Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-08-16, 10:50
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Watercat Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως οχι δεν εχω φωτο απο εκεινο το βραδυ γιατι δεν πιστεψα & εγω η ιδια αυτο που εβλεπα μεταξυ υπνου & ξυπνιου ωστε να παρω σοβαρα την θεαση αυτη, μεχρι που μετα απο λιγες μερες μου το ανεφερε 1ος αλλος απο την περιοχη & οχι εγω σε αλλον... Ετσι απαντησα γι αυτο που ειδα & εγω μετα.Τελος παντων, το θεμα ειναι πως η ΝΑΣΑ εχει διαψευσει κι άλλα στο παρελθον, περι ufos & μαλιστα οι ιδιοι οι αστροναυτες της πηραν πισω τα ψεματα που ειχαν πει τοτε μετα απο πολλα χρονια & παραδεχτηκαν οτι οντως ειδαν κατι & τους ειπαν να το αποκρυψουν. Δεν βγαζεις ακρη... Απλα μια σκεψη εξεφρασα, δεν ειναι ουτε για γελια, ουτε για κλαματα αφου δεν υπαρχουν οπως λετε ολοι εδω χειροπιαστες αποδειξεις... Τωρα αν ολοι αυτοι που καταγραφουν διπλη ανατολη & δυση βλεπουν άλλα φαινομενα απο αυτο του Nibiru (ππως λεει ενας αλλος πιο κατω) δεν το ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι η κυβερνηση δεν εχει κανεναν λογο να αποκαλυψει κατι αν αυτο συμβαινει, το αντιθετο μαλιστα, αφου ολοι θα εξεγειρονταν & θα επικρατουσε χαος, που θα εμποδιζε τα οποια σχεδια τους σε σχεση με τα καταφυγια που φτιαχνουν κατω απο τη γη. Παρεπιπτοντως, τους τελευταιους μηνες, στρατιωτικες πηγες λενε οτι ο στρατος κανει ασκησεις αντιμετωπισης αστεροειδους, που μεχρι τωρα μονο στα χαρτια εμεναν, προετοιμαζουν γευματα εκτακτης αναγκης σε ειδικες συσκευασιες που αντεχουν & πυρηνικη καταστροφη κλπ... Ψαξτε το λιγο, δεν ειναι περιεργες αυτες οι κινησεις; Η αποδειξη πιστευω για το αν ολα αυτα αληθευουν θα ειναι οτι ο Ομπαμα θα μπλοκαρει τις εκλογες του Νοεμβριου λογω στρατιωτικου νομου που θα επιβαλει, ισως & με αναληθη αιτια. Αν γινει αυτο ως τοτε, κατι συμβαινει. Μακαρι να ειναι ολα αυτα οπως τα λετε ολοι εδω & να ειμαι εγω λαθος. Παντως, πιο γελοιοι υποψηφιοι για τις ΗΠΑ δεν εχουν κανα υπαρξει ως τωρα, σαν φαρσοκωμωδια μοιαζει ολη η προεκλογικη περιοδος με Trump & Hillary, σαν να μην εχει σημασια ποιος θα βγει 😋
Κοίτα,όσον αφορά τη νάσα συμφωνώ ότι αποκρύπτει σοβαρά στοιχεία αλλά δν ξέρω αν είμαστε έτοιμοι να τα διαχειριστούμε.Για αυτό που είδες μπορεί να πρόκειται απλά για οφθαλμαπάτη,καθώς το φως μπορεί να πάρει διάφορα χρώματα(που πολλές φορές είναι τελείως διαφορετικά από αυτά που βλέπουμε)

Τέλος,χωρίς να θέλω να καταστροφολογήσω,κατι μεγάλο φένεται να έρχεται αυτή τη χρονιά,ειδικά με το θέμα της Συρίας.Όσον αφορά τις ΗΠΑ προτιμώ 100% τον ομπάμα.Είναι ο πιο ήπιων τόνων και μετρημένος πρόεδρος των ΗΠΑ που έχουμε δει.Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να κυβερνήσει ο Τράμπ που λέει ότι του κατεβαίνει και ουτε και η Χίλαρυ(αν και στην ουσία ο άντρας της θα κυβερνα)

May the Force be with us...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-08-16, 16:10
Το avatar του χρήστη Watercat
Watercat Ο χρήστης Watercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2016
Περιοχή: No man's Land (Γη του κανενός)
Μηνύματα: 36
Exclamation Ο αστρολόγος John Moore μιλάει για την συγκάλυψη Nibiru/ Planet X

https://www.youtube.com/watch?v=ciKCAmHa1lU

Astrologist, Ex Government officials, Political insiders are all saying the same thing... 2016 is the year we have all been hearing about. The return of Planet X or Nibiru to some, Wormwood to others. Is John Moore correct in his statements that Planet x, or Nibiru, Wormwood are actually on a close approach of Planet Earth?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-16, 00:02
Το avatar του χρήστη Watercat
Watercat Ο χρήστης Watercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2016
Περιοχή: No man's Land (Γη του κανενός)
Μηνύματα: 36
Exclamation Η NASA & TA MEDIA ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΙ Ο NIBIRU ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 2016-2017

https://www.youtube.com/watch?v=TbqquQEvhok

Όλοι λένε ότι αν ο Nibiru/ Planet X ηταν αληθινός, γιατί δεν ειναι στις ειδήσεις; Λοιπόν, ειναι! Εδω παραθέτονται νεα, ιστοριες, αρθρα & παρουσιασεις που μιλανε για τον Nibiru/ Nemesis/ Planet X, & το καινουριο ονομα του μυστηριωδους ''Planet 9" της NASA, η οποία ξέρει, & οι κυβερνησεις ξέρουν. Δεν ήρθε η ωρα να δειτε ολη την ιστορια;
Παρακολουθηστε το ΟΛΟ πριν κρινετε. Παρουσιαζονται έγκυρες πηγες που μπορουν να εξεταστουν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-16, 16:18
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Watercat νομίζω πως είσαι υπερβολικός και θα σου εξηγήσω.....
Βγήκε τον Απρίλιο 2016 το εξής....

Το τέλος της Γης:
Μυστηριώδης πλανήτης θα μας χτυπήσει τον επόμενο μήνα!
Eνας μυστηριώδης πλανήτης πλησιάζει προς τη Γη και αναμένεται να τη
χτυπήσει μέσα στο μήνα προκαλώντας το τέλος της ζωής.
Είναι μια ακόμη θεωρία για το τέλος της Γης.
Σύμφωνα με τις έρευνες κορυφαίου επιστημονικού αναλυτή, και όπως
μεταδίδει το SkyNews, ο «Planet 9», έτσι όπως αποκαλείται ο νέος πλανήτης,
ανακαλύφθηκε στην άκρη του ηλιακού συστήματος τον Ιανουάριο και από
τότε έχει προκαλέσει καταστροφική «βροχή» από κομήτες που σπάνε σε
κομμάτια και θα χτυπήσουν τη Γη, καταστρέφοντας κάθε ίχνος ζωής.

Με λίγα λόγια, η Γη διατρέχει μεγάλο κίνδυνο, καθώς η κίνηση του ήλιου
στέλνει βροχή κομητών προς τον πλανήτη μας, παρόμοια με αυτή που
εξαφάνισε τους δεινόσαυρους, προειδοποιεί ο Daniel Whitmire, επιστήμονας
του Πανεπιστημίου της Λουιζιάνα.....

Θα παραθέσω λοιπόν την σελίδα....
HELLINIKA HOAXES θα διαμορφώσεις μια σωστή γνώμη και όχι την μπουρδολογία
που εμφανίζεται από τον κάθε τυχάρπαστο..
http://ellinikahoaxes.gr/2016/04/07/...odis-planitis/

Παρατίθενται και ιστοσελίδες εκεί....
Θα έχεις μια πλήρη αναφορά για το θέμα....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-16, 18:14
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Το θέμα του πλανήτη nibiru με τις γνώσεις φυσικής που μέχρι στιγμής έχω δεν ευσταθεί(αν και δεν διδάχθηκα ακόμη περί κοσμολογίας και αστροφυσικής).Και ο λόγος που δεν ευσταθεί είναι οι βαρυτικές δυνάμεις.Ένας τέτοιος πλανήτης δεν θα έκανε απλά ένα πέρασμα από το ηλιακό σύστημα και θα έφευγε.Αντιθέτως δεδομένης της μάζας του που είναι 10 φορές μεγαλύτερη αυτής της γης θα έπρεπε να περιστρέφεται και αυτή με περιοδικό ρυθμό όπως και οι υπόλοιποι πλανήτες(δεδομένου ότι αφού συγκρατήται ο Δίας στο ηλιακό σύστημα ο οποιος έχει μάζα μεγαλύτερη της γης κατά 318 φορές μια μάζα πολύ μικρότερη της μάζας του θα συγκρατούνταν πιο εύκολα).

Συνεπώς ο πλανήτης nibiru είτε δεν υπάρχει,είτε υπάρχει αλλά σε σταθερή, τεράστια απόσταση από τον ήλιο(όσο πιο μεγάλη η απόσταση τόσο μικρότερη η ελκτική δύναμη).Αν υπάρχει, τότε για να είναι επικίνδυνος για το ηλιακό σύστημα και την γη τότε θα πρέπει κάποιο άλλο τεράστιο ουράνιο σώμα ή μια μαύρη τρύπα να τον <<τραβήξει>> πιο κοντά σε μας(αφού οι βαρυτικές δυνάμεις είναι μόνο ελκτικές).Μέχρι στιγμής ένα τέτοιο σώμα/μαύρη τρύπα δεν υπάρχει και θα γινει ξεκάθαρη η εμφάνισή του αν ποτέ εμφανισθεί.Τότε δεν θα είναι πρόβλημα μόνο ο nibiru,αφού δεν θα είναι ο μόνος πλανήτης που θα έλκεται από το υποθετικό ουράνιο υπερσώμα ή την υποθετική μάυρη τρύπα (γενικά πρέπει να γίνουν τεράστιες αλλαγές σε όλο το σύμπαν,αλλαγές τύπου κοσμογονίας,διότι όλοι οι πλανητες,άστρα κτλπ συνδέονται αλυσιδωτα με βαρυτικές δυνάμεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 30-08-16 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-16, 00:43
Το avatar του χρήστη Watercat
Watercat Ο χρήστης Watercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2016
Περιοχή: No man's Land (Γη του κανενός)
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα του πλανήτη nibiru με τις γνώσεις φυσικής που μέχρι στιγμής έχω δεν ευσταθεί(αν και δεν διδάχθηκα ακόμη περί κοσμολογίας και αστροφυσικής).Και ο λόγος που δεν ευσταθεί είναι οι βαρυτικές δυνάμεις.Ένας τέτοιος πλανήτης δεν θα έκανε απλά ένα πέρασμα από το ηλιακό σύστημα και θα έφευγε.Αντιθέτως δεδομένης της μάζας του που είναι 10 φορές μεγαλύτερη αυτής της γης θα έπρεπε να περιστρέφεται και αυτή με περιοδικό ρυθμό όπως και οι υπόλοιποι πλανήτες(δεδομένου ότι αφού συγκρατήται ο Δίας στο ηλιακό σύστημα ο οποιος έχει μάζα μεγαλύτερη της γης κατά 318 φορές μια μάζα πολύ μικρότερη της μάζας του θα συγκρατούνταν πιο εύκολα).

Συνεπώς ο πλανήτης nibiru είτε δεν υπάρχει,είτε υπάρχει αλλά σε σταθερή, τεράστια απόσταση από τον ήλιο(όσο πιο μεγάλη η απόσταση τόσο μικρότερη η ελκτική δύναμη).Αν υπάρχει, τότε για να είναι επικίνδυνος για το ηλιακό σύστημα και την γη τότε θα πρέπει κάποιο άλλο τεράστιο ουράνιο σώμα ή μια μαύρη τρύπα να τον <<τραβήξει>> πιο κοντά σε μας(αφού οι βαρυτικές δυνάμεις είναι μόνο ελκτικές).Μέχρι στιγμής ένα τέτοιο σώμα/μαύρη τρύπα δεν υπάρχει και θα γινει ξεκάθαρη η εμφάνισή του αν ποτέ εμφανισθεί.Τότε δεν θα είναι πρόβλημα μόνο ο nibiru,αφού δεν θα είναι ο μόνος πλανήτης που θα έλκεται από το υποθετικό ουράνιο υπερσώμα ή την υποθετική μάυρη τρύπα (γενικά πρέπει να γίνουν τεράστιες αλλαγές σε όλο το σύμπαν,αλλαγές τύπου κοσμογονίας,διότι όλοι οι πλανητες,άστρα κτλπ συνδέονται αλυσιδωτα με βαρυτικές δυνάμεις)
Φιλε Johnkokk, δεν ξερω τί σπουδασες ακριβως, αλλά δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Οτι & αν ανεβασω απο βιντεο κανεις μου φαινεται δεν κανει τον κοπο να το δει, ποσο μαλλον ολο, για να κρινει πανω σε αυτο που αναρτω, αλλά μπαινουν ολοι σε διαδικασια να πουν αυτα που ΥΠΟΘΕΤΟΥΝ οι ιδιοι, προτείνωντας μου τις δικες τους πηγες πληροφορησης (οπως κανει ο Avatar παρακατω...). Μου λετε ας πουμε στην αρχη, οτι κανενας αστρονομος δεν το εχει παρατηρησει & οτι η NASA δεν το εχει εντοπισει, οπου ολα αυτα διαψευδονται & στο τελευταιο μου βιντεο, αφου βλεπουμε καθαρο αρθρο της NASA πριν λιγα χρονια να λεει οτι υπαρχει σε επισημο site κιολας, αλλά & μια απο τις αστρονομους, επικεφαλη της ομαδας που ερευνησε τα στοιχεια του Keppler & βρηκαν το σημα που εξεπεμπε για μια ολοκληρη εβδομαδα (!!!) οπου & αντιλαμβανεσαι το μεγεθος του... το εδειξαν στους υπολοιπους επιστημονες & καποιοι απο αυτους αλλαξαν ακομα & τις εργασιες-διατριβες που ειχαν κανει, βασιζομενοι στα αποτελεσματα που ειχε βγαλει ο υπολογιστης πανω στον Keppler, οτι δηλαδη δεν εντοπισε δηθεν πλανητες...! Αν το βλεπατε πριν απαντησετε λοιπον, θα λαμβανατε υποψιν σας οτι μιλαμε για ενα συστημα πλανητικο με δικο του ηλιο κλπ., & οχι για εναν μεμονομενο πλανητη... Αρα, μηπως εκει εντοπιζεται η αιτιολογια της ελλειπτικης τροχιας λογω των 2 ηλιων που ειχα αναφερθει & πρωτα;;;Τί λες λοιπον; Ετσι οπως εχει δημιουργησει προβληματα στον πλανητη μας καθε 3600 χρονια που μας συνανταει, αποκλειεται να επαναληφθει το ιδιο με οτι αυτο συνεπαγεται (mega tsunamis, υπερ σεισμους, ηφαιστεια μαζικα & pole shift);;Ετσι για την ιστορια παντως, το Fort Nox εχει αδειασει απο ολο τον χρυσο που φυλαγαν εκει, μιλαμε για τρισεκατομμυρια... εκαναν φτερα γιατι; Γιατι ολες οι υπογειες πολεις που χτιστηκαν στην Αμερικη τοσα χρονια για την κατασταση εκτακτου αναγκης (καλη ωρα) & σπαταληθηκαν υπερογκα ποσά για τον εξοπλισμο & τις μονωσεις ειδικες για τυπου πυρηνικη καταστροφη. Οταν ξεσπασε η κριση στην Ευρωπη & η Γερμανια & αλλες χωρες ζητησαν πισω τον χρυσο τους, τους ειπαν πολυ απλα οτι εξαφανιστηκε...!Τους ειπαν λεει οτι μετα το 2020 μπορουν να παρουν (περιεργο το timing ε;...) Ο υπουργος οικονομικων της Αμερικης το 2001, αυτο ισχυριστηκε ολο θρασσος & μετα ξεσπασε αυτο με τους διδυμους πυργους & θαφτηκε η ειδηση.... Μπορεις να μου πεις λοιπον οτι δεν υπαρχουν ολοκληρες πολεις υπογειες (οχι μονο στις ΗΠΑ, η Ρωσια, η Κινα εχει επισης)?Ποιος ο λογος υπαρξης τους αν δεν περιμενουν κατι τρομερο να συμβει;Σε πληροφορω απο το 1983 η ΝΑΣΑ ξερει, τοτε μπορεσε να δει τον πλανητη με τον καταλληλο εξοπλισμο. Αλλά ειπαμε, NASA σημαινει & Never A Straight Answer.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-16, 00:55
Το avatar του χρήστη Watercat
Watercat Ο χρήστης Watercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2016
Περιοχή: No man's Land (Γη του κανενός)
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Watercat νομίζω πως είσαι υπερβολικός και θα σου εξηγήσω.....
Βγήκε τον Απρίλιο 2016 το εξής....

Το τέλος της Γης:
Μυστηριώδης πλανήτης θα μας χτυπήσει τον επόμενο μήνα!
Eνας μυστηριώδης πλανήτης πλησιάζει προς τη Γη και αναμένεται να τη
χτυπήσει μέσα στο μήνα προκαλώντας το τέλος της ζωής.
Είναι μια ακόμη θεωρία για το τέλος της Γης.
Σύμφωνα με τις έρευνες κορυφαίου επιστημονικού αναλυτή, και όπως
μεταδίδει το SkyNews, ο «Planet 9», έτσι όπως αποκαλείται ο νέος πλανήτης,
ανακαλύφθηκε στην άκρη του ηλιακού συστήματος τον Ιανουάριο και από
τότε έχει προκαλέσει καταστροφική «βροχή» από κομήτες που σπάνε σε
κομμάτια και θα χτυπήσουν τη Γη, καταστρέφοντας κάθε ίχνος ζωής.

Με λίγα λόγια, η Γη διατρέχει μεγάλο κίνδυνο, καθώς η κίνηση του ήλιου
στέλνει βροχή κομητών προς τον πλανήτη μας, παρόμοια με αυτή που
εξαφάνισε τους δεινόσαυρους, προειδοποιεί ο Daniel Whitmire, επιστήμονας
του Πανεπιστημίου της Λουιζιάνα.....

Θα παραθέσω λοιπόν την σελίδα....
HELLINIKA HOAXES θα διαμορφώσεις μια σωστή γνώμη και όχι την μπουρδολογία
που εμφανίζεται από τον κάθε τυχάρπαστο..
http://ellinikahoaxes.gr/2016/04/07/...odis-planitis/

Παρατίθενται και ιστοσελίδες εκεί....
Θα έχεις μια πλήρη αναφορά για το θέμα....

Ευχαριστώ.
Φιλε Avatar... Κανε τον κοπο να διαβασεις τι λεω πιο πανω στον Johnkokk, να μην γραφω τα ιδια. Ενα μονο θα επαναλαβω: Οταν καποιος αναρτει μια πληροφορια απο πηγη, ποσο μαλλον ενα βιντεο συγκεκριμενο, οσοι μπαινουν στον κοπο να κρινουν-απαντησουν, καλο θα ειναι να μην ακυρωνουν την πηγη αυτη & να αντιπροτεινουν ντε & καλα δικη τους, ας μεινουν εντος θεματος κρινοντας το παρων. Αμφιβαλω αν το ειδες & εσυ λοιπον, ποσο μαλλον ολο, αλλιως, θα ειχες συγκεκριμενες αποριες ή επισημανσεις πανω σε αυτο. Αν ποτε αποφασισεις να μιλησουμε πανω σε κατι που εχουμε δει & οι 2, ειμαι εδω για συζητηση-αντιπαραθεση. Ως τοτε, μπορεις ισως να ανοιξεις ενα θεμα καινουριο με την πηγη που παραθετεις. Α! Ειμαι γυναικα κιολας, μπερδευτηκες Τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-08-16, 06:56
Radical Ο χρήστης Radical δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2015
Μηνύματα: 260
Προεπιλογή

Εδω οι τυποι βαζουν φωτογραφιες απο το φαινομενο sundog και μας λενε οτι ειναι ο nibiru και μετα θελεις να τους παρουμε στα σοβαρα??

Ακομα κι εσυ ανεβασες τετοιες φωτο, ειναι αστειο ολο αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-16, 15:08
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Watercat (συγνώμη για το λάθος του φύλου) νομίζω πως δεν διάβασες
αυτό που κατέθεσα HELLINIKA HOAXES (ΦΑΡΣΕΣ).....

Η ύπαρξη ενός άλλου πλανήτη μέσα στο ηλιακό μας σύστημα θα έκανε τα πάντα
άνω κάτω......

Ίσως και καταστροφή του ηλιακού μας συστήματος.
Επομένως το συζητάμε η καλύτερα να εξακολουθούμε να συζητάμε για κάτι το
όχι μόνο ανεδαφικό γιατι θα φαινόντουσαν τα αποτελέσματα της ύπαρξής του...

Δεν νομίζω πως έχει νόημα να συζητάμε για κάτι που είναι λυμένο σαν θέμα...

Τώρα για διπλούς/τριπλούς Ήλιους και τα σχετικά παραθέτω κάποια στοιχεία...

Όχι ένας, ούτε δύο αλλά τρεις ήλιοι φώτισαν την Μογγολία σε μια στιγμή!

Ήταν μια παράξενη χειμωνιάτικη μέρα στη Μογγολία, με τρεις Ήλιους να λάμπουν στον ανατολικό ουρανό.

Στην πραγματικότητα, επρόκειτο για οπτική απάτη που
οφείλεται στην αλληλεπίδραση του φωτός με παγοκρυστάλλους στην ατμόσφαιρα.


Σύμφωνα με τη τοπική μετεωρολογική υπηρεσία έκανε λόγο για το φαινόμενο
του «αντήλιου», φωτεινές κηλίδες που εμφανίζονται στον ουρανό λόγω της
διάθλασης του φωτός από παγοκρυστάλλους.

Το αντήλιο, όμως, εμφανίζεται μόνο στην αντίθετη πλευρά του ουρανού σε σχέση με τον Ήλιο.

Το πιθανότερο είναι ότι το τριπλό ξημέρωμα στη Μογγολία ήταν το
παραπλήσιο φαινόμενο του «περήλιου», το οποίο μάλιστα είχε
περιγράψει ο Αριστοτέλης στο έργο του Μετεωρολογικά (III.2, 372a14).

«Δύο ψεύτικοι Ήλιοι ανέτειλαν με τον Ήλιο και τον ακολούθησαν όλη την
ημέρα μέχρι τη δύση» έγραψε ο μεγάλος φιλόσοφος και φυσιοδίφης.

Σημείωσε μάλιστα ότι οι φωτεινές κηλίδες βρίσκονται δεξιά και αριστερά από
τον Ήλιο, ποτέ από πάνω ή από κάτω του, και εμφανίζονται πιο συχνά την
ώρα της ανατολής ή της δύσης.

Ποιος όμως είναι ο μηχανισμός του περήλιου;

Τα δύο επιπλέον «άστρα» εμφανίζονται όταν οι ακτίνες του Ήλιου
συναντήσουν επίπεδους, εξαγωνικούς παγοκρυστάλλους. Λειτουργώντας ως
πρίσματα, οι κρύσταλλοι αυτοί διαθλούν, ή εκτρέπουν, τις ακτίνες του φωτός,
και δημιουργούν έτσι την εντύπωση της τριπλής λιακάδας.

Όταν οι παγοκρύσταλλοι έχουν τυχαία διάταξη στον αέρα, το φαινόμενο
παίρνει τη μορφή ενός πλήρους κύκλου που περιβάλλει τον Ήλιο.
Συχνά όμως οι κρύσταλλοι ευθυγραμμίζονται στον κατακόρυφο άξονα, οπότε
δημιουργούν τις δύο κηλίδες στο ίδιο ύψος που βρίσκεται και ο Ήλιος.

Το περήλιο μπορεί να εμφανιστεί σε οποιεσδήποτε καιρικές συνθήκες,
οπουδήποτε στον κόσμο, λόγω παγοκρυστάλλων σε σύννεφα μεγάλου
υψομέτρου.

Μπορεί όμως να εμφανιστεί και σε συνθήκες ψύχους, όταν υπάρχουν
παγοκρύσταλλοι στο κατώτατο τμήμα της ατμόσφαιρας.

Το περήλιο, όπως και το αντήλιο, είναι παραλλαγές ενός φαινομένου γνωστού με τον γενικότερο όρο «άλως».
Άλλες παραλλαγές μπορεί να εμφανίζονται στον ουρανό ως φωτεινοί κύκλοι,
τόξα και κατακόρυφες γραμμές.

Η αλληλεπίδραση του φωτός με την ατμόσφαιρα έχει πολλούς τρόπους να ξεγελά το μάτι.

Στο παρακάτω βίντεο, ο πραγματικός ήλιος εμφανίζεται στο κέντρο, ανάμεσα στις δύο φωτεινές κηλίδες.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Επίσης θα πρότεινα στους φίλους να κάνουν μια αναζήτηση στο google με θέμα...
"διπλοι ηλιοι"
Εκεί θα δείτε πολλές εικόνες για το θέμα.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-08-16, 23:28
Το avatar του χρήστη Watercat
Watercat Ο χρήστης Watercat δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2016
Περιοχή: No man's Land (Γη του κανενός)
Μηνύματα: 36
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Radical Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω οι τυποι βαζουν φωτογραφιες απο το φαινομενο sundog και μας λενε οτι ειναι ο nibiru και μετα θελεις να τους παρουμε στα σοβαρα??

Ακομα κι εσυ ανεβασες τετοιες φωτο, ειναι αστειο ολο αυτο
Πιο αστειο ακομα ειναι το τί μπορουν να σκαρφιστουν οι λασπολογοι βαλτοί απο Nasa & κυβερνησεις, για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα. Δεν φτανουν μονο τα chemtrails για να κρυψουν την αληθεια. Οπως & καθε αληθεια διωκεται & γελιοποιειται πριν γινει αποδεκτή απο το συνολο των ανθρωπων... Η ιστορια ειναι γεματη απο τετοια παραδειγματα. Οταν εχουμε φτασει σε σημειο οι αστρονομοι-ερευνητες της Caltech να βγαινουν επισημα σε δελτιο ειδησεων να λενε για την υπαρξη του Planet X/ Planet 9 (a.k.a. Nibiru κλπ.), οπως μπορειτε να δειτε & στο βιντεο που αναρτησα προχτες, με τους Mike Brown & Konstantin Batygin (αστρονομοι/ ερευνητες της Caltech) να δινουν επισημες συνεντευξεις μεσα στο 2016 για τα ευρηματα τους, η αποψη η δικη μου ή ολων αυτων που επιλεγουν να εθελοτυφλουν & να λασπολογουν εδω μεσα & γενικα, λιγη σημασια εχει... Εδω τα λενε & οι ιδιοι σε ολιγολεπτες version για οσους βαριουνται να δουν μια ωρα βιντεο ας δουν αυτα:

https://m.youtube.com/watch?v=9AtoQANaBz0

https://m.youtube.com/watch?v=-2Ht0Cz-7bk

Οταν μπορεσουμε να δουμε με τα ιδια μας τα ματια το προβλημα θα ειναι πια αργα... Ετσι για να ξερουμε & τί λεμε, γι αυτους που δεν ειδαν το ωριαιο βιντεο & προτειμουν τον γραπτο λογο, ας διαβασουν το αρθρο της Nasa (Getting wise about Nemesis, 10-03-2010, στο Astrobiology Magazine της NASA) εδω ειναι:

http://www.astrobio.net/news-exclusi...about-nemesis/

Δεν θα μπω σε αλλη διαδικασια να απαντησω-απολογηθω σε οσους κοροϊδευουν ή ειρωνευονται τα οσα παραθετω παρ' ολες τις αποδειξεις που τα συνοδευω, δεν εχει νοημα πια... Παντα θα υπαρχουν ατομα που θα κοιτανε το δεντρο & θα χανουν το δασος. Μονο που ειναι κριμα να μπαινουν εδω αυτοι που εχουν απωθυμενα & αντι να κανουν... γιογκα (ας πουμε) να ξεφτιλιζουν εδω τον καθενα που εχει μια ιδεα για κατι, & απλα ηθελε διαλογο με ανοιχτομυαλα ατομα (ηλπιζε τουλαχιστον). Αυτα. Καλη συνεχεια σε ολους & καλη φωτιση Peace!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.