Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Σχολιασμός Αρθρογραφίας > Συνεντεύξεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-05-08, 01:25
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Φιάσκο τελικά ο Γκόρντον στην εκπομπή.
Φάσκει κι αντιφάσκει διαρκώς. Πολλές λανθασμένες μαντεψιές...
Ίσως δεν είναι και σε φόρμα, τί να πω. Πάντως την επίκληση στο συναίσθημα την παίζει στα δάχτυλα. Κατά τα άλλα, ουδέν ταλέντο ο άνθρωπος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-08, 12:19
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Ένα ταλέντο το έχει... τώρα αν αυτό είναι να επικοινωνεί με τους νεκρούς πολύ αμφιβάλλω. Θα κάνω μια επισήμανση που εχθές κανείς στην εκπομπή δε το παρατήρησε και απορώ πως δε βρέθηκε κανείς να το πει... Τέσπα, η πρώτη κυρία στην οποία μίλησε είχε στο λαιμό της ένα κολιέ στο οποίο φαινόταν μια φωτογραφία ενός νέου. Είναι παράλογη η σκέψη ότι ο Gordon Smith το παρατήρησε την ώρα που σηκώθηκε για να βρει κάποιο άτομο, ή ακόμα και στην ώρα του διαλείμματο; Ε μετά ένα κ ένα κάνουν δύο, προφανώς η γυναίκα αυτή ήταν μάνα ενός παιδιού που το έχασε σε μικρή ηλικία. Όσο για το ότι ήταν όμορφο το παλικάρι ε οκ, ποια μάνα δε θεωρεί όμορφο το παιδί της; Και δυστυχώς απότι συνήθως πεθαίνουν τα νέα παιδιά στην Ελλάδα... από τροχαία.

Για τη δεύτερη περίπτωση δε το συζητάω γιατί αποδείχθηκε ότι ψάρευε καταστάσεις. Αυτά που έλεγε όλο και σε κάποιον θα κολλούσαν.
Επίσης το γεγονός ότι ασχολείται μόνο με τέτοιου είδους συνεδρίες όπου παίρνουν μέρος πολλά άτομα δείχνει το τρόπο που λειτουργεί. Σίγουρα κάποιες από τις γενικότητες που πετάει όλο και σε κάποιον θα ταιριάζουν...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 18-05-08 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-08, 19:19
Το avatar του χρήστη ANDROMEDA_
ANDROMEDA_ Ο χρήστης ANDROMEDA_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Melian έβγαλες την γνώμη σου μόνον απο την εκπομπή του Σαββάτου;έχεις δεί άλλες εκπομπές που ήταν ο Gordon smith;
Έχεις αγοράσει το βιβλίο του;
Πήγε μία γειτόνισσα απο δώ σε μιά συνεδρία και της τα είπε όλα.όπως ακριβώς έγιναν.Απλά μήν συγχέουμε μία εκπομπή με κάποια γεγονότα - συμπτώσεις- και βγάζουμε λάθος συμπεράσματα για κάποιον άνθρωπο!
__________________
Φιλικά Ανδρομέδα

Μες στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς.....


http://www.anexigito.tk
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-08, 20:00
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε/η Ανδρομέδα, προσωπικά έχω δει από κοντά τον κ. Smith, έχω πάρει συνέντευξη από το εν λόγω πρόσωπο, έχω μιλήσει με ακαδημαϊκούς με τους οποίους συνεργάστηκε για τα επιστημονικά πειράματα στα οποία πήρε μέρος, έχω μιλήσει με εκπροσώπους του εκδοτικού οίκου που εξέδωσε το βιβλίο του στην Ελλάδα, κ.λπ. και μέχρι τώρα δεν μου έχουν παρουσιαστεί αρκετές ενδείξεις σχετικά με την πραγματική φύση των υποτιθέμενων "δυνάμεων" του.

Σίγουρα ο G. Smith έχει τον τρόπο να ανακουφίζει όσους έχουν ανάγκη ψυχολογικής υποστήριξης, ειδικά τους συνανθρώπους μας που έχουν χάσει πρόσφατα προσφιλή τους πρόσωπα. Αυτό είναι ξεκάθαρο και το έχω δει συζητώντας με ανθρώπους που τους "βρήκε" πολλά. Δεν είναι όμως εκεί το θέμα. Αν είχε ως στόχο να προσφέρει ψυχολογική βοήθεια στον κόσμο γύρω του τότε ας παρουσιαζόταν ως "σύμβουλος" ή κάτι σχετικό.
Στην προκειμένη περίπτωση όμως ο κ. Smith παρουσιάζεται ως ένας άνθρωπος που επικοινωνεί με νεκρούς. Κατανοούμε πλήρως τη σημασία ενός τέτοιου ισχυρισμού; Με βάση αυτό τον ισχυρισμό προσπαθεί να προσεγγίσει ανθρώπους ώστε να τους φέρει σε επικοινωνία με τους νεκρούς φίλους και συγγενείς τους, έναντι αμοιβής βέβαια.
Για να μπορέσει όμως να στηριχθεί ένας τέτοιος ισχυρισμός, τότε θα πρέπει να υπάρχει ένα αρκετά σημαντικό υπόβαθρο ερευνών. Αντί αυτού όμως, γύρω από τον κ. Smith (όπως και σχεδόν κάθε άλλου "ψυχικού διάμεσου" που διαφημίζεται ως τέτοιος και δουλεύει επί χρήμασι, μιας και δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί του) υπάρχει μία γενική αοριστία, χρησιμοποιεί πολύ γενικά πράγματα που έχει κάνει κατά το παρελθόν ωθώντας τον κόσμο να βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα (όπως π.χ. στην περίπτωση των ακαδημαϊκών πειραμάτων), κ.α.
Τα μόνα επιχειρήματα που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι του στυλ "στον τάδε τα βρήκε όλα, στη δείνα τα περισσότερα, κ.λπ.". Υπάρχουν όμως ξεκάθαρα αμφιλεγόμενα σημεία στα οποία οι υποτιθέμενες "δυνάμεις" του ακυρώνονται από τις ίδιες τις πράξεις του, στιγμές δηλαδή (ως επί το πλείστον τηλεοπτικές) που είναι ξεκάθαρο ότι ο κ. Smith προσπαθεί να "ψαρέψει" κόσμο σφάλλοντας πολλές φορές επανειλημμένως.
Αυτού του είδους οι "αρνητικές αποδείξεις" δεν μπορούν να προσπερνιούνται διαρκώς με αόριστες απαντήσεις του στυλ "σε έναν φίλο μου βρήκε αυτό, σε έναν άλλο εκείνο". Από τη μία έχουμε καταγεγραμμένη οπτικοαουστική απόδειξη, από την άλλη μία πληροφορία από άγνωστη πηγή δίχως κανέναν τρόπο διασταύρωσης.

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα εφόσον άνθρωποι βρίσκουν ψυχολογική ισορροπία στις συνεδρίες τους, αρκεί να πηγαίνουν σε αυτές γνωρίζοντας ότι αυτό που βιώνουν δεν είναι επικοινωνία με νεκρό αλλά μία οδός ψυχολογικής ανάπλασης του χαρακτήρα τους μέσα από την οποία σχεδόν πάντα θα πάρουν τις απαντήσεις που θέλουν και σχεδόν ποτέ κάτι σημαντικό που δεν περίμεναν εξαρχής. Εφόσον είναι εν γνώση των εκάστοτε ανθρώπων, τότε και τα όποια χρήματα λαμβάνει ο κ. Smith είναι από ηθικής πλευρά σωστά. Αν όχι, τότε δυστυχώς υπάρχει μία χρηματική εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου, την οποία και φυσικά οφείλουμε να καταδείξουμε.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 22-05-08 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-08, 00:50
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Solon Aimonas Eautou
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα εφόσον άνθρωποι βρίσκουν ψυχολογική ισορροπία στις συνεδρίες τους, αρκεί να πηγαίνουν σε αυτές γνωρίζοντας ότι αυτό που βιώνουν δεν είναι επικοινωνία με νεκρό αλλά μία οδός ψυχολογικής ανάπλασης του χαρακτήρα τους μέσα από την οποία σχεδόν πάντα θα πάρουν τις απαντήσεις που θέλουν και σχεδόν ποτέ κάτι σημαντικό που δεν περίμεναν εξαρχής. Εφόσον είναι εν γνώση των εκάστοτε ανθρώπων, τότε και τα όποια χρήματα λαμβάνει ο κ. Smith είναι από ηθικής πλευρά σωστά. Αν όχι, τότε δυστυχώς υπάρχει μία χρηματική εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου, την οποία και φυσικά οφείλουμε να καταδείξουμε.
Αγαπητή Ανδρομέδα ο Solon με κάλυψε κατά πολύ. Θα ήθελα όμως να σταθώ λίγο στα τελευταία λόγια του. Και εγώ δε θα είχα κανένα πρόβλημα αν αυτοί οι άνθρωποι πηγαίνοντας σε αυτές τις συνεδρίες έβρισκαν από εκεί τη δύναμη να συνεχίσουν τη ζωή τους. Αυτό όμως δε συμβαίνει σε όλους όσους πηγαίνουν σε τέτοιου είδους συνεδρίες. Ο Gordon Smith αλλά και ο καθε διάμεσος δε μπορεί να απευθυνθεί προσωπικά σε όλους αυτούς τους ανθρώπους, παρά μόνο σε ορισμένους επίλεκτους. Ναι μεν λοιπόν 5-10 άνθρωποι φεύγουν από εκεί πιο ήρεμοι αλλά οι υπόλοιποι 250-280 (τα νούμερα είναι τυχαία) φεύγουν ακόμα πιο στενοχωρημένοι γιατί δεν επιλέχθηκαν να επικοινωνήσουν με τα πνεύματα των αγαπημένων τους προσώπων. Και κάτι τέτοιο ίσως να είναι μεγάλο πλήγμα για ανθρώπους που προσπαθούν να βρουν φως, ελπίδα και να πιαστούν από το οτιδήποτε.

Επίσης σε σχέση με αυτό που λες Ανδρομέδα, ότι βρήκε τα πάντα σε κάποιους γνωστούς σου θα διατυπώσω μία ένσταση. Μπορεί ο εν λόγω κύριος να τα εκμαίευσε όλα από τους γνωστούς σου με τον πολύ έξυπνο τρόπο που διαθέτει ή ακόμα και να μη τους είπε τίποτα, παρά μόνο αόριστα πράγματα και εκείνοι να τα ερμήνευσαν έτσι όπως ήθελαν. Όταν οι άνθρωποι πονάνε είναι ευάλωτοι σε κάθε είδους χειραγώγηση...δυστυχώς. Και όλα αυτά τα λέω έχοντας παρακολουθήσει όχι μόνο τη τελευταία εκπομπή στην οποια παρευρέθηκε αλλά και τις υπόλοιπες, τις περσινές αλλά και τις φετινές.

Φιλικά πάντα,
Melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-08, 20:52
Το avatar του χρήστη TAKIS ATHINA
TAKIS ATHINA Ο χρήστης TAKIS ATHINA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΟΠΩΣ ΚΟΙΤΑΕΙ Η ΑΓΕΛΑΔΑ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΠΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

από melian: προσπάθησε να μας εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις να πεις με περισσότερα λόγια και χωρίς ειρωνεία καθώς και σε ποιους απευθύνεσαι για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε. Επίσης θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποίεις στα μηνύματά σου μικρή γραμματοσειρά.
__________________
ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΟΠΩΣ ΚΟΙΤΑΕΙ Η ΑΓΕΛΑΔΑ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΠΟΥ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melian : 23-05-08 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-08, 22:57
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε Τάκη,

έχουμε συζητήσει σχετικά και από κοντά. Έχω ακούσει την εμπειρία σου και την έχω σεβαστεί, δίχως να σε αμφισβητήσω σε κανένα σημείο για τα όσα μου είχες πει.
Το γεγονός όμως ότι ένιωσες εσύ κάτι ή είδες, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αυτό το κάτι υφίσταται και για τους υπολοίπους. Η προσωπική σου εμπειρία είναι υποκειμενική εκ φύσεως και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αποτελέσει απόδειξη για το σύνολο των ανθρώπων.
Προσπάθησε να το δεχτείς αυτό. Είδες κάτι, ένιωσες κάτι και πιστεύεις κάτι που άλλοι δεν πιστεύουν, δεν δέχονται και σε καμία περίπτωση δεν έχουν δει ή νιώσει. Προσπάθησε να σεβαστείς τη διαφορετική άποψη, όπως σέβονται οι υπόλοιποι (και κυρίως εγώ) τη δική σου. Η έλλειψη σεβασμού και η "ειρωνική" στάση που κρατάς κατ' εξακολούθηση προς τους συνομιλητές σου που διαφωνούν μαζί σου στο θέμα του κ. Smith ωθεί την όποια άποψη σου στη γραφικότητα. Και η άποψη σου δεν είναι γραφική...

Σεβάσου το συνομιλητή σου και μην αφήνεις τον όποιο ενθουσιασμό σου με ένα πρόσωπο να σε ωθεί σε τέτοιου είδους μειωτικά -ακόμα και προς το πρόσωπο σου- φιλοσοφήματα. Η έλλειψη σεβασμού -πόσο μάλλον η ειρωνεία- δεν έχουν θέση εδώ, κάτι που κακώς δεν έχει κατανοήσει μέχρι σήμερα.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-05-08, 16:48
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

δεν ήξερα οτι υπάρχει συνέντευξη του κ.Smith εδώ μέσα...
είδα τις "Πύλες" και μου άρεσε πάρα πολύ και ως άνθρωπος με τη θεωρία και τις απόψεις που είχε αλλά επίσης μου άρεσε και αυτό που κάνει...
μπορεί όλοι να μην έχουν την δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τον κ.Smith άλλοι ίσως να μην προλάβουν λόγω του πολύ κόσμου που έχει στις συνεδρίες του να επικοινωνήσουν με αγαπημένο τους νεκρό πρόσωπο και να βοηθηθούν μέσα απο αυτή την επαφή, το σίγουρο είναι όμως πως ένα ποσοστό ανθρώπων έχει βοηθηθεί.

υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι ανα το κόσμο που έρχονται σε επαφή με ψυχές νεκρών ή με άλλες οντότητες και μέσα απο αυτό βοηθούν ψυχικά κάποιους ανθρώπους αλλά και θεραπευτικά (σωματικά).
το θέμα νομίζω είναι, πως απο την στιγμή που έχουν κάποια άτομα βοηθηθεί μέσα απο τέτοιου είδους συνεδρίες,καλό είναι να σταθούμε εδώ σε αυτό το κομμάτι...
μακάρι να βλέπαμε 1. δις χαμόγελα κάθε μέρα αλλά απο την στιγμή που κάποιοι άνθρωποι χαρίζουν 10 χαμόγελα ελπίδας έστω καθημερινά...κάτι είναι και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.