Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-06-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Όπως αναφέρεται στον διεθνή και ελληνικό τύπο, βρέθηκαν τα πρώτα πτώματα από το μοιραίο αεροπλάνο της Air France.

Το σημαντικό όμως θα είναι να βρεθεί το λεγόμενο μαύρο κουτί του αεροσκάφους, που όμως θα εκπέμπει μόνο για ένα μήνα από την ενεργοποίησή του, η δε εύρεσή του είναι πολύ δύσκολη λόγω της τεράστιας έκτασης που πρέπει να ερευνηθεί αλλά και των μεγάλων βάθων.

Σχετικό άρθρο στην Καθημερινή:
Παράθεση:
Hμερομηνία : 06-06-09

Ανακοινώθηκε ανεύρεση πτωμάτων από το τραγικό Airbus
Πλοία ανέσυραν τα πτώματα δύο ανδρών σύμφωνα με επίσημες δηλώσεις. Εκφράζονται φόβοι ότι πολλά από τα πτώματα έχουν βυθισθεί ή καταφαγωθεί από καρχαρίες. Πλοία του πολεμικού ναυτικού της Βραζιλίας ανέσυραν σήμερα το πρωί από τη θάλασσα δύο πτώματα ανδρών επιβατών της μοιραίας πτήσης 744 της Air France και συντρίμμια του αεροσκάφους το οποίο συνετρίβη στον Ατλαντικό Ωκεανό, ανακοίνωσε εκπρόσωπος της πολεμικής αεροπορίας της Βραζιλίας, στρατηγός Ζόρζε Αμαράλ.

Ανάμεσα στα συντρίμμια υπάρχει μία θέση που φέρει αριθμό ο οποίος δείχνει ότι ανήκει στο αεροσκάφος, ένα σακίδιο και μία βαλίτσα με εισιτήριο της Air France στο εσωτερικό της, σύμφωνα με μέλη πληρωμάτων των πλοίων που διεξάγουν τις έρευνες.

Πλήθος πλοίων του πολεμικού ναυτικού της Βραζιλίας έχουν φθάσει στην περιοχή όπου εντοπίσθηκαν τα πτώματα και τα συντρίμμια, αλλά εκφράζονται φόβοι ότι πολλά από τα πτώματα έχουν βυθισθεί ή καταφαγωθεί από καρχαρίες.

Στο φως 24 μηνύματα του γαλλικού Airbus

Το Airbus A330 της AirFrance, που κατέπεσε στον Ατλαντικό το βράδυ της Κυριακής προς την Δευτέρα ενώ εκτελούσε την πτήση από το Ρίο προς το Παρίσι εξέπεμψε 24 μηνύματα στα οποία ανέφερε ανωμαλία, ανακοινώθηκε σήμερα από το Γραφείο Ερευνών και Αναλύσεων που έχει αναλάβει την τεχνική έρευνα από γαλλικής πλευρά

πηγή: www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ
Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-09, 14:28
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Κατά την άποψή μου, η τελευταία παράγραφος του εναρκτήριου μηνύματος αυτού εδώ του νήματος, τα λέει όλα.

Οι κεραυνοί δεν κάνουν τόση ζημία όσο .. ένας Κύραυλος *

(* ένας πύραυλος που ονομάζεται κεραυνός χοχοχοχο)
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-09, 22:20
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Δεν θυμαμε ποτε εγινε και σε ποιο αεροπλανο αλλα ηταν σε αμερικανικο εδαφος και με αμερικανικο αεροπλανο........Ειχε πεσει και ειχαν πει για βλαβη στην μηχανη και τελικα μετα απο πολυ θεμα απο τους δημοσιογραφους εδειξαν χτυπημα απο πυραυλο και τελικα ειπαν επισημα οι αμερικανοι οτι ηταν ενα ατυχημα! Ο οποιος ειχε φυγει καθετα απο το αεροπλανο και το ειχε χτυπησει.......
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-09, 16:03
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

τι είναι ρε παιδιά οι αισθητήρες ταχύτητας που βρέθηκαν ελατωματικοί στο airbus και λένε ότι αυτό φταίει που έπεσε?
έχει καταλάβει κανείς, ξέρει να μου εξηγήσει?
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-09, 18:15
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

http://en.wikipedia.org/wiki/Airspeed_indicator
αν αυτο βοηθησει καλος......Δεν ξερω παντος αν αυτο μπορει να ειναι λογος για να πεσει ενα αεροπλανο ειδικα με την τεχνολογια που εχουμε σημερα...
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-06-09, 09:48
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

βοήθησε αρκετά thanx αλλά δημιούργησε άλλες απορίες!!

δηλαδή, αν όντως υπήρχε πρόβλημα με τους αισθητήρες, δεν θα το καταλάβαιναν οι πιλότοι ότι το αεροπλάνο έχει λάθος πορεία? ειδικά αφού είχε απενεργοποιηθεί ο αυτόματος πιλότος? και δεν πρόλαβαν να το διορθώσουν χειροκίνητα?? εκτός αν οι πιλότοι είχαν πάει για βρούβες...και ήταν αργά όταν το πήραν χαμπάρι....μπα...δεν γίνεται αυτό...άσε που λένε για λάμψεις στον ουρανό...είναι δυνατόν αυτό το πρόβλημα να προκαλέσει έκρηξη? υπάρχει κάποιος που ξέρει από αεροπλάνα να μας εξηγήσει??
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-09, 18:52
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Έκτακτη είδηση, πριν λίγα λεπτά από το Associated Press: Το αεροσκάφος δεν καταστράφηκε εν πτήση, έπεσε κάθετα, γεγονός που προϋποθέτει απώλεια ελέγχου ή ισχύος.

Παράθεση:
French: Air France plane hit the sea belly first

By GREG KELLER and EMMA VANDORE, Associated Press Writers Greg Keller And Emma Vandore, Associated Press Writers – 24 mins ago

LE BOURGET, France – An intact Air France Flight 447 slammed belly first into the Atlantic Ocean at a very high speed, a top French investigator said Thursday, adding that problems with the plane's speed sensors were not the direct cause of the crash.

Πλήρες άρθρο (φυσικά δεν υπάρχει ακόμα στα ελληνικά): http://news.yahoo.com/s/ap/20090702/..._investigation

Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 02-07-09 στις 18:53
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-09, 19:28
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Αντιγραφη απο το IN.GR

Που οφείλεται η εξαφάνιση του A300-200 και των 228 επιβαινόντων του την 1η Ιουνίου. Η Air France ανακοίνωσε ότι το τζετ χτυπήθηκε πιθανώς από κεραυνό, χωρίς όμως να είναι σαφές αν αυτή ήταν η αιτία των πολλαπλών τεχνικών προβλημάτων.

Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, το μέσο επιβατικό αεροπλάνο πλήττεται από κεραυνό μια φορά κάθε 1.000 ώρες, ωστόσο οι ξαφνικές ηλεκτρικές εκκενώσεις δεν μπορούν από μόνες τους να οδηγήσουν σε συντριβή.

Οι κεραυνοί «θα μπορούσαν να προκαλέσουν διάφορες βλάβες, λιγότερο ή περισσότερο σοβαρές, όμως από ό,τι γνωρίζω δεν έχουν αναφερθεί περιστατικά με αεροπλάνο που ανατινάχθηκαν» δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο ο Ιβ Ντεσαγιέ της ένωσης Γάλλων πιλότων.

Ο κίνδυνος είναι μικρός επειδή τα σημερινά αεροπλάνα διαθέτουν εφεδρικά ηλεκτρονικά συστήματα, ορισμένα από αυτά μονωμένα, και επειδή αποτελούνται εξωτερικά από αλουμίνιο, ένα αγώγιμο υλικό που δρα ως κλωβός Φάραντεϊ, εμποδίζοντας την εκκένωση να διαπεράσει εγκάρσια την άτρακτο.

Στα αεροπορικά χρονικά έχουν καταγραφεί δυστυχήματα στα οποία οι κεραυνοί έπαιξαν πιθανώς σημαντικό ρόλο: Στις 22 Ιουνίου 2000, το αεροπλάνο Yun 7 της κινεζικής Wuhan Airlines παρέσυρε στο θάνατο 49 άτομα όταν χτυπήθηκε από αστραπή, σύμφωνα τουλάχιστον με το πόρισμα των κινεζικών αρχών. Στις 5 Μαΐου 2007, ένα Boeing 737-800 της Kenyan Airways συνετρίβη ενώ πετούσε προς το Καμερούν και χτυπήθηκε από κεραυνό εν μέσω θύελλας.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1019700&lngDtrID=252

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-09, 00:08
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι μου καλημερα σας.

Υπαρχει και ενα αλλο αρθρο σχετικα με το θεμα...

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_.../07/2009_287057

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-13, 02:48
Kostas2 Ο χρήστης Kostas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-08-2013
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Εστω και μετα απο 4 χρονια .Η πιο προσφατη επισημη αναφορα εχει να κανει με την απειρια των πιλοτων (σα τους παλιους πιλοτους της Ολυμπιακης κανενας ) .Παγωσε το συστημα μετρησης υψους-ταχυτητας κι οι πιλοτοι τα χασαν .Δυστυχως .Καλα κανω και δε μπαινω σε αεροπλανο.Θεσσαλονικη-Ροττερνταμ με το τρενοΜια μερα ταξιδι αλλα εφτασα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.