Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 09-12-07, 18:32
mircalava Ο χρήστης mircalava δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

καλα χαχα εμενα η μανα μου μου λεει καθε μερα 5-6.δεν κανει να βγαζεις ψωμι η αβγα βραδυ απο το σπιτι,μαυρος σκυλκος παρακαλωωω μαυρη γατα παπας πρωι πρωι ααα δεν τιναζουμε το τραπεζομαντηλο βραδυυυυ μια συγκεκριμενη μερα του χρονου αν μια γυναικα ειναι εγκυος δεν κανει να αγγιξει τιποτα και κανενα σημειο του σωματος της με τα χερια της και αλλα αλλλλαααα πολλα.ηθελα να ξερα βρε παιδια αν υπαρχει μια λογικη εξηγηση για ολα αυτα.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι αυτα τα σκαρφιζονταν γονεις για να σταματησουν τα παιδια τους απο σπαταλες και απο τρελλες η και να δικαιολογουν την φτωχεια τους...κατα τα αλλα....



http://eyexia.forumup.gr/index.php?mforum=eyexia

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mircalava : 09-12-07 στις 18:33
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 09-12-07, 22:01
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Μια ακόμα προκατάληψη που θυμήθηκα πρόσφατα και που την άκουγα συχνά όταν ήμουν μικρή ήταν ότι δεν έπρεπε να κοιτάζω τον ουρανό και να μετράω τα αστέρια γιατί θα βγάλω ελιές. Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί δεν έγινα αστροφυσικός.

Πέρα από την πλάκα όμως η συγκεκριμένη προκατάληψη είναι τελείως τραγική γιατί δυστυχώς όταν είσαι μικρό παιδί και ακούς κάτι τέτοιο μαθαίνεις ενδόμυχα να φοβάσαι το σύμπαν που σε περιβάλλει και φοβάσαι να το παρατηρείς. Δεν ξέρω από ποιον έξυπνο και γιατί γεννήθηκε αυτή η προκατάληψη αλλά μη τη πείτε ούτε για αστείο σε μικρά παιδιά.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 10-12-07, 18:03
Το avatar του χρήστη Belthazor
Belthazor Ο χρήστης Belthazor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 442
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Μια ακόμα προκατάληψη που θυμήθηκα πρόσφατα και που την άκουγα συχνά όταν ήμουν μικρή ήταν ότι δεν έπρεπε να κοιτάζω τον ουρανό και να μετράω τα αστέρια γιατί θα βγάλω ελιές. Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί δεν έγινα αστροφυσικός.

Πέρα από την πλάκα όμως η συγκεκριμένη προκατάληψη είναι τελείως τραγική γιατί δυστυχώς όταν είσαι μικρό παιδί και ακούς κάτι τέτοιο μαθαίνεις ενδόμυχα να φοβάσαι το σύμπαν που σε περιβάλλει και φοβάσαι να το παρατηρείς. Δεν ξέρω από ποιον έξυπνο και γιατί γεννήθηκε αυτή η προκατάληψη αλλά μη τη πείτε ούτε για αστείο σε μικρά παιδιά.

Συμφωνώ απολύτως με αυτό που λες, νομίζω ότι όλο αυτό ξεκίνησε στον μεσαίωνα από την εκκλησία με τους γνωστούς φυσικά λόγους.. Εγώ όμως δεν είχα ακούσει περί ελιών αλλά για σπυράκια στις γλώσσες..
__________________
When we hit our lowest point, we are open to the greatest change.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 10-12-07, 18:25
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Μια ακόμα προκατάληψη που θυμήθηκα πρόσφατα και που την άκουγα συχνά όταν ήμουν μικρή ήταν ότι δεν έπρεπε να κοιτάζω τον ουρανό και να μετράω τα αστέρια γιατί θα βγάλω ελιές. Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί δεν έγινα αστροφυσικός. .
Πάντως και τώρα, τις ελίτσες σου θα τις έχεις. . . δε μπορεί. ε;

Εμένα μου έλεγαν να μην περνάω από κει που πέρασαν
μαύρες γάτες αλλά μια καφέ χρώματος γάτα με έκανε μια
γρατζουνιά στα επτά μου και ακόμα έχω το σημάδι πάνω στο
φρύδι μου
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 11-12-07, 15:42
mircalava Ο χρήστης mircalava δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

xaxaxa kai to allo ama pethanei enas apo thn geitonia sou bazeis katw apo to maksilari sou to brady ena komati pswmi gia na se episkefthei xaxa.kai sthn ekklhsia opws eipate me ta koufeta xaxa mia fora eixan teleiwsei se ena gamo kai fwnazei mia re seiss kai ta louloudia apo thn lampada to idio kanoun xaxa kai etrexan kai ta kserizwsan ola xamos


http://eyexia.forumup.gr/viewtopic.p...rum=eyexia#312


Συντονιστικη παρακληση για χρηση των ελληνικων απο το επομενο μηνυμα σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 11-12-07 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 11-12-07, 16:03
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

όταν ήμουν μικρή...
και έμενα στο σπίτι της γιαγιάς μου τα καλοκαίρια, όταν τελείωνα το μπάνιο μου το βράδυ αφού πρώτα με χτένιζε καλά μου έβαζε 2 με 3 "σπυράκια" χοντρό αλάτι στη κορυφή του κεφαλιού μου...αυτό έκανε τα "κακά πνεύματα" να αποχωρούν...
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 30-12-07, 15:00
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Βάζε έξω από τις πόρτες καρφίτσες ή βελόνες, ή ακόμα και μικρές πρόκες για να μην αφήσουν κανένα κακό πνεύμα να εισέλθει στο χώρο σου (!!)
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 29-04-08, 15:50
Το avatar του χρήστη goldieB
goldieB Ο χρήστης goldieB δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2008
Περιοχή: ATHEENS
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

αυτο με το αλατι τοχω ξανακουσει πως τα κακα πνευματα δεν το αντεχουνκαι δεν πλησιαζουν...
labro αν κανεις αυτο με τις προκες τα καρφια και τις βελονες οχι μονο πνευματα ουτε ανθρωποι δεν καταφερνουν να πλησιασουν!!χαχαχαχα :P αστειευομαι

Οριστε μια λιστα τρελας και απο μενα!
---οταν τιναζουμε το τραπεζομαντηλο μετα το γευμα εξω το βραδυ ταιζουμε τα πνευματα και δεν υπαρχει προβλημα να μας ενοχλησουν.
---δεν πρεπει να πενευεις την ομορφια ενος μωρου γιατι θα ζηλευουν οι νεραιδες και θα του κανουν κακο.
---σε πολλα μερη ριχνουν οι μητερες ζαχαρη στις κορες τους οταν ειναι μωρα για να γινουν γλυκες και ομορφες
---συνηθειο ειναι να ταιζει η πεθερα τη νυφη μελι με γαλα για να τα πανε μελι γαλα
---ενα μεγαλο κρεμυδι κρεμασμενο πανω απο την εξωπορτα ή το τζακι φερνει καλη τυχη
---μικρα βραχιολακια από κοκκινη και λευκη κλωστη φοριουνται στο χερι, για να μην «σε καψει ο μαρτης»
---ενα κομματακι υφασμα με γαλα απο γυναικα που θηλαζε ειναι για πολλους πολυ δυνατο γουρι
---αν εισαι ανυπαντρος και τυχει να τελειωσει το κρασι στο δικο σου ποτηρι θα καλοπαντρευτεις
---οταν καθεσαι κραττοντας το κεφαλι σου με τα δυο χερια κλεινεις την τυχη σου
---αν φορας τα ρουχα σου αναποδα και πας για υπνο προστατευεσαι απο τις καταρες
---δεν πρεπει,ειναι γρουσουζια να αφηνεις τα μαχαιροπιρουνα σου σε σχημα σταυρου στο πιατο
---αν πεσει πανω σου πασχαλιτσα ειναι καλη τυχει,αν την διωξεις ειναι κακη,ενω αν ευχηθεις να βρεις την αγαπη και την φυσιξεις το μερος οπου θα πεταξει ειναι η κατευθυνση που θα βρεις την αληθινη αγαπη...(ωραιο αυτο χεχε!)
---αν πεσει πανω σου αραχνη ειναι καλη τυχη,αν πεσει σταυτη σου κατι θακουσεις
---ενα φυλαχτο σε σχημα βατραχου φερνει καλοτυχια
---ενα φυλαχτο σε σχημα γατας το ιδιο
---ειναι καλη τυχη ναχεις ενα γλαστρακι με βασιλικο στην εισοδο του σπιτιου,και αν προσφερεις ενα κλαρακι στους επισκεπτες αυτοι θα ξαναρθουν
---τωρα αν δεν θες να ξαναρθουν αλλα και να ξεκουμπιστουν ριξε αλατι απο πισω τους
---ενα κουκουναρι ειναι δυνατο φυλαχτο για δαιμονια
---ειναι γρουσουζια και κακοτυχια να δειχνεις το φεγγαρι
---ενα πεταλο ή ενα λαγοποδαρο φερνει καλη τυχη στα οικονομικα
---φυλαχτα σε σχημα παλαμης προστατευει απο καθε κακο
---αν σου πεσει το πιρουνι απο το τραπεζι θαχεις καλεσμα απο φιλους
---αν βρεις καρφιτσα ειναι καλοτυχια
---αν ενας σκυλος αρχιζει να ουρλιαζει χωρις λογο καποιος θα πεθανει,πιθανοτερο καποιος απο το σπιτι οπου ανηκει(μου εχει τυχει)
---σταυροδρομια θεωρουνται το ιδανικο μερος για μαυρη μαγεια επισης, λεγεται οτι αν παρεις ενα σταυροδρομι απο αριστερα την νυχτα, θα σου επιτεθουν δαιμονια οι αρχαιοι ελληνες τοποθετουσαν ενα μικρο αγαλμα της εκατης σε καθε σταυροδρομι για να προστατευει τον ταξιδιωτη
---αν πατησεις καφια η μητερα σου θα χτυπησει τη μεση της
---αν πεσει απο μονη της η σκουπα θαρθουν ανεπιθυμητοι
---τα καμπανακια διωχνουν τα δαιμονια γιατι λεγεται πως δεν αντεχουν τον ηχο της καμπανας
---οι αιχμες των βελων προστατευουν απο τα κακα
---οι ανθρωποι πουχουν γεννηθει τους τρεις καλοκαιρινους μηνες δεν ειναι εξυπνοι(γκρρρ!εχω γεννηθει ιουνιο)
---αν σετρωει η πλατη σου θα φας ξυλο
---εκεινος που τρωει μονο την κορα και την γωνια του ψωμιου θα παντρευτει κορη παπα
---ειναι γρουσουζια να κουνας κλαδια
---αν πεθανεις ημερα χριστουγεννων θα πας στο παραδεισο γιατι τοτε οι πυλες ειναι ανοιχτες συνεχεια
---οι εγκυες δεν πρεπει να κοιτουν νεκρο γιατι το παιδι θα βγει κιτρινο
---η λεχωνα δεν πρεπει να μεινει μονη την νυχτα γιατι μπορει οι νεραιδες ναρθουν να παρουν το μωρο ή να το αλλαξουν
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=_5Oi4R-jSoA
I've become so numb I can't feel you there Become so tired so much more aware I'm becoming this all I want to do Is be more like me and be less like you...
http://www.youtube.com/watch?v=YEmH2...eature=related
Never Ending Nightmare Always there instead of you Never Ending Nightmare No escape this time from you ...
http://www.youtube.com/watch?v=98i4s9iKBQo
fight club...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 14-08-08, 03:06
Το avatar του χρήστη ΗΛΕΚΤΡΑ
ΗΛΕΚΤΡΑ Ο χρήστης ΗΛΕΚΤΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-07-2005
Μηνύματα: 28
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νεραιδα
--όταν καθήσει κουκουβαγια και λαλήσει πανω στο σπίτι σου σημαίνει οτι καποιος δικός σου θα πεθάνει (πολύ αργότερα σε ηλικία εμαθα οτι πρόκειται για κουκουβάγια... βλέπετε οι παλαιότεροι το αποκαλούν "νεκροπούλι" !!)
Να πω οτι γενικοτερα δεν πιστευω σε προκαταληψεις αλλα παντα με αγριευε απο κοριτσακι ακομα αν ακουγα το πουλι που ονομαζουμε Γκιωνη καπου κοντα στο σπιτι μου. Το κραξιμο του εχει μια πολυ λυπητερη χροια, μοιαζει με πενθιμη, ισως γι αυτο το συνδυασαν με το θανατο.
Τον περασμενο χειμωνα ομως, καθως μια νυχτα δεν ειχα υπνο, σηκωθηκα και βγηκα στο μπαλκονι να κανω ενα τσιγαρο. Καθως καπνιζα αμεριμνη, μες στην ησυχια ακουω ενα δυνατο φτεροκοπημα απο το δεντρο διπλα στο μπαλκονι μου και βλεπω ενα μεγαλο πουλι να πεταει. Ηταν κουκουβαγια. Πολυ περιεργο σκεφτηκα να υπαρχει μαι κουκουβαγια διπλα σε πυκνοκατοικημενη περιοχη μεσα στην Αθηνα. Βεβαια εχει αρκετο πρασινο η περιοχη μου και μεγαλα δεντρα, ισως εχει και αρκετους αρουραιους (αν κρινω απο τις γατες που ειναι τετραπαχες) αλλα η εκπληξη - εκπληξη. Μια κουκουβαγια εξω απο το σπιτι μου, μεσα στην πολη!
Οπως συνηθιζω (μαλλον πρεπει να κοψω αυτη τη συνηθεια) προσπαθησα να θυμηθω τι συμβολιζει η κουκουβαγια. Το πρωτο που μου πηγε στο μυαλο ηταν οτι ηταν συμβολο της σοφιας και το δευτερο οτι θεωρειται σε καποιες περιοχες προμηνυμα θανατου. Προτιμησα να κρατησω την πρωτη εκδοχη γιατι η δευτερη με αγριευε αρκετα και μου χειροτερευε την αυπνια αντι να με καλμαρει.
Το εβγαλα απο το μυαλο μου μεχρι προσφατα, που χαθηκε ατομο μεσα απο την οικογενεια μου και λιγο αργοτερα εκανα αυτο το συσχετισμο. Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ή αν ηταν προμηνυμα, παντως δεν θελω να ξαναδω κουκουβαγια (ειτε με κρωξιμο ειτε χωρις)...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΗΛΕΚΤΡΑ : 14-08-08 στις 03:09
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 17-08-08, 00:05
Blackie Ο χρήστης Blackie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2008
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Σχετικά με τη μούτζα, που προαναφέρθηκε: Είναι όντως ένα αρχαϊκό σύμβολο, όπου με την πράξη του "καταριόμαστε" αυτόν στον οποίον τη στέλνουμε. Συμβολίζει το θεό Ήλιο, όπου τα ανοιχτά δάκτυλα είναι οι ακτίνες του.

Μερικές ακόμα προλήψεις:
-Αν πέσει πιρούνι, κατά την ώρα του φαγητού κυρίως, κάποιος πεινάει.
-Αν περπατάς γονατιστός στο σπίτι και σε ρωτήσει κάποιος αν πηγαίνεις ή έρχεσαι θα έρθει επισκέπτης ή θα πάει κάποιος του σπιτιού επισκέπτης κάπου.
-Αν έχεις μακρυά μαλλιά και τα χωρίζεις στη μέση, χωρίζεις την τύχη σου.
-Αν εμφανιστεί πουλί και συγκεκριμένα περιστέρι έξω απ'το σπίτι σου και δε φεύγει, μετά από θάνατο προσώπου του σπιτιού, υποτίθεται πως είναι η ψυχή του.
-Αν πιάσεις τα μαλλιά σου μετά από όνειρο ή κοιταχτείς σε καθρέφτη, θα το ξεχάσεις.
-Αν πετούν χαμηλά οι γλάροι στη θάλασσα, τότε προβλέπεται κακοκαιρία.
-Ο πρώτος που θα επιστρέψει (της οικογενίας την πρωτοχρονιά στο σπίτι θα πρέπει να φέρει μια πέτρα από έξω.
-Αν είναι 2 τα ξημερώματα κι εσύ έχεις κολλήσει στον υπολογιστή, γράφοντας σε φόρουμ, ενώ ταυτόχρονα χουφτώνεις τη διπλανή σου, δε θα κάνεις τελικά σεξ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.