Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 13-04-08, 23:16
petra Ο χρήστης petra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι;
Ας πούμε ότι από όσα διάβασα δεν βρήκα επιστημονική εξήγηση για την ύπαρξη των υλικών βαμπίρ...
Ας πούμε επίσης ότι κάποιοι με έπεισαν ότι η λαογραφία μιλάει αλληγορικά και μόνο για τα πλάσματα αυτά...
Από την άλλη όμως, δεν είδα και πουθενά επιστημονική εξήγηση που να αποκλείει την ύπαρξη των πλασμάτων αυτών, όσο κι αν αυτό το επιχείρημα κάποιοι δεν το δέχονται...
Και τέλος, ως σκεπτόμενος άνθρωπος γιατί να αποκλείσω το γεγονός, αυτό που δεν αποδείχτηκε επιστημονικά σήμερα, να αποδειχτεί αύριο;
Εν κατακλείδει, γιατί σε ένα σάιτ που λόγω θεματολογίας εξ'ορισμού είναι open mind, να μη δηλώσουν απλώς οι διαφωνούντες: δεν έχω πειστεί σήμερα για την ύπαρξή τους, αλλά δεν μπορώ και με βεβαιότητα να την αποκλείσω;
Ή η απέναντι πλευρά να πει: Έχω πειστεί για την ύπαρξή τους, αλλά μέχρι να γνωρίσω κάποιο από κοντά, δεν αποκλείω και το γεγονός όντως να μην υπάρχουν;
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 13-04-08, 23:20
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petra
Να ρωτήσω κάτι;
Ας πούμε ότι από όσα διάβασα δεν βρήκα επιστημονική εξήγηση για την ύπαρξη των υλικών βαμπίρ...
Ας πούμε επίσης ότι κάποιοι με έπεισαν ότι η λαογραφία μιλάει αλληγορικά και μόνο για τα πλάσματα αυτά...
Από την άλλη όμως, δεν είδα και πουθενά επιστημονική εξήγηση που να αποκλείει την ύπαρξη των πλασμάτων αυτών, όσο κι αν αυτό το επιχείρημα κάποιοι δεν το δέχονται...
Και τέλος, ως σκεπτόμενος άνθρωπος γιατί να αποκλείσω το γεγονός, αυτό που δεν αποδείχτηκε επιστημονικά σήμερα, να αποδειχτεί αύριο;
Εν κατακλείδει, γιατί σε ένα σάιτ που λόγω θεματολογίας εξ'ορισμού είναι open mind, να μη δηλώσουν απλώς οι διαφωνούντες: δεν έχω πειστεί σήμερα για την ύπαρξή τους, αλλά δεν μπορώ και με βεβαιότητα να την αποκλείσω;
Ή η απέναντι πλευρά να πει: Έχω πειστεί για την ύπαρξή τους, αλλά μέχρι να γνωρίσω κάποιο από κοντά, δεν αποκλείω και το γεγονός όντως να μην υπάρχουν;

γιατι το βαρος της αποδειξης το φερει αυτος που φερνει και την οποια θεωρεια

αν εγω πω οτι υπαρχει ο μπομπ σφουγγαρακης τετραγονοπαντελονης
πρεπει να φερω και τις αποδειξεις που θα πιστοποιουν την υπαρξη του
και οχι να περιμενω απο τους αλλους να δεχτουν τα λεγομενα μου σαν πραγματικα
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 13-04-08, 23:34
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Δεν αποκλείω το γεγονός να υπάρχουν κάποιες οντότητες με χ ψ ικανότητες παρόμοιες με των βαμπίρ της λαογραφίας και των θρύλων. Αν απέκλεια τη πιθανότητα να υπάρχουν πράγματα πέρα από αυτά που βλέπουμε δε θα ήμουν εδώ αυτή τη στιγμή. Η δική μου η ένσταση ήταν στο γεγονός ότι αρχίσαμε να τους δίνουμε ικανότητες και ιδιότητες που ενώ βρίσκονται στη σφαίρα της φαντασίας μας τις παρουσιάζουμε ως πραγματικότητα. Εκεί εγώ διαφώνησα με τον Witch Shadow και τον Belthazor και γιαυτό και ζήτησα να μου πουν από που αντλούν τόση βεβαιότητα σε ένα θέμα εξ ορισμού μεταφυσικό και πέρα από τα όσα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας ή που ήδη γνωρίζουμε.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 13-04-08, 23:35
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Δεν αποκλείω το γεγονός να υπάρχουν κάποιες οντότητες με χ ψ ικανότητες παρόμοιες με των βαμπίρ της λαογραφίας και των θρύλων. Αν απέκλεια τη πιθανότητα να υπάρχουν πράγματα πέρα από αυτά που βλέπουμε δε θα ήμουν εδώ αυτή τη στιγμή. Η δική μου η ένσταση ήταν στο γεγονός ότι αρχίσαμε να τους δίνουμε ικανότητες και ιδιότητες που ενώ βρίσκονται στη σφαίρα της φαντασίας μας τις παρουσιάζουμε ως πραγματικότητα. Εκεί εγώ διαφώνησα με τον Witch Shadow και τον Belthazor και γιαυτό και ζήτησα να μου πουν από που αντλούν τόση βεβαιότητα σε ένα θέμα εξ ορισμού μεταφυσικό και πέρα από τα όσα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας ή που ήδη γνωρίζουμε.

συμφωνω απολυτα
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 14-04-08, 12:37
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
Οπως ο Belthy ξερει τι λεει ετσι και γω. Γιατι φιλε εμενα στη Λεσβο 4 χρονια και ειδαν αρκετα τα ματακια μου και δεν εισαι σε θεση να μας βγαλεις τρελους ή οτι αλλο θες γιατι εσυ δεν θες να πιστεψεις. Δεν ειρωνευομαι, αλλα πως θες να εχεις τετοιες επισκεψεις απο τη στιγμη που δεν πιστευεις την υπαρξη τους χωρις να εχεις στα χερια σου αποδειξεις. Και μιλαω κυριως για τα vampires καθως το παρον thread ειναι για αυτα.
φίλε ή φίλη Witch Shadow με έχεις μπερδέψει λίγο. Τελικά εσύ πιστεύεις στην ύπαρξη των υλικών Vampires ή όχι? Και τι είναι όλα αυτά που έχεις δει τα 4 χρόνια που έμεινες στη Λέσβο? και γιατί ειδικά σε εκείνο το νησί? Σε κάποιο προηγούμενο post σου λές πως δέχεσαι μόνο τα ψυχικά ενώ τα άλλα, τα υλικά vampires, είναι μούφα. Τελικά τι ισχύει? κι αν έχεις αλλάξει άποψη οφείλεται σε προσωπικές σου εμπειρίες?
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 14-04-08, 13:29
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Όπως είπα, πράγματα υπάρχουν που δεν βλέπουμε. Άσχετα από το αν κάποιος είναι κολλημένος με την επιστήμη και την έχει ως θρησκεία. Η επιστήμη πλέον φτάνει σε συγκεκριμένα στάδια.

Δυστυχώς μιλάνε όλοι εκ του ασφαλούς. Όσο και να μιλάτε για την επιστήμη και το πόσο έχει προοδέψει δεν θα καταλάβετε πως για να καταλάβεις πρέπει να βιώσεις. Το βίωμα ξεκίνησε την παραψυχολογία. Ο φίλος witch shadow όπως λέει έχει βιώσει...Εκεί δεν είδα απάντηση παρά μόνο άκυρα πράγματα. Αν υπάρχουν τόσο εγωιστές και στενόμυαλοι, να νομίζουν πως ο πλανήτης γη κατοικείται μόνο από τους ίδιους εντάξει. Μείνετε εκεί. Αυτά τα λίγα
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 14-04-08, 13:49
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Άλλο πράγμα είναι το βίωμα, που ο καθένας το εξηγεί με τη δική του αντίληψη, μόρφωση, τρόπο σκέψης κλπ και άλλο πράγμα είναι η επιστήμη, ή έστω ο επιστημονικός τρόπος σκέψης που βασίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα.

Δηλαδή lifo συμφωνείς με τις εξηγήσεις που δόθηκαν περί μεταλλάξεων DNA; Να με συγχωρείτε αλλά η επιστημονική εξήγηση ήταν πολύ ελλιπής και από τα λίγα που έχω διαβάσει εντελώς αστήρικτη.

Αναφέρω και κάτι που ειπώθηκε από τον φίλο Witch Shadow και το οποίο με έκανε να πω ότι καλό είναι να μιλάμε με επιχειρήματα και όχι με όσα βλέπουμε από τις ταινίες.

Παράθεση:
τα εχουμε παρεξηγησει πολυ τα "αληθινα" βαμπιρ. Ποιος σου ειπε οτι σκοτωνουν ανθρωπους για πλακα πινοντας τους το αιμα? Αιμα περνουν γιατι εχουν το δικο τους ειναι κρυο και εχουν αναγκη τη θερμη του ζωντανου αιματος για να αναπληρωσουν την ενεργεια τους. Δεν το κανουν για να τρομοκρατουν τον κοσμο. Η αναλογια ειναι σιγουρα 1/10 αλλα στη σημερινη εποχη δεν σκοτωνουν πλεον εφοσον μπορουν να βρουν αυτο που θελουν και απο αλλου...απο τραπεζες αιματος π.χ.
Δεν αντιλέγω ότι μπορεί ο Witch Shadow να έχει ζήσει κάποια πράγματα. Αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι η βεβαιότητα με την οποία μας παρουσίασε τις ιδιότητες που έχουν τα vampires που ζουν σήμερα αναμεσά μας. Η παραπάνω περιγραφή δε μπορεί παρά να μου θυμίζει Blade και Underworld. Μόνο που το θέμα δεν είναι τα κινηματογραφικά vampires. Για εκείνα θα μπορούσαμε να μιλήσουμε σε άλλη ενότητα.

Προσωπικά πιστεύω ότι σήμερα ζουν ανάμεσά μας άνθρωποι που πιστεύουν ότι είναι βρυκόλακες. Αν έχουν ανάγκη από αίμα για να ζήσουν αυτό είναι ιδιαίτερα αμφισβητήσιμο. Μάλλον πρόκειται για ένα ακόμα είδος φετιχισμού και τις περισσότερες φορές είναι ένα ακόμα πιο underground κομμάτι του goth lifestyle.

Και για να αποσυμφορήσω το θέμα και να μη μπερδευόμαστε σας ενημερώνω ότι για τους Ψυχικούς Βρυκόλακες, για αυτούς που τρέφονται με life force, υπάρχει ήδη ένα άλλο ανοιχτό θέμα στην ίδια κατηγορία των Ψυχικών Φαινομένων. Ας μιλαμε εδώ για τα vampires όπως τα γνωρίζουμε από τη λαογραφία, δηλαδή ως επί το πλείστον αυτά που για να επιβιώσουν έχουν ανάγκη από αίμα και όποιος θέλει να μιλήσει για τα Ψυχικά ας κάνει την ανάρτησή του εκεί. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και η συνένωσή τους μόνο σύγχυση μπορεί να προκαλέσει.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 14-04-08, 13:55
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Όχι melian απόλυτα. Συμφωνώ όμως πως κάτι έχει ζήσει...Ωστόσο, όπως είπα αν βιώσεις είσαι πιο ολοκληρωμένος ως προς μια άποψη. Σίγουρα όμως το ότι μιλάμε περί του dna δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει μετάλλαξη(όχι σίγουρα σε dna) απλά με κάποιον άλλον τρόπο. Ας μην ανακυρήσουμε τα πάντα ως εξηγήσημα ή εξηγημένα. Ελπίζω melian να με κατάλαβες...
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 14-04-08, 13:58
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τι ακριβώς λες και δε διαφωνώ. Απλά εγώ λέω ότι επειδή ακριβώς για αυτά τα πράγματα δεν είμαστε σίγουροι, όσα βιώματα και αν έχουμε, καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι ως προς τις ερμηνείες. Δεν λέω να μην έχουμε ανοιχτές τις κεραίες μας ή να τα αμφισβητούμε όλα. Από τη στιγμή όμως που οι βρυκόλακες ακόμα κινούνται στη σφαίρα του φανταστικού δε μπορώ εγώ να βγω και να πω ότι έχουν αυτές και αυτές τις συνήθειες.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 14-04-08 στις 13:59
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 14-04-08, 14:25
γηγενης Ο χρήστης γηγενης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifo
Όπως είπα, πράγματα υπάρχουν που δεν βλέπουμε. Άσχετα από το αν κάποιος είναι κολλημένος με την επιστήμη και την έχει ως θρησκεία. Η επιστήμη πλέον φτάνει σε συγκεκριμένα στάδια.

Δυστυχώς μιλάνε όλοι εκ του ασφαλούς. Όσο και να μιλάτε για την επιστήμη και το πόσο έχει προοδέψει δεν θα καταλάβετε πως για να καταλάβεις πρέπει να βιώσεις. Το βίωμα ξεκίνησε την παραψυχολογία. Ο φίλος witch shadow όπως λέει έχει βιώσει...Εκεί δεν είδα απάντηση παρά μόνο άκυρα πράγματα. Αν υπάρχουν τόσο εγωιστές και στενόμυαλοι, να νομίζουν πως ο πλανήτης γη κατοικείται μόνο από τους ίδιους εντάξει. Μείνετε εκεί. Αυτά τα λίγα
μεχρι να βρεθουν καποια "κολημενα" ατομα ο κεραυνος ηταν απο τα χερια του εκαστοτε θεου
οι αρωστιες ηταν τιμωρια των θεων η των δαιμονων

και μια χουφτα μαγικα φασολια κοστιζαν μια αγελαδα

και κατι ακομη δεν μου λετε την που στην λεσβο βρηκατε τα μαμπο τζαμπο βαπιρια να παω το καλοκαιρι να περασω και εγω αξεχαστες εμπειριες

οχι τιποτε αλλο αλλα ετσι να δω πως στην ευχη γινετε να ασχολουμαι χρονια με μαγειες και αλλα παραξενα και να μην εχω συναντησει τιποτε αλλο εκτος απο λαμογια που ψαχνουν να βρουν κουτοχορτοφαγους να τους πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες
__________________
κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβολωντας το κεφαλι του

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη γηγενης : 14-04-08 στις 14:29
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.