέμπα, κάνεις άλλα ...

Παράθεση:
Μύστη PUCK, όπως καταλαβαίνεις, τα μέλη αυτής της Οργάνωσης έχουν τον δικό τους τρόπο να παρερμηνεύουν τα γραπτά άλλων και, επομένως, θα πρέπει να αντιμετωπίζονται καταλλήλως.

+1
Δίνεις +1 στο παρερμηνεύουν ; Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας, τελικά.

Παράθεση:
Απέδειξε μου εσύ ότι τα βιβλία που σου αναφέρω (καθώς και την Καινή και Παλαιά Διαθήκη) δεν είναι ιστορία και το συζητάμε.
Η κυρίαρχη, επιστημονική, άποψη ομιλεί περί Μυθολογίας ή ακόμα καλύτερα, περί μύθων με λεπτομέρειες αλήθειας. ΕΣΥ πρέπει να αποδείξεις τη θέση σου.

Παράθεση:
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να αμφισβητεί την ιστορικότητα του Οδυσσέα και.. του Ηρακλη?
Μπαρδόν

  #205  
Παλιά 02-03-13, 13:24
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Ο Ηρακλής (στην αρχ. ελλ. Ἡρακλῆς) ήταν αρχαίος μυθικός ήρωας, θεωρούμενος ως ο μέγιστος των Ελλήνων ηρώων. Γεννήθηκε στη Θήβα και ήταν γιος του Δία και της Αλκμήνης, απόγονος του Περσέα.



Ο Οδυσσέας, μυθικός βασιλιάς της Ιθάκης,είναι ο βασικός ήρωας στο επικό ποίημα του Ομήρου, Οδύσσεια, και επίσης διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο στο άλλο έπος του Ομήρου, την Ιλιάδα. Είναι ευρέως γνωστός για την πονηριά και εφευρετικότητά του, διάσημος και για τα δέκα χρόνια που του πήρε η επιστροφή στο σπίτι του, μετά τον Τρωικό Πόλεμο όπως αλληγορικά του απέδωσε ο Όμηρος. Ήταν γιος του Λαέρτη και της Αντίκλειας, σύζυγος της Πηνελόπης και πατέρας του Τηλεμάχου.

περαιτερω πληροφοριες στο ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ................................
  #206  
Παλιά 02-03-13, 15:06
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από εκεί και πέρα θέλεις να σου αναλύσω για το πόσες παραπομπές μπορώ να σου δώσω για την μίξη ανθρώπων με Θεούς, από τους Έλληνες Θεούς μέχρι τους Φαραώ της Αιγύπτου?
Θέλω να μου δώσεις παραπομπές σε επιστημονικές έρευνες που εξηγούν για ποιον λόγο το dna δεν δημιουργήθηκε στην Γή. Αν υποθέσουμε οτι τα πράγματα έγιναν έτσι όπως τα λές, έχεις προσδιορίσει το χρονικό σημείο στο οποίο οι "θεοί" δώρισαν το dna στην ανθρωπότητα;

Παράθεση:
Πρώτη φορά ακούς για τον Ηρακλή, γιο του Δία και μιας...θνητής?
Όχι. Θεοί και ημίθεοι χαρακτηρίζονται άνθρωποι που δείχνουν κάποια εξαιρετική υπεράνθρωπη ικανότητα κάπου (βλέπε καλλιτέχνες - αθλητές). Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι στην πραγματικότητα. Αν εγώ γράψω ένα κείμενο υποστηρίζοντας οτι η Μαντόνα είναι θεά και αυτό διαβαστεί χιλιάδες χρόνια μετά απο ανθρώπους που δεν έχουν σωστή αντίληψη της πραγματικότητας τότε θα βγάλουν το λανθασμένο συμπέρασμα οτι στην εποχή μας δρούσε κάποια θεά που την λέγανε Μαντόνα. Κάπως έτσι βγαίνουν και οι μύθοι...

Παράθεση:
Αν φαίνομαι ειρωνική, να με συγχωρέσεις πραγματικά. Απλά λόγω του ειρωνικού κλίματος από τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, παρασύρομαι.
Μην άγχεσαι. Δεν είμαι και τόσο εύθικτος

Παράθεση:
Το DNA από Αυτούς το κληρονομήσαμε.
Δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος που υπάρχει για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα είναι να βρείς έναν εξωγήινο οργανισμό απο τον οποίο θα πάρεις δείγμα και θα κάνεις σύγκριση. Είναι η δεύτερη φορά που το λέω . Με παραπομπές σε μύθους δεν μπορείς να υποστηρίξεις καμία θεική παρουσία. Τα θέματα που εσωκλείουν την έννοια "πίστη " δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά στοιχεία για τίποτα.

Παράθεση:
Και η γάτα μου δεν πιστεύει πουθενά..
Και εγώ δεν πιστεύω πουθενά!! Θέλεις να μου πεις οτι έχω την αντίληψη της γάτας σου ή οτι είμαι πρωτόγονος;;

Παράθεση:
Άλλαο ο εθνικοσοσιαλισμός και άλλο ο κοινωνικός δαρβινισμός.
Ο κοινωνικός δαρβινισμός είναι άλλη μια κατάπτυστη αναπόδεικτη θεωρία συνυφασμένη με την καπιταλιστική ανάπτυξη και κατα την γνώμη μου βγήκε για να εδραιώσει την κυριαρχία στα προτεκτοράτα παρούσιάζοντας την κατάσταση ως μη αναστρέψιμη και οφειλόμενη σε γενετικούς παράγοντες. Αντί να ψάχνεις ανθρώπους με εξωγήινο dna θα σου πρότεινα να ερευνήσεις την σχέση της πίστης με το κοινωνικοοικονομικοπολιτικό σύστημα της κάθε εποχής.
  #207  
Παλιά 02-03-13, 15:25
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι σίγουρος αλλα





Τι ρουβας και μάντολες,ακου λίγο σκληρο ποιοτικό ελληνικό ροκ
Σε βρίσκω πραγματικά ποιοτικό...

http://www.youtube.com/watch?v=yEnQkcg4Oik
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #208  
Παλιά 02-03-13, 15:38
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Γίνεται ολοένα και καλύτερο ...
Διασκεδαστικό!


Παράθεση:
Οκ! Δεν είσαι, στο τμήμα Δημοσίων Σχέσεων της οργάνωσης. Αφήνω τις "κακές" ερωτήσεις, λοιπόν, και πάω σε μία και καλή. Για ποιον λόγο μπήκες -και συνεχίζεις να είσαι- σ' ένα φόρουμ που, κατά δήλωσή σου, είναι
Χαίρομαι πολύ που τουλάχιστον θα κάνουμε σοβαρό διάλογο.

Ο λόγος που μπήκα είναι ότι τυχαία τσέκαρα το θέμα και είδα ότι μπήκε μια Λιλιάνα και έλεγε ανακρίβειες για το θέμα και είδα και το υβριστικό σχόλιο στο τέλος. Θεωρώ ότι σαν Ελληνίδα και μέλος του ΤΟΑ, πρέπει να το προστατεύσω. Επίσης, πιστεύω ότι ειπώθηκαν αρκετά από την πλευρά μου για το τι πρεσβεύει η οργάνωση.


Θα το παλέψω για να βρω χρόνο να το διαβάσω. Ελπίζω να μην εννοείται εκεί μέσα πως ο Λάβκραφτ ήταν "Αρχηγός"

Παράθεση:
Φτιάξαμε ΩΣ Ανθρωπότητα όχι "στην" ή "για την", έγραψα. Διάβασέ το πάλι και δώσε κάτι καλύτερο ως σχόλιο.
Έχεις απόλυτο δίκιο και το παίρνω πίσω.

Παράθεση:
Όπως είπα και στο μέλος-κομήτη, που έσπευσε να υπερασπιστεί την οργάνωση με δύο μηνύματα και συνέχισε το ταξίδι του στο διάστημα,
αυτή είναι μία ακόμη, αναπόδεικτη, άποψη όπως πολλές άλλες. Εσύ βλέπεις εξωγήινους, άλλοι παραμύθια, άλλοι Εσωτερισμό κλπ.
Συμφωνώ ότι ήταν κομήτης, αλλά το θέμα αυτό το παρακολουθούν πολλοί σαν guest και είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιες απαντήσεις. Επαναλαμβάνω, ότι όταν μιλάμε για Alien Gods μιλάμε για τους Αρχαίους Θεούς των Αρχαίων θρησκειών και όχι hollywood-αλλά λιακόπουλος εξωγήινους.

Παράθεση:
Εννοείται. Η διαφήμιση έχει εξελιχθεί σε Επιστήμη
Συμφωνώ απόλυτα.


Παράθεση:
Ο PUCK, όπως σου έγραψε, μπήκε καλοπροαίρετα κι έκανε ερωτήσεις για να καταλάβει περί τίνος πρόκειται, αφού δεν γνώριζε την εν λόγω οργάνωση.
Όχι δεν έκανε μόνο καλοπροαίρετες ερωτήσεις.

Παράθεση:
αλλά παρ' όλ' αυτά, εγώ δεν ενδιαφέρομαι για το θέμα. ... Οκ! ...
Θεωρώ ότι ενδιαφέρεσαι, και πλέον κάνουμε και σοβαρό διάλογο.

Παράθεση:
Όταν κατέχεις Γνώση που αλλάζει τον Κόσμο, την μοιράζεσαι και κάνεις quality check αργότερα, σε όσους ενδιαφερθούν.
Η Γνώση δεν είναι μόνο μία, γι'αυτό και άλλωστε το ΤΟΑ υποστηρίζει ανοικτά ΟΛΕΣ τις θρησκείες, οργανώσεις, σέκτες κλπ και έχει σαν μοτο το

"Use What Works"

Παράθεση:
Όταν θέλεις να νιώσεις διαφορετικός από την πλέμπα, κάνεις άλλα ...
Και μια τελεία τατουαζ στο μικρό σου δάκτυλο σε κάνει διαφορετικό. Σημασία έχει ο διαφορετικός τρόπος σκέψης και ζωής.

Παράθεση:
Η κυρίαρχη, επιστημονική, άποψη ομιλεί περί Μυθολογίας ή ακόμα καλύτερα, περί μύθων με λεπτομέρειες αλήθειας. ΕΣΥ πρέπει να αποδείξεις τη θέση σου.
Θεωρώ ότι όλες οι "μυθολογίες" των θρησκειών του παρελθόντος ότι έχουν μια γερή βάση αλήθειας. Και για να πω και κάτι παραπάνω:

Είτε ισχύουν, είτε όχι οι μυθολογίες (Ανουνάκι, Ημίθεοι, Θεικοί Φαραώ, Χριστός, Βούδας, Διάβολος, Τετσκαλτιπόκα κλπ), ως αλιενολόγος χρησιμοποιώ τον Μύθο.

Ο νοών...νοείτω
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #209  
Παλιά 02-03-13, 15:45
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

προς xtabay

Παράθεση:
Θέλω να μου δώσεις παραπομπές σε επιστημονικές έρευνες που εξηγούν για ποιον λόγο το dna δεν δημιουργήθηκε στην Γή.
Ένα πολύ καλό άρθρο που έχει την δουλειά επιστημόνων (πχ. Dr. Francis Crick) μπορείς να διαβάσεις εδω http://www.bibliotecapleyades.net/ci...ncia_adn08.htm

Παράθεση:
Αν υποθέσουμε οτι τα πράγματα έγιναν έτσι όπως τα λές, έχεις προσδιορίσει το χρονικό σημείο στο οποίο οι "θεοί" δώρισαν το dna στην ανθρωπότητα;
Θα είχε σημασία? Ο χρόνος είναι πάλι μια υποκειμενική πραγματικότητα.

Παράθεση:
Όχι. Θεοί και ημίθεοι χαρακτηρίζονται άνθρωποι που δείχνουν κάποια εξαιρετική υπεράνθρωπη ικανότητα κάπου (βλέπε καλλιτέχνες - αθλητές).
Ο ημίθεος όπως ήταν στην Αρχαία Ελλάδα, είχε βιολογική σημασία. Από έναν γονιό Θεό και απο έναν γονιό θνητό.

Παράθεση:
Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι στην πραγματικότητα. Αν εγώ γράψω ένα κείμενο υποστηρίζοντας οτι η Μαντόνα είναι θεά και αυτό διαβαστεί χιλιάδες χρόνια μετά απο ανθρώπους που δεν έχουν σωστή αντίληψη της πραγματικότητας τότε θα βγάλουν το λανθασμένο συμπέρασμα οτι στην εποχή μας δρούσε κάποια θεά που την λέγανε Μαντόνα.
Αυτό είναι το νόημα φίλε μου και αυτό είναι το Belief System που προανέφερα.

Παράθεση:
Δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος που υπάρχει για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα είναι να βρείς έναν εξωγήινο οργανισμό απο τον οποίο θα πάρεις δείγμα και θα κάνεις σύγκριση. Είναι η δεύτερη φορά που το λέω . Με παραπομπές σε μύθους δεν μπορείς να υποστηρίξεις καμία θεική παρουσία. Τα θέματα που εσωκλείουν την έννοια "πίστη " δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά στοιχεία για τίποτα.
Διάβασε σε παρακαλώ το άρθρο που ανέβασα για τον Κθούλου και μετά πεσμου τη γνώμη σου.

Παράθεση:
Και εγώ δεν πιστεύω πουθενά!! Θέλεις να μου πεις οτι έχω την αντίληψη της γάτας σου ή οτι είμαι πρωτόγονος;;
Εμένα πάντως δεν θα με πείραζε να μου λέγες ότι έχω την αντίληψη της γάτας

Παράθεση:
Ο κοινωνικός δαρβινισμός είναι άλλη μια κατάπτυστη αναπόδεικτη θεωρία συνυφασμένη με την καπιταλιστική ανάπτυξη και κατα την γνώμη μου βγήκε για να εδραιώσει την κυριαρχία στα προτεκτοράτα παρούσιάζοντας την κατάσταση ως μη αναστρέψιμη και οφειλόμενη σε γενετικούς παράγοντες. Αντί να ψάχνεις ανθρώπους με εξωγήινο dna θα σου πρότεινα να ερευνήσεις την σχέση της πίστης με το κοινωνικοοικονομικοπολιτικό σύστημα της κάθε εποχής.
Χαίρομαι που γνωρίζεις κάποια πράγματα. Παρόλαυτα, ερευνώ τα πάντα και δεν χρειάζομαι συστάσεις.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #210  
Παλιά 02-03-13, 16:19
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Σαν επαγγελματίας ερευνητής, που θα με ζήλευαν ακόμη και τα πρωτοκλασάτα προσκεκλημένα μέλη των -πάλαι ποτέ- Πυλών του Ανεξήγητου, διάβασα από την αρχή το topic των 21 σελίδων. Η ιστορία αυτού του topic δείχνει το πόσο ο άνθρωπος γενικότερα είναι έτοιμος να υπερασπιστεί τις ιδεολογίες του, ακόμη κι αν δε ξέρει γιατί πιστεύει σε αυτές. Ακόμη κι αν θέλουμε να εμβαθύνουμε περισσότερο, παρατηρούμε ότι θα χρησιμοποιηθούν μέθοδοι και τακτικές που δεν είναι και τόσο ... "τίμιες"! Εν ολίγοις, τόσο η Sophia_Aiwnia, όσο και ο Stavropoulos, έστησαν το σκηνικό της έναρξης της διαφήμισης αυτής της οργάνωσης. Παρακαλώ, ας με διορθώσει η Sophia_Aiwnia για το πως πρέπει να αναφερόμαστε, δηλαδή σαν θρησκεία, σαν οργάνωση, ή σαν κάτι άλλο; Αφού, λοιπόν, ξεκίνησε αυτή η συζήτηση και το θέμα της περιελάμβανε τον -τότε- ΝΑΟS, ξαφνικά από το πουθενά (πραγματικά από το πουθενά), διαδραματίζεται μία διαμάχη μεταξύ των Χριστιανών του forum και άλλων που ασπάζονται όχι τον Σατανισμό, αλλά κάποιες πλευρές του. Εν συνεχεία, η συζήτηση περιστρέφεται για λίγο ξανά ως προς τον NAOS και μετά κλειδώνεται! Το σκεπτικό ήταν δεν προσκομίστηκαν κάποια documents που έπρεπε να τεθούν προς δημόσια συζήτηση. Ξεκλειδώθηκε 3 χρόνια μετά, μόνο και μόνο επειδή κάποιος παρέθεσε μία πηγή, που στην ουσία αναφέρει πως η τοτε Ελληνική Οργάνωση NAOS, μετεξελίχθηκε σε Temple Of Alienology. Την συνέχεια την γνωρίζουμε, γιατί εμείς την διαμορφώσαμε. Αυτή η εισαγωγή, γιατί είμαι σίγουρος ότι κανείς (σχεδόν) δεν διάβασε την μέχρι τώρα πορεία της συζήτησης. Τα συμπεράσματα απ' αυτήν την εισαγωγή είναι ότι: 1) Κανείς δεν εμβάθυνε πραγματικά, στα "πιστεύω" αυτής της Οργάνωσης, Φιλοσοφικής στάσης ή όπως αλλιώς θέλει να λέγεται (και αυτό είναι ένα μείον για τα μέλη του forum), και 2) Κανείς απ' αυτήν την Οργάνωση, Φιλοσοφική στάση κ.τ.λ. δεν απάντησε επί της ουσίας στα όποια ερωτήματα τέθηκαν από πολύ λίγους προς αυτούς (και αυτό είναι ένα μείον προς τα μέλη της -τότε- NAOS). 3) ... και κυριότερον ... αποδεικνύεται το πόσο μεγάλη τραγικότητα διακατέχουν, τόσο οι νέες φιλοσοφίες, όσο και τα νέα κοινά, στα οποία απευθύνονται αυτές!

Όσων αφορά τις, τώρα, συζητήσεις μας, δεν μπορώ να ασπαστώ την άποψη ότι οι μυθολογικές αναφορές και οι αναφορές στους αρχαίους θρύλους έχουν να κάνουν με την πραγματική φύση των, τότε, γενομένων. Ως γνωστόν, στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχε αυξημένο το αίσθημα της μυθοπλασίας σε τέτοιο βαθμό, ώστε να λατρεύονται τα στοιχεία της Φύσης προσωποποιημένα και όχι αόριστα. Αυτό είχε ως συνέπεια να "θεοποιηθούν" κάποιοι άνθρωποι, όπως ο Ηρακλής για παράδειγμα - ή ο Θησέας - ή ο Οδυσσέας, μόνο και μόνο για να βρεθεί μία λογική (για τα τότε δεδομένα) βάση, ώστε να στηριχτεί η όλη αυτή μυθοπλασία. Μπορεί οι Αρχαίοι Έλληνες και οι λαοί, γενικότερα, να ήταν κατά πολύ ανεπτυγμένοι, αλλά δεν είχαν φτάσει στο σημείο που βρίσκεται η Ανθρωπότητα σήμερα. Αυτό, γιατί έπρεπε κατά κάποιον τρόπο και με οποιοδήποτε κόστος, να δωθεί μία εξήγηση για τα αναπάντητα ερωτήματα που υφίστανται αιώνια. Σήμερα, που η Επιστήμη έχει κάνει άλματα προόδου και φαίνεται να καταρρίπτει δοξασίες του παρελθόντος, έρχονται στο προσκήνιο νέες θεωρίες, όπως η Alienology. Δεν διαφέρουν σε τίποτα, κατά την ταπεινή μου άποψη, το μόνο που αλλάζει είναι το ότι σήμερα οι άνθρωποι έχουν την δυνατότητα και την ικανότητα να σκέφτονται διαφορετικά, σε σχέση με τους αρχαίους χρόνους.

Δεν έχω πειστεί ακόμη για το όφελος της διαφήμισης της Alienology, όταν καθημερινά τα οφέλη της διαφήμισης άλλων θρησκειών ή φιλοσοφικών στάσεων, όχι μόνο περνούν χωρίς συζήτηση, αλλά θεωρείται και αμαρτία ή/και έγκλημα να εκφέρεις αντίθετη άποψη. Από την άλλη, δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την μυστικοπάθεια της Alienology. Μπορεί αυτές οι απορίες που έχουμε, να λύνονται. Μπορεί να υπάρχει, όντως, μία εξήγηση στα πλαίσια του λογικού, για όλα όσα μας προβληματίζουν. Αλλά αυτό το "πέπλο του μυστηρίου" είναι ακατανόητο και, όπως προέγραψα, οδηγεί σε καχυποψίες και σε άλλα συμπεράσματα.

Παράθεση:
Το τελευταίο κεφάλαιο ξεδιαλύνει το μυστήριο της alienology, αν το γράψω εδώ, ουσιαστικά ακυρώνω την ύπαρξη του βιβλίου.
Η Βίβλος, που είναι το αντίστοιχο βιβλίο του Χριστιανισμού, είναι free for all. Βέβαια, σ' αυτό έχει συντελέσει και το γεγονός ότι διδάσκεται στα σχολεία, πανεπιστήμια, καφενεία, λούνα παρκ και όπου αλλού δύναται. Βέβαια, μπορεί να είναι ελεύθερο προς το ευρύ κοινό, αλλά κάποια σημεία (που ω! τη σύμπτωση! είναι και τα πιο ουσιαστικά) παραμένουν γραμμένα με αινιγματικούς γρίφους. Στην περίπτωσή της Alienology, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση για αυτήν την Οργάνωση, Φιλοσοφική στάση κ.τ.λ., διότι δεν έχουμε μία βάση προς συζήτηση. Και όταν πραγματοποιούνται ερωτήσεις που είναι καίριες, δεν έρχονται οι απαντήσεις, με την αιτιολογία ότι όλες λαμβάνουν χώρα στο "The Truth...".

Παράθεση:
Πραγματικά έχεις λάθος ιδέα για το ΤΟΑ.
Δώσε μας να καταλάβουμε, ποια είναι η σωστή ιδέα για την Alienology. Οι Αμερικάνοι συχνά/πυκνά λένε keep it simple as stupid, για να μπορεί ο δέκτης να κατανοήσει τον πομπό. Κάνε το ίδιο και ρίξε φως στις ερωτήσεις που δέχεσαι, ειδάλλως μπορώ να φανταστώ πολλούς λόγους που πλανάται η επιθυμία να υπάρξει άλλο αποτέλεσμα.

Έχουν τεθεί αρκετές ερωτήσεις, από 'μένα και από άλλα μέλη του forum. Κράτα στην άκρη τις όποιες αντιπαραθέσεις (το ίδιο και από την δική μας πλευρά) και μας δίνεται, έτσι, το ελεύθερο για μία εποικοδομητική συζήτηση. Όχι άλλες αοριστίες, μόνο σοβαρή κουβέντα.

Κάνοντας την αρχή, θα ήθελα να μάθω ποιος ήταν εκείνος που δημιούργησε τους Alien Gods...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.