Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιά 12-01-12, 03:03
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Γεια σου Κατερίνα! Άλλος στην οικογένειά σου δεν βλέπει τίποτα? Κάποιος παππούς ή γιαγιά ή άλλος συγγενής που να έχει παρόμοιες εμπειρίες? Ξέρεις αν έχει ασχοληθεί κανένα μέλος της οικογένειάς σου με μαγείες και τελετουργικά? Κάποιο οκούλτ βιβλίο που να υπάρχει στην κατοχή σας, ή κανένα παράξενο αντικείμενο (δώρο, φυλαχτό...). Εκτός του ότι εμφανίζονται από μόνα τους, προσπαθείς κι εσύ να τα βλέπεις?
Οι σκιές αυτές έχουν χαρακτηριστικά προσώπου ή όχι. Τίποτα πιο <φωτεινό> έχεις δει ποτέ? Κάποιο όνειρο που σου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση?

Συγνώμη αν σε κουράζω με τις ερωτήσεις μου αλλά όλες οι λεπτομέρειες βοηθάνε για να ξεδιαλύνουμε κάποια πράγματα.
Φιλικά.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #352  
Παλιά 13-01-12, 00:20
Katerina.deathless Ο χρήστης Katerina.deathless δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Κατερίνα! Άλλος στην οικογένειά σου δεν βλέπει τίποτα? Κάποιος παππούς ή γιαγιά ή άλλος συγγενής που να έχει παρόμοιες εμπειρίες? Ξέρεις αν έχει ασχοληθεί κανένα μέλος της οικογένειάς σου με μαγείες και τελετουργικά? Κάποιο οκούλτ βιβλίο που να υπάρχει στην κατοχή σας, ή κανένα παράξενο αντικείμενο (δώρο, φυλαχτό...). Εκτός του ότι εμφανίζονται από μόνα τους, προσπαθείς κι εσύ να τα βλέπεις?
Οι σκιές αυτές έχουν χαρακτηριστικά προσώπου ή όχι. Τίποτα πιο <φωτεινό> έχεις δει ποτέ? Κάποιο όνειρο που σου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση?

Συγνώμη αν σε κουράζω με τις ερωτήσεις μου αλλά όλες οι λεπτομέρειες βοηθάνε για να ξεδιαλύνουμε κάποια πράγματα.
Φιλικά.
Οχι κανενας δεν βλέπει τίποτα και ουτε τελετουργικά έχουν γίνει ποτε ούτε καποια φυλαχτα η περίεργα βιβλία έχουμε! Όχι δεν θα έλεγα οτι επιχειρώ να τα δω απλά τα βλέπω όχι δεν μπορώ να διακρίνω χαρακτηριστικά προσώπου, Ναι βέβαια και έχω δει <<φωτεινά>> τα βλέπω και αυτά όπωσ και τις σκιές αόριστο σχήμα και εξαφανίζονται και αυτά όπως οι σκιές!
Αααα όσο για τα όνειρα ναι έχω δει διάφορα κάθε μέρα βλέπω ονειρα, βασικά όλοι βλέπουν όνειρα κάθε μέρα απλά εγώ τα θυμάμαι πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #353  
Παλιά 13-01-12, 00:58
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katerina.deathless Εμφάνιση μηνυμάτων
ούτε καποια φυλαχτα η περίεργα βιβλία έχουμε! Όχι δεν θα
Αααα όσο για τα όνειρα ναι έχω δει διάφορα κάθε μέρα βλέπω ονειρα, βασικά όλοι βλέπουν όνειρα κάθε μέρα απλά εγώ τα θυμάμαι πάντα.
Τα φυλαχτά μπορεί να είναι <καμουφλαρισμένα>. Το ίδιο και τα βιβλία. Αν και δεν φαίνεται να έχει σχέση με μάγεια μιας και οι εμπειρίες σου συμβαίνουν από τότε που θυμάσαι τον εαυτό σου όπως κατάλαβα. Κάποιο άτομο που να μην τα πηγαίνει καλά είτε με εσένα είτε με την οικογένειά σου φαντάζομαι δεν έχεις παρατηρήσει.
Δεν εννοώ γενικά όνειρα, αλλά κάποιο περίεργο ή έντονο που σου έμεινε ή το βλέπεις συχνά και έχει να κάνει και με τις σκιές. Πχ να σου προτείνουν στον ύπνο σου περίεργοι τύποι να πας με το μέρος τους ή να πολεμάς με τίποτα τέρατα ή κάτι ανάλογο έντονο όμως που σου έκανε εντύπωση. (Μπορεί βέβαια να μην έχουν καμία σχέση τα όνειρα μιας και προβάλλουν το υποσυνείδητό σου που φαντάζομαι είναι γεμάτο από τέτοια τρελά!) Επιπλέον έχεις εμπειρίες συνειδητού ονειρέματος και εμπειρίες αστρικής προβολής?
...Πολλά ρωτάω ε?!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #354  
Παλιά 21-01-12, 13:21
Angelo Custode Ο χρήστης Angelo Custode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Πρόσφατα ένιωσα και εγώ αυτό το φαινόμενο.
Ήταν βράδυ και είχα πέσει για ύπνο κατά τι μία. Έπειτα θυμάμαι πως ξύπνησα γιατί ένιωσα ένα απίστευτο βάρος στην πλάτη μου σαν κάποιος να κάθεται επάνω της. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τρομοκρατήθηκα όταν διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κουνηθώ αλλά μετά ηρέμησα γιατί κατάλαβα για ποιο πράγμα πρόκειται. Δεν προσπάθησα καν να φωνάξω, απλώς ηρέμησα πολύ και είπα από μέσα μου το πάτερ ημών. Φυσικά και σταμάτησε κατευθείαν ότι και να ήτανε . Αλλά όπως πολλοί καταλαβαίνετε δεν κοιμήθηκα εύκολα το βράδυ !
__________________
O καλυτερος τροπος να αντιμετωπισεις το τρομο ειναι ισως να αφεθεις στα νυχια του!
Απάντηση με παράθεση
  #355  
Παλιά 22-01-12, 18:49
takis89 Ο χρήστης takis89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2012
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Έχω ακούσει πολλούς να μου λένε ότι έχουν βιώσει τέτοιο πράγμα. Φυσικά υπάρχει εξήγηση (http://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis).
Λογικό είναι βέβαια άμα σου τύχει να τρομάξεις και να σκέφτεσαι σενάρια ταινιών κλπ, αλλά είναι κάτι που το παθαίνουν πολλοί άνθρωποι και είναι φυσιολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #356  
Παλιά 23-01-12, 09:43
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

takis89
Το οτι υπαρχει εξηγηση δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αυτος ο δαιμονας που λεμε... Μπορει αρκετες φορες να συμβαινει λογο αυτης της εξηγησης που δινει.

Ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κι αλλος λογος που συμβαινει οπως αυτος της μορας. αρκετοι εχουν δει κιολας τα χερια της μορας η καποιο αλλο μερος του σωματος οπως την πλατη της οταν καθεται πανω τους.
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #357  
Παλιά 23-01-12, 10:24
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Φιλε μου, το ξυραφι του Occam το εχεις ακουσει;
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #358  
Παλιά 23-01-12, 12:41
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis1818 Εμφάνιση μηνυμάτων
takis89
Το οτι υπαρχει εξηγηση δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει αυτος ο δαιμονας που λεμε... Μπορει αρκετες φορες να συμβαινει λογο αυτης της εξηγησης που δινει.

Ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κι αλλος λογος που συμβαινει οπως αυτος της μορας. αρκετοι εχουν δει κιολας τα χερια της μορας η καποιο αλλο μερος του σωματος οπως την πλατη της οταν καθεται πανω τους.
Ούτε το ότι αρκετοί έχουν δει τα χέρια ή κάποιο άλλο μέρος του σώματος της σημαίνει ότι υπάρχει ο "δαίμονας". Η υπνοπαράλυση συνοδεύεται πολλές φορές από παραισθήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Angelo Custode Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσφατα ένιωσα και εγώ αυτό το φαινόμενο.
Ήταν βράδυ και είχα πέσει για ύπνο κατά τι μία. Έπειτα θυμάμαι πως ξύπνησα γιατί ένιωσα ένα απίστευτο βάρος στην πλάτη μου σαν κάποιος να κάθεται επάνω της. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τρομοκρατήθηκα όταν διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να κουνηθώ αλλά μετά ηρέμησα γιατί κατάλαβα για ποιο πράγμα πρόκειται. Δεν προσπάθησα καν να φωνάξω, απλώς ηρέμησα πολύ και είπα από μέσα μου το πάτερ ημών. Φυσικά και σταμάτησε κατευθείαν ότι και να ήτανε . Αλλά όπως πολλοί καταλαβαίνετε δεν κοιμήθηκα εύκολα το βράδυ !
Το πάτερ ημών δεν έχει να κάνει με τη Μόρα. Απλά καθώς το λες, επειδή πιστεύεις ότι βοηθάει, ηρεμείς και τα συμπτώματα φεύγουν... Αν σου ξανατύχει, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις την αναπνοή σου. Αντί να αναπνέεις σταθερά, ανέπνεε πιο βαθιά, πιο αργά, μετά πιο γρήγορα κλπ. Αυτό κάνει τον εγκέφαλό σου να καταλάβει ότι έχεις ξυπνήσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tashows : 23-01-12 στις 12:52
Απάντηση με παράθεση
  #359  
Παλιά 23-01-12, 13:00
Το avatar του χρήστη Vasilis1818
Vasilis1818 Ο χρήστης Vasilis1818 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2010
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ούτε το ότι αρκετοί έχουν δει τα χέρια ή κάποιο άλλο μέρος του σώματος της σημαίνει ότι υπάρχει ο "δαίμονας". Η υπνοπαράλυση συνοδεύεται πολλές φορές από παραισθήσεις.
Κι επειδη συνοδευεται απο παραισθησεις αρκετες φορες σημαινει οτι δεν υπαρχει...? Οντως μπορει να συνοδευεται απο παραισθησεις (δεν το ξερω μιας και δεν το εχω παθει ποτε) αυτο δεν σημαινει οτι γινεται παντα η οτι παντα ειναι ολα μια παραισθηση. Σιγουρος δεν ειναι κανεις αλλα μην το αποκλειουμε κιολας
__________________
Έν όρει τών Αμώμων ώσπερ ήλιος έλαμψας, καί μαρτυρικώς, θεοφόρε, πρός Θεόν έξεδήμησας, βαρβάρων υποστάς επιδρομάς, Εφραίμ Μεγαλομάρτυς τού Χριστού, διά τούτο αναβλύζεις χάριν αεί, τοίς ευλαβώς βοώσί σοι, δόξα τώ δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τώ σέ θαυμαστώσαντι, δόξα τώ ενεργούντι διά σού, πάσιν ιάματα.
Απάντηση με παράθεση
  #360  
Παλιά 24-01-12, 15:03
kostas_abrad Ο χρήστης kostas_abrad δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

ειχα δει στον υπνο μου μια γυναικα ντυμενη με ασπρο σαν νυχτηκο ητανε ξαπλωμενη σε κρεβατη..πηγα διπλα της και εκατσα και σηκωθηκε ξαφνηκα και αρχισε να φωναζει αλλα αλλιομενοι η φωνη της και απο ασπρη εγινε το προσωπο σαν μελανιασμενο,και δεν μποσουσα να μιλησω ουτε να κουνηθω και με το ζορι ειπα το πατερ ημων και ξυπνησα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.