Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-09-07, 17:48
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Exclamation ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Μετά από αρκετές σελίδες "αναλύσεων", αντιπαραθέσεων, προτροπών κλπ. νομίζω πως ήρθε η ώρα να καταθέσω την άποψή μου μετά από μια πιο προσεκτική εξέταση της φωτογραφίας και με τη βοήθεια δύο ακόμα μελών του φόρουμ. Να σημειώσω πως η ανάλυση αυτή για μένα είναι 99% σίγουρη, αφήνοντας ένα μικρό ποσοστό να κάνουμε λάθος...

Η παρακάτω κατάθεση ανάλυσης σε καμία περίπτωση δεν είναι επαγγελματική, ωστόσο νομίζω πως είναι η φωτογραφία δεν μπορεί να αναλυθεί σε μεγαλύτερο βαθμό ώστε να βγουν περισσότερα συμπεράσματα για την ταυτότητα αυτού που βλέπουμε αποτυπωμένο.

Παραθέτω τις σκέψεις μου μέσα από μια εικόνα και την αφήνω να μιλήσει μόνη της.


Στάδιο 1:
Στο φυσικό μέγεθος της φωτογραφίας, έχουμε το επίμαχο σημείο. Το παρατηρούμε και καταλήγουμε στην αναγνώριση μερικών στοιχείων.

Στάδιο 2:
Τα στοιχεία που αναγνωρίζονται είναι τα δύο άκρα ενός ανθρώπου, το κεφάλι του, η πλάτη του και ένα κωνοειδές αντικείμενο κρεμασμένο στην πλάτη, πιθανότατα καπέλο ψάθινο. Το χρώμα των άκρων είναι σκουρόχρωμο, άρα συμπεραίνουμε πως το άτομο είναι έγχρωμο. Το χρώμα των μαλλιών του είναι μαύρο, οπότε έχουμε να κάνουμε με έναν άνθρωπο μελαχρινό. Η φορά του σώματός του υποδηλώνει κίνηση προς τα αριστερά της φωτογραφίας.

Στάδιο 3:
Σκιαγράφιση του ατόμου, για καλύτερη κατανόηση της στάσης του σώματος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:
Σαφέστατα πρόκειται για άνθρωπο, μελαχρινό και έγχρωμο, που φέρει στην πλάτη του καπέλο για τον ήλιο.

Θεωρώ πως η φωτογραφία αν και αξιοπρόσεκτη, δεν έχει να προσφέρει καμία περαιτέρω βοήθεια στην αναγνώριση του ατόμου. Δεν διακρίνονται σημαντικά χαρακτηριστικά προσώπου για να ταυτοποιηθεί το άτομο, ούτε και φαίνεται κάποια ύποπτη ενέργεια.
Πρόκειται για έναν άνθρωπο που περπάταγε στο βουνό για χ-ψ λόγους, εν τούτοις τίποτα δεν αποδεικνύει πως πρόκειται για έναν εμπρηστή.


Προσωπικά κρίνω πως το θέμα με τη φωτογραφία έχει κλείσει, μια και όπως ανέφερα και στην αρχή του μηνύματός μου δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερη ανάλυση. Μπορείτε αν θέλετε να συνεχίσετε να καταθέτε απόψεις επί απόψεων, όμως για μένα θα είναι σα να προσπαθείτε να βγάλετε από μια μύγα ξύγγι...

Σας ευχαριστώ για το χρόνο.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-07-13, 23:42
Jimo SJ Ο χρήστης Jimo SJ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2013
Περιοχή: Άνω Ιλίσια
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia Εμφάνιση μηνυμάτων


Εικόνα 1:
Φαίνεται ξεκάθαρα μια μορφή, αγνώστου ταυτότητας.
Η μεγένθυση είναι στο 100% της πραγματικής φωτογραφίας.




Εικόνα 2:
Το ίδιο τοπίο λίγα λεπτά αργότερα, χωρίς την ίδια μορφή να φαίνεται.
Θα ηταν δυνατόν να ξαναβάλετε την πρώτη φωτο?γιατί δεν την εμφανίζει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.