Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 03-03-13, 12:06
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Αγαπητε xtabay,

Παράθεση:
Η σπουδαία έρευνα του Crick επάνω στο dna βοήθησε την ανθρωπότητα να κάνει ένα άλμα προόδου. Ό ίδιος όμως δεν κατάφερε να εξηγήσει την προέλευσή του και γι αυτό ασπάστηκε μια θεωρία που λέγεται directed panspermia.
Η θεωρία της κατευθυνόμενης πανσπερμίας με εκφράζει απόλυτα και την ασπάζομαι και εγώ. Θεωρώ ότι τα πάντα στο σύμπαν μας έχουν κοινή πηγή.κοινό DNA.

Παράθεση:
Τα 40 000 μηδενικά είναι ένας μικροσκοπικός αριθμός μπροστά στην απεραντοσύνη του σύμπαντος.
Μπορεί να φαντάζει μικρός ο αριθμός, αλλά οι αλληλουχίες και οι συνδιασμοί που μπορούν να ακολουθήσουν μπορεί να γίνουν άπειρες (εξάπλωση και εξέλιξη).

Παράθεση:
Σε ένα άπειρο σύμπαν η ύλη μπορεί να λάβει άπειρες μορφές. Στην τελική για ποιο λόγο δεν μπορούμε να δεχτούμε την αναπαραγωγή ώς ιδιότητα της ύλης και πρέπει να επιστρατεύσουμε τον "ευφυή σχεδιασμό" για να εξηγήσουμε άγνωστα προς το παρόν φαινόμενα;
Συμφωνώ.

Παράθεση:
Όπως έχω ξαναγράψει αλλού η επίκληση στην αυθεντία έχει νόημα μόνο όταν γίνεται επάνω στο γνωστικό αντικείμενό της.
Ακαδημαικά σωστό.

Παράθεση:
Τέλος στην παραπομπή σου αναφέρεται και κάποιος dr Sam Chang ο οποίος υποτίθεται οτι ασχολήθηκε με τον συσχετισμό ανθρώπινου και εξωγήινου dna και που απλά δεν υπάρχει...Παραπληροφόρηση....
Το άρθρο το ανέβασα γιατί είχε τη σχέση της δουλειάς του Crick. Για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα.

Παράθεση:
και αφ ετέρου με συνεχείς στρεψοδικίες αποφεύγεις να πάρεις ξεκάθαρη θέση.
Να πάρω ξεκάθαρη θέση για το ότι όλοι οι έμβιοι οργανισμοί στο σύμπαν έχουμε κοινό DNA ?
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #232  
Παλιά 03-03-13, 12:07
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Astral Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται να είσαι θρησκευόμενος για να είσαι καλός άνθρωπος...
Δεν χρειάζεται να είσαι χριστιανός για να είσαι καλός άνθρωπος...
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #233  
Παλιά 03-03-13, 12:11
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αγαπητέ puck,

Παράθεση:
Στη Δημοκρατία ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει στο μυαλό του και να εκφράζει, το κοντό του και το μακρύ του.
To πρόβλημα είναι όμως ότι η βλακεία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με αυτό που λες και πολλές φορές δεν είναι ανεκτή.

Παράθεση:
Εδώ δεν (θα έπρεπε να) είναι έτσι.
Ή είναι Αλήθεια ή είναι Παραμύθια (δημιουργία του εξαιρετικά ευφάνταστου ανθρώπινου μυαλού).
Αναφέρεσαι για μένα και το ΤΟΑ?

Παράθεση:
Δεν παίζει. Ακόμα κι αν υπήρχε αρχικό Σχέδιο, το οποίο αργότερα το παράτησε ο Δημιουργός και την έκανε για άλλο σύμπαν,
με συνέπεια όλα έκτοτε να ακολουθούν την τυχαιότητα, υπήρξε αρχή. Δεν τη δημιούργησε το ανθρώπινο μυαλό.
Συμφωνώ εν μέρη. Άλλο η Πηγή (Δημιουργός) και άλλο οι Θεοί.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #234  
Παλιά 03-03-13, 12:22
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Smile

Αγαπητέ Vakryle,

Παράθεση:
Στην ερώτησή μου για το που θα μπορέσω να βρω αξιόπιστες επιστημονικές μελέτες, παρέθεσες αυτό το link.
Το pdf στο παράθεσα για να καταλάβεις τι πρεσβεύει το ΤΟΑ και όχι για ακαδημαικό reference.

Παράθεση:
Διαβάζοντας όλο το pdf, διαπίστωσα ότι γίνεται μόνο μία θεωρητική προσέγγιση για την διαφορετικότητα των Homo Sapiens και των Aliens.
H διαφορετικότητα ως προς των τρόπο σκέψης, συμπεριφοράς και τρόπου ζωής.

Παράθεση:
Όπως, ενδεικτικά, αναφέρει μέσα στο pdf και σε ελεύθερη μετάφραση: " ... ο σκοπός της Alienology είναι να βρει τα χαμένα μέλη της Οικογένειας (σ.σ. Οικογένεια = Ανθρώπινα Όντα πριν την ύπαρξη του πρώτου Homo Sapiens) ... ".
Όχι πριν την ύπαρξη, μέτα την ύπαρξη του Homo sapiens.

Παράθεση:
Στο δεύτερο κομμάτι του pdf, γίνεται αναφορά για τον Cthulhu και την ύπαρξή του. Η μόνη εξήγηση που δίδεται και, ουσιαστικά, η μόνη βάση στήριξης αυτής της άποψης είναι η σύγκριση με τον Χριστιανισμό. Στην ουσία, ρωτάει τους αναγνώστες να σκεφτούν γιατί να μην υπάρχει ο Cthulhu του Lovecraft και να υπάρχει ο Jesus της Βίβλου.
Ακριβώς.

Παράθεση:
Συνοψίζοντας, αναφέρεται ο διαχωρισμός κάποιων Ανθρώπων από το υπόλοιπο Ανθρώπινο Γένος και η συμμετοχή των στην Οικογένεια της Alienology και κατά δεύτερον η ύπαρξη του Cthulhu υφίσταται αναλογικά με την ύπαρξη του Jesus.
Δεν υφίσταται αναλογικά μόνο με την ύπαρξη του Ιησού, αλλά γενικά με όλες τις Θεότητες.

Παράθεση:
Δεν πήρα κάποια αξιόπιστη μελέτη ή πηγή στα χέρια μου για να διαβάσω, παρά μόνο τις σκέψεις κάποιων ανθρώπων.
Οι αλήθειες κάποιων ατόμων θα ήταν το σωστό. Το βιβλίο και το ΤΟΑ δεν έχουν σχέση με επιστημονική μελέτη, αλλά με θρησκευτική-μεταφυσική μελέτη.

Γι'αυτό άλλωστε το τοπικ είναι στην ενότητα Μεταφυσική-Αποκρυφισμός.

Συμφωνώ στο ότι πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και επιστήμονες, αλλά πάντα θα υπάρχει και αυτό που δεν εξηγείται.

Παράθεση:
Σκέψεις μπορώ να κάνω κι εγώ, όπως έκαναν και οι συμπαθείς Άγγλοι με την ίδρυση της Θρησκείας των Jedi!
Συμπαθείς δεν θα τους έλεγα..Επίσης, στο Alpha book γράφονται πολύ περισσότερα τα οποία δεν είναι μόνο σκέψεις.

Προσωπικά για μένα αυτό το σύστημα δουλεύει πολύ σωστά και αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που το υπερασπίζομαι.

Και κάτι τελευταίο για να ξεκαθαρίσουμε.

Το metafysiko.gr έχω παρατηρήσει ότι σε θέματα Left Hand Path είναι αρκετά επιθετικό.

Είναι δυνατόν σε θέματα μαγείας να υπάρχει κάτι το επιστημονικό που αποδεικνύεται?
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση
  #235  
Παλιά 03-03-13, 18:05
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Ακόμα εδώ είναι αυτό?





Και για να ανέβει η ποιότητα

http://www.youtube.com/watch?v=iugwYQfZIl4
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
  #237  
Παλιά 03-03-13, 19:00
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophia_Aiwnia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ την μυθολογία την θεωρώ ιστορία. Διάβασε την Οδύσσεια και την Ηλιάδα, την Αιγυπτιακή βίβλο των νεκρών και άλλα πολλά.

Απέδειξε μου εσύ ότι τα βιβλία που σου αναφέρω (καθώς και την Καινή και Παλαιά Διαθήκη) δεν είναι ιστορία και το συζητάμε.
Εντάξει μωρέ...
Και κάποιος άλλος μπορεί να δει το μέλλον στα κατακάθια από μία κούπα τσάι...
Εκεί θα κολλήσουμε τώρα.
Και οι κύκλωπες υπήρχαν - άσχετα εάν δεν έχουμε βρει κάποιον μέχρι τώρα....
Και η μάγισσα Κίρκη υπήρχε και έκανε τους ανθρώπους γουρούνια...
Και το κεφάλι του Δία σπάσανε και βγήκε η Αθηνά...

Πράγματα που συμβαίνουν κάθε μέρα δηλαδή...

Ερώτηση: όταν λέτε αυτά τα παραμύθια σαν αλήθεια στο ΤΟΑ, προσφέρετε και ποπ κορν, ή το πάτε ξυροσφύρι το πράμα;

Παράθεση:
Οι ιστορίες του Ομήρου ως επί το πλείστον θεωρούνται ιστορικές πηγές!
Α τώρα το αλλάζεις...
Από το όλα, περνάμε στο "πλέιστον"...
Υποθέτω γιατί έχεις βρει αρχαιολογικά στοιχεία και για τον Οδυσσέα και για τον Πρίαμο ή και για τον Αχιλλέα... Μας τα παρουσιάζεις;

Παράθεση:
Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να αμφισβητεί την ιστορικότητα του Οδυσσέα και.. του Ηρακλη?
Μπα... Τι λες καλέ...
Χτες έκανα εκδρομή στον τάφο του Ηρακλή και τα ήπιαμε παρέα με τους 7 νάνους και τη Χιονάτη...

Παράθεση:
Είτε ισχύουν, είτε όχι οι μυθολογίες (Ανουνάκι, Ημίθεοι, Θεικοί Φαραώ, Χριστός, Βούδας, Διάβολος, Τετσκαλτιπόκα κλπ), ως αλιενολόγος χρησιμοποιώ τον Μύθο.
Ο νοών...νοείτω
Και το ματαξαναγυρνάμε το παραμύθι!!!!
Από το σίγουρα ισχύουν, στο ισχύουν επί πλείστον, τώρα μπορεί και να μην ισχύουν. Μέσα σε 2 σελίδες όλα αυτά!!!
Σε 10 σελίδες τι θα γίνει; Θα τρέχεις να βρεις κάνα μοναστήρι να μονάσης;

Έπειτα κανένας ερευνητής δεν χρησιμοποιεί το μύθο για τις έρευνες του, εκτός εάν μπορεί να αποδείξει ότι ο μύθος είναι αλήθεια. Πως λοιπόν βγάζεις συμπεράσματα βάση του μύθου, χωρίς να αποδικνύεις ότι ο μύθος είναι πραγματικότητα;
Δεν χρησιμοποιούμε ότι μας βολεύει, παρά μόνο ότι είναι αλήθεια και έχει αποδειχτεί. Και δυστυχώς το 90% των μύθων έχει αποδειχτεί ότι δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα...

Παράθεση:
Σημασία έχει η δύναμη του μύθου.
Από πηδηματάκι στο κενό, σε πηδηματάκι στο χάος...
Τώρα έχει σημασία η δύναμη του μύθου, ο οποίος δεν είναι αλήθεια είναι μύθος!!!
Τα ράσα τα θες σε σατέν ή σε κάτι πιο κωστόπουλος;;;;

Σοφία, θα το γράψω πολύ απλά:
Όποιος δεν ξέρει βασικές ( τουλάχιστον ) αρχές των θεωρητικών επιστημών, μπορεί να πιστεύει σε οποιαδήποτε αηδία του έρθει στο κεφάλι ή τον ποτίσουν με αυτή...
Εσύ δεν ξέρεις π.χ. καν τι είναι η βιοσυμβατότητα των ειδών και έρχεσαι και μας λες παραμύθια ότι όλα τα είδη στο σύμπαν είναι ίδια...
Για αυτό άλλωστε και δεν συγκεκριμενοποιείς καμία από τις θέσεις σου.
Παραμύθια πουλάς στους αφελείς...
Τώρα το πόσοι άσχετοι και αφελείς υπάρχουν για να σε πιστέψουν εδώ μέσα, δεν μπορώ να το ξέρω...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 03-03-13 στις 19:00
  #238  
Παλιά 03-03-13, 19:13
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Εδώ μας παρέθεσε videaki οτι τα ιστορικά μνημεία φτιάχτηκαν απο aliens και συ κολας σε αυτα?????? Aαααααα ξέχασα να σου πω οτι ο Αδάμ και η Εύα ηταν aliens και ούτω καθ εξής.............
  #239  
Παλιά 04-03-13, 03:56
Το avatar του χρήστη Sophia_Aiwnia
Sophia_Aiwnia Ο χρήστης Sophia_Aiwnia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2008
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

OANNHSEA

Και άλλος internet warrior

Από κοντά θα τα έλεγες αυτά, αναρωτιέμαι?

Και μην αρχίσετε νέες ειρωνίες, του τύπου τι θα μας κάνει η Σοφία και οι κακοί alien κλπ.
__________________
Η γνώση είναι ανάμνηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sophia_Aiwnia : 04-03-13 στις 04:11
  #240  
Παλιά 04-03-13, 08:02
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ μας παρέθεσε videaki οτι τα ιστορικά μνημεία φτιάχτηκαν απο aliens και συ κολας σε αυτα?????? Aαααααα ξέχασα να σου πω οτι ο Αδάμ και η Εύα ηταν aliens και ούτω καθ εξής.............
Για τα ιστορικά μνημεία δεν είναι η πρώτη που γράφει αυτό το παραμύθι...
Υπάρχουν ένα σωρό άλλοι που, όντας άσχετοι με τις κατασκευές, γράφουν ότι τους έρθει...


Παράθεση:
Από κοντά θα τα έλεγες αυτά, αναρωτιέμαι?
Δεν τα λέω, τα πράττω κιόλας.
Κάθε βράδυ φοράω την μπέρτα μου και το τεράστιο καπέλο μου και βγαίνω στο σεριάνι για να βρω και να τσακίσω παραμυθάδες...
Ορίστε και μία φωτογραφία μου - κούκλος δεν είμαι;

__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 04-03-13 στις 08:03
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.