Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #381  
Παλιά 12-03-12, 20:43
Κεβεζέας Ο χρήστης Κεβεζέας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2012
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Δείτε τη βρήκα σε μια ιστοσελίδα
LUCID DREAMING

http://9gag.com/gag/3299346
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 18-03-12, 23:38
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

χαχαχα Το πέτυχα κι εγώ πριν λίγες μέρες και μου έκανε εντύπωση... Αυτό που περιγράφει πάντως δεν είναι και τόσο εύκολο, ή συχνό όσο φαίνεται από το κειμενάκι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tashows : 18-03-12 στις 23:39
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 27-08-12, 17:30
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Γεια, με αφορμή ένα σχετικό σχόλιο του Arga σε κάποιο thread μου, βρέθηκα εδώ και παρακολούθησα ένα μικρό μέρος της συζήτησης.

Έχω αρκετές απορίες.

Δυστυχώς η ανθρωπότητα δεν είναι ακόμα τόσο εξελιγμένη ώστε να μπορεί κανείς εύκολα να κρίνει ποιές εμπειρίες υπάγονται στο χώρο της απλής φαντασίας (που με τη σειρά της αποτελεί πολύ μεγάλο ζήτημα φυσικά) και ποιές σε κάτι περισσότερο. Εγώ παλιά είχα αρκετές "παράξενες" εμπειρίες, όμως πάντα τις ερμήνευα σαν κάτι με ψυχικά αίτια, σαν σύμβολα ασυνείδητων καταστάσεων μου, και όχι σαν κάτι που πραγματικά είναι έξω απο εμένα.

Όσον αφορά τις περιγραφές της "σκιάς" μου έκανε εντύπωση η κρίση οτι οφείλει αυτή να είναι κάτι το "αρχετυπικά κακό". Σίγουρα η σκιά απο μόνη της δεν είναι κάτι το τρομακτικό, αν και έχει ιδιαίτερους συμβολισμούς. Τα πλοκάμια-μακριά πόδια- τεντωμένα μέλη μπορούν να παραπέμψουν σε πολλά αλληγορικά πράγματα.
Δεν είμαι καν βέβαιος οτι οι αράχνες καθ αυτές αποτελούν κάτι το τρομακτικό. Κάποτε, για παράδειγμα, σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου στην Αγγλία, βρέθηκα μπροστά σε μια πολύ μεγάλη μαύρη αράχνη. Δε με φόβισε η μορφή της, αλλά σίγουρα με ενόχλησε πάρα πολύ η προοπτική να με δαγκώσει.

Θα ήθελα να πω οτι παρόλο που όπως επισήμανα στην πρώτη μου παράγραφο δε μπορώ καθοριστικά να υπάγω μια εμπειρία σε κάποιο πεδίο, απο την άλλη έχω την τάση να τις εξετάζω σαν ψυχικά φαινόμενα, και όχι μεταφυσικά. Το μεγαλύτερο μέρος της ανθρώπινης ψυχής είναι αχαρτογράφητο, και ορισμένοι άνθρωποι, απο πόνο ή πρόθεση, καταλήγουν να ανοίγουν πύλες προς εκείνα τα βάθη και τότε πολλά μπορούν να δουν, ή να "δούν".

Πάντως νομίζω οτι είναι χρήσιμο να αναβιωθεί αυτό το thread. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάτι για τη σκιά σε βιβλίο, διότι αντιπαθώ τους αυτοαποκαλούμενους "ερευνητές" (μπορεί να είναι όντως αξιόλογοι και ευφυείς, αλλά δε μου αρέσει καθόλου αυτός ο όρος για τη φυσική περιέργεια). Επίσης καθώς γράφω λογοτεχνικά κείμενα δε μου αρέσει κάποιος να παρουσιάζει ένα προιόν της φαντασίας του ως "αλήθεια". Βέβαια μπορεί όντως να είναι αλήθεια, μα αμφιβάλω κατά πόσο το εξέτασε αυτό, διότι όπως είπα μου φαίνεται πως πολύ δύσκολα με τα μέσα που διαθέτουμε μπορούμε να αποκλείσουμε την ψυχική προέλευση ενός "αλλόκοτου" φαινομένου.
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 27-08-12, 21:40
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως νομίζω οτι είναι χρήσιμο να αναβιωθεί αυτό το thread. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάτι για τη σκιά σε βιβλίο, διότι αντιπαθώ τους αυτοαποκαλούμενους "ερευνητές" (μπορεί να είναι όντως αξιόλογοι και ευφυείς, αλλά δε μου αρέσει καθόλου αυτός ο όρος για τη φυσική περιέργεια). Επίσης καθώς γράφω λογοτεχνικά κείμενα δε μου αρέσει κάποιος να παρουσιάζει ένα προιόν της φαντασίας του ως "αλήθεια". Βέβαια μπορεί όντως να είναι αλήθεια, μα αμφιβάλω κατά πόσο το εξέτασε αυτό, διότι όπως είπα μου φαίνεται πως πολύ δύσκολα με τα μέσα που διαθέτουμε μπορούμε να αποκλείσουμε την ψυχική προέλευση ενός "αλλόκοτου" φαινομένου.
+1
Ένα γενικότερο σχόλιο:
Όταν με τον όρο ερευνητή αναφερόμαστε σε τρίτους τότε η λέξη χάνει το νόημά της, Γιατί σε τέτοιου είδους θέματα, η έρευνα τρίτων μόνο πληροφόρηση παρέχει. Μόνο αν γίνεις ο ίδιος ερευνητής μπορείς να προσεγγίσεις τα φαινόμενα αυτά έτσι ώστε να πλησιάσει στη γνώση.
Οι αμφιβολίες τέλος είναι καλό να υπάρχουν καθώς σου δίνουν ώθηση για έρευνα.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 31-08-12, 14:16
Το avatar του χρήστη Kyriakos
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή



Γενικά τα περισσότερα που διάβασα εδώ απο τα βιβλία για τη σκιά έχουν ενδιαφέρον, όμως τα αντιμετωπίζω ως λογοτεχνικά και όχι μεταφυσικά. Δε θα αρνούμουν να διαβάσω κάποιο διήγημα με τέτοιο θέμα. Όμως να το αντιληφθώ σαν κάτι αληθινό στον υλικό κόσμο είναι πολύ διαφορετικό και δε θα μου άρεσε.
Γενικά τα φαντασιακά πράγματα καλό είναι να μένουν στο χώρο της τέχνης. Τώρα βέβαια there are more things αλλά όπως σημείωσα και πριν είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς τί είναι μεταφυσικό και τί ψυχολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 26-09-12, 21:22
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Έχω ακούσει και εγω πολλα για την σκιά απο γνωστούς μου αλλά ευτυχώς δεν μου έχει τύχει κανένα παρόμοιο σκηνικό. Τι είναι αυτό που την κάνει να εμφανίζεται σε ορισμένους ανθρώπους ενω σε άλλους όχι? Η αδερφή μου και η μητέρα μου είχαν παλιότερα την ίδια εμπειρία που λένε πως είχαν πολλοί άλλοι εδω μέσα. Ενω κοιμόντουσαν ένιωθαν ενα βάρος πάνω τους και δεν μπορούσαν να κουνηθούν ή να αναπνεύσουν. Με το ζόρι κατάφεραν να ξυπνήσουν.
Επιπλεον η κολλητή μου ΄πέρυσι ενω έπεσε να κοιμηθεί γυρισμένη στο πλάι στο κρεβάτι, ένιωσε μια βαριά μορφή να γλιστράει δίπλα της απο πίσω στο κρεβάτι, όπως ακριβώς ενα ανακόντα, την πλησίασε και σκαρφάλωσε πάνω της ασκώντας της τόση μεγάλη πίεση που ένιωσε ότι δεν μπορούσε να αναπνεύσει και λιποθύμησε απο αυτό. Πρόκειται για το ίδιο πράγμα? Έκτοτε κοιμάται με ενα φως στο δωμάτιο της και με ενα βιβλίο προσευχών δίπλα της.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τον Jonathan αν εχει κυκλοφορήσει το βιβλίο του γιατί ενδιαφέρομαι να το αγοράσω.
Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 26-09-12, 21:46
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Πάντως πολλά που εκ πρώτης θα μπορούσαν να περιγραφούν και ως "σκιές" ή ως "σκούρος καπνός" (αλλά εάν μπορείς να εστιάσεις πάνω τους τα βλέπεις φαινομενικής "κυτταρικής" ή "βακτηριακής" μορφής) δεν έχουν τα χαρακτηριστικά της Μόρας, δηλ. δεν "πλακώνουν" τον άνθρωπο ούτε κάθονται στο στήθος του, όπως θέλουν οι περιγραφές της Μόρας, κάνουν άλλα πράγματα.

Άλλα απορροφούν ενέργεια απο ανθρώπους και ζώα -οπότε και είναι βλαπτικά- και άλλα κάνουν "ρυθμίσεις" και δίνουν ενέργεια στον άνθρωπο. Δεν είναι όλες οι "σκιές" το ίδιο.

Όσοι έχουν αρνητικά συναισθήματα, και αρνητικές σκέψεις και προθέσεις, όπως θλίψη, φόβο, άγχος, κακία, ή θέλουν να εξαπατούν τους άλλους, ή θέλουν να ηγούνται και να εξουσιάζουν άλλους, ακόμη και αν δείχνουν ισχυροί όπως οι πολιτικοί, μαζεύουν πολλά αρνητικά Πνεύματα που "τρέφονται" απο αυτά τα συναισθήματα και τις συνοδές ενέργειές τους. Τα ίδια μαζεύονται και στο κρέας και σε όσους τρώνε κρέας, αλλά εάν είναι σωστά σκεπτόμενοι με θετικά συναισθήματα μειώνονται σε πλήθος και σε δύναμη και δεν κάνουν τόσο μεγάλη ζημιά.

Ενώ αυτοί που έχουν θετικές σκέψεις και συναισθήματα δεν μαζεύουν τέτοια. Συνεπώς η λύση όσων έχουν προβλήματα, είναι να έχουν Χαρά και Αγάπη προς όλους, και να προσπαθήσoυν να Σκέπτονται ανώτερα ασχολούμενοι με Φιλοσοφία, με Ψυχολογία -για να αυτοαναλυθούν νοητικά και συναισθηματικά- και με Μεταφυσική καλοπροαίρετα. Για να εξελιχθούν κατά το Πνεύμα και να φωτιστούν σε αυτή τη ζωή.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 26-09-12 στις 22:22
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 26-09-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ελευθέριε είναι πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λες, Πχ εγώ προσωπικά που τα ψάχνω πολύ αυτά τα πράγματα δεν είχα ποτέ για καλή μου τύχη τέτοιες εμπειρίες, ενω άλλοι που δεν ασχολούνται είχαν και αυτό μου έκανε πα΄ντα εντύπωση. Ισως επειδή εγώ όντως είμαι πολύ θετικός άνθρωπος και κυριολεκτικά διαβάζω πολύ ψυχολογία και φιλοσοφία όπως λες για να βελτιωθώ και πραγματικά έχω κάνει μεγάλη πρόοδο ως προς αυτό.
Βέβαια δεν μπορείς πάντα να είσαι μεσα στην τρελή χαρά, έχω νιώσει και εγώ πολλές φορες θλίψη ή φόβο κατα διαστήματα στην ζωή μου, αλλά οκ φροντίζω να το ξεπερνάω με την δύναμη της πίστης στον Θεό και της αγάπης προς την ζωή. Αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι μας, δύσκολο να εισβάλλει το σκοτάδι σε μια φωτισμενη ζωή..
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 27-09-12, 19:25
Tashows Ο χρήστης Tashows δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ελευθέριε για τι πράγμα μιλάς? Τι κυτταρικές και βακτηριακές μορφές? Και ποιος να εστιάσει πάνω τους? Και πως ακριβώς "κάνουν άλλα πράγματα"? Πως ρουφάνε ενέργεια? Πως δίνουν ενέργεια? Τι μορφής είναι αυτή η ενέργεια? Επίσης πνεύματα που μαζεύονται στο κρέας? Πνεύματα που μαζεύονται σε κακές σκέψεις, και απομακρύνονται από την "αγάπη και χαρά προς όλους"? Έχεις μπλέξει ψυχολογία, παραψυχολογία, διαιτολογία και θρησκεία.
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 27-09-12, 19:44
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Εσύ πρέπει να συσχετίσεις σωστά μεταξύ τους, αυτά που σε έχουν πείσει οτι είναι άσχετα.

Τα "θεματικά στεγανά" είναι άλλη μια έκφανση του "διαίρει και βασίλευε". Λένε δηλ. οτι το τάδε ανήκει στο Α ευρύτερο θέμα, το δείνα στο Β, σε διαφορετικές ομάδες, δήθεν "εντελώς άσχετες μεταξύ τους". Αυτό είναι νοητικό κλείδωμα, το οποίο έχουν προσπαθήσει να κάνουν σε όλους μας μέσω της εκπαίδευσης -Σχολείο, Σχολές, ΜΜΕ, Ιερατεία-. Ώστε να μην βγάζουν οι πολλοί συμπέρασμα για όλα και έτσι να είναι ελεγχόμενοι απο τους λίγους που συσχετίζουν όλα τα θέματα σωστά μεταξύ τους.

Στην πραγματικότητα... οι θεματικές ομάδες που προβάλλονται "στεγανές" και εντελώς κλειστές και μόνιμες, "επικοινωνούν" μεταξύ τους. Ή αλλιώς, υπάρχουν "γραμμές", "νήματα" που συνδέουν "δια-ομαδικά" κάποιες μονάδες της μιας ομάδας, με μονάδες της άλλης ομάδας. Διανύσματα που οδηγούν και σε μεταθέσεις.

Ό,τι δεν κατανοείς, ξαναπιάσ' το και αλλιώς. Αυτό είναι η λύση σε πολλά: πιάσ' το και αντίστροφα. Συνήθως ο ακριβώς αντίθετος "δρόμος σκεπτικού" απο τον προπαγανδιζόμενο στους πολλούς, είναι η λύση. Εάν δεν είναι, οπότε το θέμα είναι δυσκολότερο, απαιτείται πειραματισμός αυξημένης πολυπλοκότητας. Για να δεις πού κινείται όντως "νοητικός μηχανισμός", και πού κάτι δεν ισχύει.

Το βασικό πρόβλημα προκειμένου να βγει η άκρη όντως, είναι στο οτι πρέπει να κατέχεις πολλούς τομείς άνω του μετρίου, προς καλά. Και να μην περιορίζεσαι στους τομείς που είσαι... εξειδικευμένος επίσημα ή ανεπίσημα.

Για να καταλήξεις σε σωστά συμπεράσματα πρέπει να ασχοληθείς με όλα, δίδοντας προσοχή στις λεπτομέρειες. Ένα άλλο σημείο είναι να μην κολλάς στο τι λέει η κάθε υποτιθέμενη... "αυθεντία", και να το αποδέχεσαι δογματικά, αλλά να το ελέγχεις εσύ εαν ισχύει ή όχι.

Αυτό δεν είναι βεβαια εύκολο να το κάνουν όλοι στα "δύσκολα" θέματα.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 27-09-12 στις 20:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.