|
|
Εργαλεία Θεμάτων | Τρόποι εμφάνισης |
#361
|
||||
|
||||
Παράθεση:
εχεις αντιληφθεί ποσο εκ του πονηρού λαμβάνεται η στάση σου? |
#362
|
||||
|
||||
Εγώ προτιμώ την Κόλαση πάντως!
Στην Αγία Γραφή (Κ.45, εδ.4) αναφέρει πως οι κολασμένοι θα ζουν με βάση τις τύψεις των όσων έχουν κάνει στην ζωή τους. ... μα εγώ δεν έχω τύψεις, γιατί δεν έχω καταλάβει τίποτα από την ζωή μου. Θα 'ναι αυτά τα αλκοολικά κενά από τις μπύρες που με κάνουν ευτυχισμένο! Εσύ, Vassilis_1, να διαλέξεις τον Παράδεισο! Και πες την Μαγδαληνή να φέρει κάμια φίλη της προς τα κάτω, γιατί έμαθα από έγκυρες πηγές ότι τα πόδια του Βελζεβούλ βρωμάνε... Τι να πίνουν στην Κόλαση, άραγε;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few" -Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D. |
#363
|
||||
|
||||
Παράθεση:
Παράθεση:
Το "Εἴ" σημαίνει "αν", οπότε, "αν κάποιος θέλει να με ακολουθήσει θα πρέπει να ..." και "όποιος θέλει να με ακολουθήσει θα πρέπει να ..." Που φαίνεται το "[είναι ελεύθερος] όποιος θέλει να με ακολουθήσει;". Άλλη μια αυθαίρετη ερμηνεία. Ως γνωστόν, όλα είναι λάστιχο. Άλλα παίρνονται κατά γράμμα, άλλα κατά πνεύμα και όλα μαζί στοχεύουν στον προσηλυτισμό. Κατά τα άλλα, εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις πως αν ΕΓΩ σου δώσω μόνο δύο επιλογές και σου απαγορεύσω οποιαδήποτε άλλη, εσύ ΔΕΝ είσαι ελεύθερος. Έχεις την επίπλαστη ελευθερία να επιλέξεις ένα από δύο πράγματα που ΕΓΩ σου δίνω. Τόση λοβοτομή πια στον 21ο αιώνα; Υ.Γ. : Επίσης, όσο κι αν έψαξα (και μπορεί να μου ξέφυγε) δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο κατά Ιωάννη. Ο Ιωάννης που ήταν μαθητής του Ιησού δεν το ξέρει, και το ξέρει ο Λουκάς που δεν ήταν; Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PUCK : 11-08-13 στις 18:04 |
#364
|
||||
|
||||
Παράθεση:
Αψέντια πίνουν! Ξέρεις ότι τα έγραψαν σίγουρα αυτοί;
__________________
Nothing is true, Everything is permitted |
#365
|
||||
|
||||
Παράθεση:
Ψιλά γράμματα ... καλά κάνουν οι θρησκόληπτοι και δεν δίνουν σημασία ... Φαντασία = σατανάς speaking. Hell yeah !!!!!! Όχι. Είναι κι αυτό ένα από τα πολλά ερωτηματικά που αφορούν όσους το έχουν κατοικημένο και το χρησιμοποιούν. |
#366
|
||||
|
||||
Παράθεση:
Ας μας διαφωτίσει, όμως, κάποιος που μελετά το ζήτημα, ο Ιησούς είχε αναφερθεί καθόλου στους λόγους του για την βιολογική εξέλιξη του είδους, ή ενδιαφερόταν μόνο για την πνευματικότητά του; Κάποιοι θεολόγοι, δε, αναφέρονται στο γεγονός ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε σαν πρόοδο υπό την εποπτεία του Θεού. Και σίγουρα, δεν εννοούσαν τον Θεό σαν ενέργεια, αλλά σαν το Α και το Ω.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few" -Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D. |
#367
|
|||
|
|||
Παράθεση:
σε προ Χριστού και μετά Χριστό εποχή, τον Θεάνθρωπο Χριστό: Παράθεση:
έχει δώσει από τότε, ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ κτύπημα στα φαντασιοκοπήματα της σκοταδιστικής εξελικτικής κλίκας. Το συμπέρασμα που βγαίνει μετά από αυτή τη θέση του Θεανθρώπου Χριστού, είναι: Η Αγία Γραφή μας ενημερώνει όχι μόνο για το ΠΟΙΟΣ, αλλά και για το ΠΩΣ, ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. |
#368
|
||||
|
||||
Τους ευλόγησε να κανουν και μαύρα παιδιά? και κινεζακια?
|
#369
|
|||
|
|||
Ειλικρινά πιστεύω πως η συγκεκριμένη εξέλιξη της παρούσας " συζήτησης" δεν προσφέρει κάτι καθόσον έχει περάσει από όλα τα αναμενόμενα στάδια του αιώνιου φιλοσοφικού δίπολου.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω. |
#370
|
||||
|
||||
Παράθεση:
Παράθεση:
δεν ήρθε για κάτι τέτοιο ο Ιησούς στη Γη. Όλα είναι ξεκαθαρισμένα για τον πιστό, ειδικά εκείνη την εποχή όπου δεν υφίσταται η ΘΤΕ. Όσον αφορά τη σημερινή εποχή, με τους λοβοτομημένους χριστιανοταλιμπάν, την πήρες την απάντηση. Ρωτάς για "βιολογική εξέλιξη" σε νήμα περί ΘΤΕ - Δημιουργισμού, και παίρνεις : Παράθεση:
Για ρώτα για "βιολογική αναπαραγωγή", να δω τι απάντηση θα πάρεις. Έτσι ... για χάρη της περιέργειας που σκότωσε τη γάτα ... |
|
|
|