Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-05-08, 17:13
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Raistlin για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές σου!
Έχω υπ'οψην μου ότι η επικοινωνία μπορεί να έχει άλλη πηγή, γι'άυτό πάντα όταν ακούω κάποιο ζώο σκέφτομαι αυτά που μου είπε...

Θα ήθελα πραγματικά να μιλήσω με δελφίνια, αλλά και με ελέφαντες! Είναι 2 από τα 3 ζώα που θα ήθελα περισσότερο να επικοινωνήσω...Το άλλο ζώο είναι το άλογο και ευτυχώς τα έχω καταφέρει!

Να αναφέρω μερικές εμπειρίες ακόμη...

Πριν 2 μέρες ήμουν στο αγαπημένο μου άλογο, τον ρωτούσα συχνά που θέλει να τον πάω (θα τον πάρω σύντομα από εκεί που είναι τώρα). Δεν άκουγα καμιά απάντηση, όσο κι αν το ήθελα....'Οταν έφτανε η ώρα να φύγω, μου λέει "Μη φύγεις", έτσι απλά...

Πριν μερικούς μήνες διάβαζα για την πιθανότητα αγαπημένα μας ζώα που έχουν πεθάνει να βρίσκονται κοντά μας σαν πνεύματα ή ότι μπορεί να μπει η ψυχή τους σε άλλα ζώα και να είναι πάλι κοντά μας. Έτρεξα αμέσως στο γάτο μου, που ήρθε 1 χρόνο αφού είχα χάσει τον αγαπημένο μου γάτο και τον ρώτησα "είσαι ο Πάνθηρας?". Γυρίζει, με κοιτά στα μάτια και όλο απορία μου λέι "Όχι". Η μητέρα του που ήταν ερωτευμένη με τον Πάνθηρα τότε μου λέει: "Αν ήταν ο Πάνθηρας δε θα τριβόμουν πάνω του?" κάτι που συνήθιζε να κάνει κάθε φορά που τον έβλεπε, όσο ο Πάνθηρας ήταν ζωντανός.

Με αφορμή αυτές τις εμπειρίες που αναφέρω θέλω να πω ότι το κάθε ζώο το ακούω με τη δικιά του φωνή. Ο γάτος που έχω τώρα ακούστηκε σαν ένα παιδάκι όλο γλύκα, η μητέρα του έχει μια βαθιά γυναικεία ώριμη φωνή (είναι περίπου 8 χρονών) και φυσικά το άλογό μου έχει μια νεανική αντρική φωνή, βαθιά και σταθερή (ότι πρέπει αν ήταν άνθρωπος, για να κάνει ραδιοφωνική εκπομπή ). Αυτή τη φορά όμως η φωνή του βγήκε βαθιά από μέσα του, σχεδόν με προσπάθεια, σα να ήθελε να κλάψει. Έχουμε διαγνώσει σε αυτό το άλογο κατάθλιψη, βρίσκεται σε απόγνωση και χρειάζεται στήριξη για να γίνει πάλι καλά. Γι'αυτό και εγώ προσπαθώ να τον πάρω από εκεί που είναι και να τον πάω σε ένα ανοιχτό χώρο, να είναι ευτυχισμένος. Αρκεί να μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-08, 18:21
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haliaetus
Με αφορμή αυτές τις εμπειρίες που αναφέρω θέλω να πω ότι το κάθε ζώο το ακούω με τη δικιά του φωνή. Ο γάτος που έχω τώρα ακούστηκε σαν ένα παιδάκι όλο γλύκα, η μητέρα του έχει μια βαθιά γυναικεία ώριμη φωνή (είναι περίπου 8 χρονών) και φυσικά το άλογό μου έχει μια νεανική αντρική φωνή, βαθιά και σταθερή (ότι πρέπει αν ήταν άνθρωπος, για να κάνει ραδιοφωνική εκπομπή ). Αυτή τη φορά όμως η φωνή του βγήκε βαθιά από μέσα του, σχεδόν με προσπάθεια, σα να ήθελε να κλάψει. Έχουμε διαγνώσει σε αυτό το άλογο κατάθλιψη, βρίσκεται σε απόγνωση και χρειάζεται στήριξη για να γίνει πάλι καλά. Γι'αυτό και εγώ προσπαθώ να τον πάρω από εκεί που είναι και να τον πάω σε ένα ανοιχτό χώρο, να είναι ευτυχισμένος. Αρκεί να μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά....
Είναι αυτονόητο αυτό, διότι εάν ίσχυε να έχουν ίδια φωνή, σίγουρα θα ήταν κάτι άλλο

Πάντως εμένα θα με ενδιέφερε η κουκουβάγια μιας και τους έχω απίστευτη αδυναμία.. είναι τόσο ευγενικά!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-08, 15:24
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ax, πότε θα βρω μια κουκουβάγια να μιλήσω? Το θέλω κι εγώ πολύ! Αισθάνομαι την ψυχή τους, είναι εκπληκτικά πλάσματα! Σύντομα, μέχρι το τέλος Ιουνίου θα πάω κάπου που ξέρω ότι υπάρχουν κουκουβάγιες και θα μιλήσω μαζί τους(ελπίζω)! Και τότε, υπόσχομαι πως θα γράψω εδώ τι μου είπan!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και κάποια άλλη εμπειρία μου σχετικά με τα ζώα, που αφορά τρόπο επικοινωνίας μαζί τους. Έχω αναφέρει ξανά πως μερικές φορές νοιώθω ότι αισθάνονται. Μπορεί να είναι αυθόρμητο, δηλαδή να χαιδεύω κάποιο ζώο και να με πλημμυρίσουν συναισθήματα που δεν είναι δικά μου και καταλαβαίνω πως είναι του ζώου αυτού.
Μπορεί να είναι και εκούσιο, πρόσφατα έμαθα ένα τρόπο να το πετυχαίνω. Χρησιμοποιώντας αυτή τη τεχνική για το αγαπημένο μου άλογο, ξαφνικά άλλαξε η αναπνοή μου, έγινε ρηχή και βίαια, μέσα σε δευτερόλεπτα βρέθηκα σε απόγνωση και άρχισα να λέω "Γιατί δε με βγάζουν έξω? Δεν αντέχω άλλο εδω μέσα", κοιτώντας το ταβάνι και αισθανόμενη το δωμάτιό μου σαν φυλακή. Ήταν τόσο δυνατό! Το ζούσα, δεν καταλάβαινα το άλογο, ήμουν ένα με αυτό!

Από μικρή είχα μεγάλη αγάπη για τον Αμερικάνικο Θαλασσαετό, δεν ξέρω γιατί. Μια μέρα, όταν ήμουν ακόμη παιδί, χωρίς να έχω ιδέα από μεταφυσικά και από τεχνικές διαλογισμού κτλ, σκεφτόμουν αυτό το πλάσμα, δεν ξέρω με ποιό τρόπο το έκανα, αλλά λίγο αργότερα ήμουν ένας αετός που πετούσε ψηλά, έβλεπα κάτω τη γη και έννοιωθα τον αέρα να περνά ανάμεσα από τα φτερά μου. Εκπληκτική αίσθηση! Και πάλι, δεν καταλάβαινα τον αετό, ήμουν ο αετός! Αργότερα έμαθα ότι κάποιοι Σαμάνοι μπορούν να 'συνδεθούν' με την ψυχή των ζώων και υπέθεσα ότι έχω κι εγώ τέτοιες ικανότητες...
Πριν μερικά χρόνια βλέποντας ένα ντοκιμαντέρ για τον Αμερικάνικο Θαλασσαετό άκουσα για πρώτη φορά τη φωνή αυτών των ζώων. Γέλασα με την καρδιά μου και είπα "Πω,πω, έτσι ακούγομαι? Αστεία είναι η φωνή μου" Κοκκάλωσα όταν κατάλαβα τι είχα πει...
Μισώ τους κυνηγούς και κάθε φορά που ακούω πυροβολισμό αισθάνομαι πως τρώω τα σκάγια στο στήθος, κάθε φορά στο ίδιο σημείο...Αναμνήσεις από μια προηγούμενη ζωή? Ίσως....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haliaetus : 22-05-08 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-07-08, 18:40
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εμπειριών..συνέχεια!

Έχω καιρό να ακούσω κάποιο ζώο να μου μιλάει και το έχω παράπονο...
Πριν λίγες μέρες όμως είδα σε μία μάντρα ένα πανέμορφο κριαράκι, πήγα κοντά και το χάιδεψα. Είναι ασπροκόκκινος με χρυσά μάτια.
Καθώς το χάιδευα στα μάγουλα του λέω 'Κακόμοιρο, θα έρθει η στιγμή που θα σε πάνε κι εσένα για σφάξιμο, για αυτό σε έχουν'. Γούρλωσε τα μάτια του και με κοίταξε όλο τρόμο μέσα στα μάτια. 'Τίποτα, τίποτα δεν είπα' του κάνω και ηρέμησε πάλι.

Αποφάσισα να τον πάρω σαν κατοικίδιο στο σπίτι μου, έχουμε χώρο. Η μητέρα μου μόνο αντιδρά, λέγοντας ότι είναι επικίνδυνος, αφού τα κριάρια κουτουλάνε. Ο πατέρας μου ρώτησε αν τρώγεται

Θα τον πάρω και θα του χαρίσω μια ζωή που θα τον κάνει όσο πιο ευτυχισμένο γίνεται, χωρίς το φόβο του θανάτου...ελπίζω να τα καταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-07-08, 23:49
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

δεν ξερω αλλα το ολο θεμα μου φαινεται πολυ περιεργο.η λειτουργια της ομιλιας προυποθετει τη λογικη που μονο ο ανθρωπος κατεχει.για να μιλησει κανεις πρεπει πρωτα να σκεφτει τι θα πει.τα ζωα ακομα και μεταξυ τους επικοινωνουν με οσμες και κινησεις του σωματος σε πολλες περιπτωσεις εκτελωντας καποιες βασικες εντολες.ολα τα παραπανω με κανουν δυσπιστο χωρις να θελω να σε προσβαλω...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-08, 01:10
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haliaetus
Θα τον πάρω και θα του χαρίσω μια ζωή που θα τον κάνει όσο πιο ευτυχισμένο γίνεται, χωρίς το φόβο του θανάτου...ελπίζω να τα καταφέρω.

Να τον πάρεις και να σώσεις το ζώο.. συμφωνώ.. εύχομαι να μας γράψεις στο τέλος τη κατάληξη είχε αυτό το ζώο.. Αν τα κατάφερες. Και στο εύχομαι.

Και ναι πιστεύω στην εκφραστικότητα τον ματιών σε όλα τα πλάσματα.. Τα μάτια είναι κινεί γλώσσα σε όλους και όλα.
Ιδίως βλέποντας ένα νεογνό να σε κοιτά με κλαμένα η βουρκωμένα μάτια, καθώς εσύ (εμείς ,,πχ) χαίρεσαι και διαφημίζεις που μόλις το αγόρασες από το pet shop, ενώ αυτό αναζητά την μαμά του.





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
τα ζωα ακομα και μεταξυ τους επικοινωνουν με οσμες και κινησεις του σωματος σε πολλες περιπτωσεις εκτελωντας καποιες βασικες εντολες.ολα τα παραπανω με κανουν δυσπιστο χωρις να θελω να σε προσβαλω...
Συμφωνώ, αλλά διαφωνώ με της ήδη υπάρχουσες θεωρίες ότι πχ τα σκυλιά ξεχνάn μετά από 10 λεπτά και πάει λέγοντας…
Διότι σκυλιά έχουμε και έχουν μνήμη πράξεων για όλη την ημέρα!! Τεσταρισμενο..

Όσο για της μυρωδιές κτλ.. ξέρεις ότι και ο άνθρωπος το κάνει αυτό?
Πως εξηγείς (θα θέσω ένα παράδειγμα πολύ street και ίσως πονηρό… Αλλά το νόημα που θέλω να περάσω και παράδειγμα, το αποδεικνύει) την επιλογή του συντρόφου μας και όχι οτιδήποτε… απλά επειδή είναι γυναίκα η άνδρας. Πώς εξηγείς το στιγμιαίο «ψώνισμα» τα βράδια στους δρόμους και το μόνο σίγουρο όχι ότι νάνε… απλά όπως λέμε, χημεία να υπάρχει. Και από μυρωδιές? Όσα παραδείγματα θες.

Πως εξηγείς ότι το πρώτο πράγμα που κάνει ο άνθρωπος πριν δώσει το χέρι του ως χαιρετισμό είναι να κοιτάξει τα γενετικά όργανα του άλλου (σημείο), ανεξαρτήτως φύλου. Υποσυνείδητο και όχι με τάση πονηρού και μάλιστα αποδεδειγμένο.
Αυτά τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-07-08, 02:11
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Η δική μου σχέση με τα ζώα ξεκίνησε από μικρή ηλικία...

Είχα πάντα την τάση, όποιο ζωάκι έβρισκα πεταμένο στο δρόμο, να το πηγαίνω στο σπίτι, να το προστατεύω και να το φροντίζω.

Αγαπώ και σέβομαι όλα τα ζώα, μια και είναι πλάσματα του Θεού, με ιδιαίτερη αδυναμία στους σκύλους και τις γάτες. Αν και στο σπίτι μου κατά καιρούς φιλοξενούσα και άλλα ζώα, όπως π.χ. χελώνες, σκαντζόχοιρους, ψάρια κ.α.

Έζησα και ζω με γάτες. Είναι μία ιδιαίτερη, παράξενη ράτσα... Ο Λόμσαν Ράμπα λέει ότι ήταν μία εξωγήινη φυλή που ήρθε τιμωρημένη στη γη. Ο ρόλος τους είναι να παρατηρούν τους ανθρώπους, να δίνουν αναφορά στους Πάνω και να μεταφέρουν μηνύματα. Με αυτό τον τρόπο εξελίσσονται και ξεπληρώνουν το κάρμα τους.

Γενικά, με τα ζώα έχω την ικανότητα να διαβάζω τη σκέψη τους. Πολλές φορές, συνομιλώ και μαζί τους, ανάλογα τη διάθεση που βρίσκομαι. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι, ότι όταν χάσω ένα ζώο έρχεται στον ύπνο μου για να με καθησυχάσει ότι είναι καλά. Βλέπω, ότι από εκεί που βρίσκονται έχουν και την έννοια μου...

Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό με ζώα που μου έκανε εντύπωση... ήμουν έξω, στο δρόμο και περπατούσα σε ένα πεζοδρόμιο. Σταμάτησα κάποια στιγμή σε ένα περίπτερο να αγοράσω κάτι. Εκεί γύρω υπήρχαν σκύλοι αδέσποτοι, μάλλον της γειτονιάς. Τότε, σιγά - σιγά, ένας - ένας, ήρθαν και κάθισαν γύρω μου σχηματίζοντας ένα κύκλο και εγώ ήμουν στη μέση. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ...

Είναι να μην αγαπάς αυτά τα πλάσματα που σου προσφέρουν τόσο άδολα την αγάπη και την προστασία τους;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-07-08, 03:38
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Κι εμεις ειμαστε μερος της φυσης, απλα δεν την αντιμετωπιζουμε οπως πρεπει, την υποτιμουμε, την καταστρεφουμε... Μακαρι να μας τιμωρησει να βαλουμε μυαλο. Σκεφτειτε τί θα ελεγαν αυτα τα ζωακια την ωρα που τα εγδερναν ζωντανα για να κανουν γουνες, οπως με τα ρακουν στη Κινα αν δεν κανω λαθος... Σεβασμος στη φυση παιδες.. Εσεις που εχετε το χαρισμα να τα ακουτε, ελπιζω ποτε να μην βρεθειτε ποτε μπροστα σε κατι τετοιο.. Η καθε υπαρξη ειναι μερος του κυκλου.

Εγω απο τοτε που γεννηθηκα, ζουσα με ζωα. Οταν ημουνα πολυ μικρος, επειδη εκει που εμενα υπηρχαν χωραφια γυρω γυρω, ειχαμε καμια 20αρια γατες, και παντα ειχα σκυλο. Παντοτε, με τον τροπο μου, τα μαθαινα να ζουνε μαζι, να κοιμουντε μαζι τις κρυες νυχτες του χειμωνα στο σπιτακι του σκυλου, ειχα μεχρι και ψαρακια, χελωνες, χαμστερ, παπαγαλους, καναρινια, κ.α. Δεν ξερω αν αυτο ειναι χαρισμα, δεν τα ακουω να μιλανε, αλλα καπως εχω μαθει να ξερω τι ζητανε, τι θελουν την καθε χρονικη στιγμη, μονο και μονο βλεποντας τα. Δεν μιλαω μονο αν θελουν να πανε περιπατο, ή αν θελουν φαι κτλ. Επεισης, απο το περασμα των χρονων διπλα στα ζωα, πιστευω πως αντιλαμβανονται αν καποιος ανθρωπος ειναι "κακος" η "καλος", μονο και μονο που θα τον δουν. Αντιλαμβανονται το τι αυρα εκπεμπει ο καθε ανθρωπος, και τι ενεργια τους μεταδιδει(δεν ξερω αν το λεω σωστα). Αν εσυ δεν εχεις προθεση να τα βλαψεις, θα σε αγαπησουν. Αν καταβαθος ομως καποιος δεν εχει καλες προθεσεις, το ζωο θα τηρησει διαφορετικη σταση απεναντι του. Αυτα που λεω δεν ειναι δεδομενα, απλα η προσωπικη μου ταπεινη γνωμη, μεσα απ'αυτα που εζησα. Ισως καποια μερα να μπορεσω κι εγω να τα ακουσω να μιλανε, φτανει να το πιστεψω πραγματικα.

Απο παιδακι μου αρεσε και η φιλοσοφια. Καποτε διαβασα για εναν Ελληνα φιλοσοφο, που ειπε πως, οτι η ομιλια προυποθετει λογικη, και σκεψη. Ισως γιαυτο να μην τα ακουσα ποτε να μιλανε, επειδη το πιστευα αυτο. Εσεις ομως με τις εμπειριες σας, μπορει να τα καταρριπτετε ολ'αυτα Μου θυμισατε και μια ταινια με τον Εντι Μερφι, που ειχε ακριβως το ιδιο χαρισμα με σας

Ισως τελικα οι μονοι αληθηνοι γνωστες της φυσης, να ειναι η ιδια η φυση. Παντως περιμενω κι αλλες εμπειριες σας

Παντα φιλικα, Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-07-08, 10:54
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ermhs

Πως εξηγείς ότι το πρώτο πράγμα που κάνει ο άνθρωπος πριν δώσει το χέρι του ως χαιρετισμό είναι να κοιτάξει τα γενετικά όργανα του άλλου (σημείο), ανεξαρτήτως φύλου. Υποσυνείδητο και όχι με τάση πονηρού και μάλιστα αποδεδειγμένο.
Αυτά τι είναι?
φιλε ermhs καταλαβαινω τι θελεις να πεις.το γεγονος αυτο οτι ο ανθρωπος κανει τετοιου ειδους ενεργειες εναι λογικο και μπορει να θεωρηθει καταλοιπο της εξελικτκης του πορειας.γι αυτο το λογο μαλιστα τετοιες συμπεριφορες εμφανιζονται κυριως στις σχεσεις με το αλλο φυλο οπου το ενστικτο της αναπαραγωγης υπερισχυει της λογικης.αυτο μως δε σημαινει ομως οτι τα ζωα εξισωνονται με τους ανθρωπους.το να μπορει κανεις να συλλαβει τα συναισθηματα ενος ζωου ειναι πιο λογικο απο το να μιλαει μαζι τους.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-07-08, 19:15
Το avatar του χρήστη haliaetus
haliaetus Ο χρήστης haliaetus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2008
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bahamut
δεν ξερω αλλα το ολο θεμα μου φαινεται πολυ περιεργο.η λειτουργια της ομιλιας προυποθετει τη λογικη που μονο ο ανθρωπος κατεχει.για να μιλησει κανεις πρεπει πρωτα να σκεφτει τι θα πει.τα ζωα ακομα και μεταξυ τους επικοινωνουν με οσμες και κινησεις του σωματος σε πολλες περιπτωσεις εκτελωντας καποιες βασικες εντολες.ολα τα παραπανω με κανουν δυσπιστο χωρις να θελω να σε προσβαλω...
Γειά σου bahamut! Όχι, δεν προσβάλομαι, διάλογο κάνουμε, όλες οι απόψεις είναι δεκτές!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω από που γνωρίζεις ότι μόνο ο άνθρωπος διαθέτει λογική και ότι τα ζώα δεν σκέφτονται. Από την κοινή άποψη που επικρατεί εδώ και πολλά χρόνια στην ανθρώπινη κοινωνία? Το έχεις διαβάσει σε επιστημονικά άρθρα? Γιατί από επιστημονικά πειράματα εγώ έχω δει άλλα αποτελέσματα...

Τα ζώα ναι, επικοινωνούν σε μεγάλο βαθμό με τη γλώσσα του σώματος και με τις άλλες αισθήσεις (π.χ. φερομόνες, μέσω της όσφρησης). Αυτό όμως το κάνει και ο άνθρωπος. Από μελέτες έχει αποδειχθεί ότι ο άνθρωπος επικοινωνεί πολύ περισσότερο με τη γλώσσα του σώματος από ότι με τον προφορικό λόγο (δε θυμάμαι ποσοστά, αλλά αν θες μπορώ να ψάξω). Οι φερομόνες επίσης έχουν σημασία στην ανθρώπινη επικοινωνία, αλλά δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό από εμάς. Άλλωστε το όργανο που είναι υπεύθυνο για αυτή τη λειτουργία στον άνθρωπο έχει μειώσει τη δράση του μέσω της εξέλιξης.

Ermhs, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να το σώσω αυτό το πλάσμα και θα σας ενημερώσω για το τι έγινε ..

Karma, χαίρομαι που και εσύ έχεις το χάρισμα της επικοινωνίας με τα ζώα, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, για την προσφορά άδολης αγάπης και προστασίας από τα ζώα. Θα αναφερθώ σε πρόσφατο περιστατικό. Πήγα σε ένα χώρο που ήταν μια υπέροχη σκυλίτσα, με την πρώτη ματιά συμπαθήσαμε η μία την άλλη. Μια μέρα που ήταν ψιλοερημιά ένας εργάτης που δούλευε εκεί μου λέει κάτσε να περιμένεις τον τάδε (πήγα να βρω κάποιον γνωστό εκεί), δε θα αργήσει...Εγώ είδα το μάτι του που γυάλιζε και άρχισα να απομακρύνομαι...Αυτός επέμενε και η σκυλίτσα γύρισε τον κοίταξε και του γρύλισε απειλιτικά. Ήξερε αυτή τι είχε στο νου του...Μακριά της του είπε, μη την πειράξεις

Αυτό απαντάει και σε εσένα, Indigony, τα ζώα ξέρουν τι σκέφτεσαι...
Το ότι καταλαβαίνεις τι θέλουν τα ζώα είναι πολύ κοντά στο να τα ακούσεις...Μην αγχωθείς και περιμένεις να ακούσεις να σου μιλάνε, απλά γίνε δεκτικός σε αυτό, πες 'Ναι, μπορώ να ακούσω τα ζώα που μιλάνε και είμαι ανοικτός στο να τα ακούσω, με χαρά και αγάπη για αυτά'. Μη το σκέφτεσαι μετά, θα έρθει μόνο του. Κάποια μέρα θα ακούσεις κάποιο να σου μιλάει και θα σου φανεί τόσο φυσικό...Σου το εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.