Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 27-11-09, 11:33
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω μείνει με την απορία τόσα χρόνια... Το τεράστιο και επιβλητικό ΦΥΓΕ που ήταν γραμμένο σε τοίχο πολυκατοικίας επί της Λεωφ. Αλεξάνδρας (νομίζω δεν υπάρχει πια), πώς μπόρεσαν και το έγραψαν τόσο ψηλά και με τόση συμμετρία; Πώς ανέβηκαν εκεί και με τι; Και πώς το σχεδίασαν με τόση ακρίβεια τη νύκτα που ο φωτισμός είναι ανεπαρκής; Νομίζω ότι το "μυστήριο" και η αίσθηση που προκαλεί το ΦΥΓΕ δεν έχει να κάνει τόσο με το μήνυμα που θέλει να στείλει, όσο με την ακρίβεια του σχεδιασμού στην περίπτωση που προανέφερα και η οποία είναι γνωστή σε όσους μένουν πέριξ ή περνούσαν από την περιοχή τη δεκαετία του 90 (είναι αρκετά παλιό, νομίζω ότι το είχα εντοπίσει γύρω στο 1995, χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιη).

Συμφωνώ απόλυτα με την ΙΑΝΕΙΡΑ (ας με συγχωρήσει αν είναι "ο" ΙΑΝΕΙΡΑ). Έχουμε αναλωθεί σε μια σειρά συζητήσεων για το αν κάποια μηνύματα είναι graffiti ή όχι και έχουμε απολέσει ένα σημαντικό γεγονός. Το είχα ξαναρωτήσει σε ένα πολύ παλιότερο post μου αλλά κάνεις δεν μου είχε δώσει απάντηση. Ας δεχτούμε ότι τα τεράστια ΦΥΓΕ είναι graffiti. Μπορεί κάποιος από όσους ξέρουν γύρω από αυτό το χώρο να μας πει έγκυρα πως γίνεται σε τέτοιο ύψος (κάποια από αυτά είναι σε ύψος πάνω από 13 μέτρα) να φτιαχτούν τόσο συμμετρικά σχέδια και με τόση ακρίβεια? Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα και σκάλα να έχεις δεν είναι καθόλου εύκολο. Στην καλύτερη των περιπτώσεων χρειάζεσαι ανυψωτικό γερανό σαν αυτούς που χρησιμοποιούν οι καθαριστές τζαμιών. Ακόμα κι αν υπήρχαν τα μέσα για μια τέτοια εργασία, δεν θα έπρεπε να γίνει βράδυ ώστε να κάνουν κάτι που θεωρείται παράνομο? Με τι φωτισμό? Και με ποιο τρόπο μπόρεσαν να ξεφύγουν από τα μάτια των περαστικών ή των κατοίκων της εκάστοτε περιοχής που γίνονταν αυτά τα graffiti? Δεν ενόχλησαν ποτέ κανένα? Επίσης ένα από αυτά τα ΦΥΓΕ είναι σε υπαίθριο πάρκιν αυτοκινήτων... πως τα κατάφεραν εκεί ???? Ας μας δώσει μια απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα κάποιος από όσους εδώ μέσα φαίνεται να γνωρίζουν αρκετά από το χώρο των graffiti.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 27-11-09, 17:22
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου trick33 σε κάποιο σημείο ένας "ειδικός" περί των graffiti ανέφερε
πως είναι ο ΗΙΤ άλλοι λένε "ειδικοί" πως είναι οι ΗΙΤ...
Σχετικά με το "ΦΥΓΕ" υπάρχουν και (οι ή ο) "NINJA" αλλά η αναφορά της
φίλης ΙΑΝΕΙΡΑ γνώριζα πως το "ΦΥΓΕ" ήταν πριν απο το 2004 αλλά δεν
φανταζόμουν πως ήταν και την περίοδο του 1995.
Στην απαντησή μου "138" γίνεται αναφορά για τον ΦΥΓΕ...

Αλλά και πάλι κάποιοι ειδικοί ανέφεραν πως ήταν απλα πριν απο 3-4 χρόνων
τα "ΦΥΓΕ".

Αναφέρει η δημοσιογράφος ΜΙΝΑ ΜΑΡΟΥΓΚΑ...
<<Μια νεοφερμένη παραλλαγή της τέχνης, τα πισάσος (pixacao), εφαρμόζεται
από την ομάδα ΦΥΓΕ και αποτυπώνει κυρίως καλλιτεχνικά βραζιλιάνικα
γράμματα χρησιμοποιώντας κοντάρια 9 μέτρων και πλαστική μπογιά.>>


Μετά από όλα αυτά νομίζω πως είναι αρκετά θολά κάποια πράγματα ως το
ποιός έκανε τί ,αλλά και το πότε....
Ο κάθε ένας ας βγάλει τα συμπερασματά του...

Ευχαριστώ.

Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 27-11-09, 21:41
trick33 Ο χρήστης trick33 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Φιλε AVATAR, σαφως και καποια πραγματα ειναι θολα οσο αναφορα καποια στοιχεια αλλα και καποια αλλα ειναι επιβεβαιωμένα και σιγουρα οπως το γεγονος οτι ειναι οι ΗΙΤ και ο ΝΙΝJA ο οποιος χρησιμοποιει και το tag LIE.Για ομαδα ΦΥΓΕ πρωτη φορα ακουω.Τα ΦΥΓΕ τα κανουν μεμονομενα ατομα οπως ο ninja η και χωρις να ειναι σιγουρο ο woozy.Φυσικα χωρις να ειναι σιγουρο,μπορει να εχουν γινει και απο αλλους writers οι οποιοι ειναι φιλοι και βαφουν μαζι με τα παραπανω ατομα(BARNS,DAIL,LOL,SKIDS,114)κλπ. Επισης αν περπατησετε στο κεντρο της Αθηνας ειναι πιθανον να δειτε καποια graffiti τα οποια γραφουν ΟΡΓΗ η ΕΤΣΙ ΖΩ τα οποια εχουν γινει απο καποιους απο τους παραπανω.Ετσι και το ΦΥΓΕ για αυτα τα ατομα ειναι μια λεξη την οποια απλως την εκαναν graffiti και τιποτε αλλο.Tωρα χρονολογικα δεν γνωριζω με ακριβεια το ποτε εγιναν αλλα ειναι σιγουρα προσφατα(μετα το 2004). Τωρα,φιλε TEOILIO, το να κανει καποιος ενα ρολο δεν ειναι και το ποιο δυσκολο και περιεργο πραγμα στον κοσμο.Υπαρχουν κονταρια τηλεσκοπικα που φτανουν τα 6 μετρα +.Σκεψου οτι μπορεις και να ενωσεις και δευτερο κονταρι(12 μετρα +),κατι το οποιο ειναι εφικτο μιας και το εχω εφαρμοσει κιολας.Για να βγαλει καποιος ευθειες γραμμες φτανει μονο να εχει ασχοληθει καπως με το θεμα και να μην ειναι κουλος.Πιστεψε με,ο φωτισμος του δρομου φτανει και επαρκει για να βαψει καποιος.Τελος τα graffiti σηνηθως γινονται πολυ αργα το βραδυ ωστε να εχει ελαττωθεί η κινηση,οποτε λογικο ειναι να μην τους ειδε πολυς κοσμος την ωρα που το εκαναν αλλα και να τους εβλεπαν τα παλικαρια απλως graffiti εκαναν οποτε δεν τουσ δωσαν και πολυ σημασία.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 28-11-09, 14:29
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου trick33 κατ' αρχάς να σε ευχαριστίσω για τις συγκεκριμένες
απαντήσεις σου...
Σε κάποιες απο αυτές έχω τις ενστάσεις μου....
Οι ΗΙΤ που πολύ πιθανός να είναι Ο ΗΙΤ (έχω κάποια στοιχεία για αυτό)
επίσης για τον ΝΙΝJA είναι και (ο ή οι) CHROME CRIME που έχουν κάνει το
ΦΥΓΕ με χρώματα...
Αλλά όλοι αυτοί τα έχουν κάνει πριν απο 3 χρόνια...
Τα αρχικά ΦΥΓΕ που 2 απο αυτά ρώτησα τους περίοικους (αρκετοί απο
αυτους με αντιμετώπησαν με πολύ καχυποψία) ήταν πρίν απο το 2004...
Βέβαια έγιναν και ποιό παλιά απο αυτά που αναφέρει η φίλη ΙΑΝΕΙΡΑ (1995).

Τα παλαιά "ΦΥΓΕ" δέν έχουν σχεδιαστικά και χρωματικά καμιά σχέση με
αυτά που παρουσίασα στην αρχή όπου έχουν προσθέση και πρόσωπο.

Σχετικά με το σχεδιασμό που γίνεται πολύ αργά δεν θα διαφωνίσω αλλά
3 από αυτά έχουν γίνει σε μέρη που 'εχουν φυλάγονται αρκετά σοβαρά και
το ένα απο αυτά είναι ακριβώς απέναντι απο ένα κτήριο που είχε σκοπιά
με αστυνομικούς....
Είναι πράγματι εύκολο να κάνεις κάθετες γραμμές σε ύψος 12 ίσως και
παραπάνω αλλά να κάνεις οριζόντιες και ημικύκλιο είναι πολύ δύσκολο
εκτός και χρησιμοποιήσεις αναβατήρα.

Σχετικά με το ΟΡΓΗ θα αναφερθώ στο άρθρο και με στοιχεία με κρυπτανάλυση
και κρυπτογραφία...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 29-11-09, 09:37
trick33 Ο χρήστης trick33 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Φιλε AVATAR,επειδη βλεπω οτι εχεις εμβαθύνει πολυ στο συγκεκριμενο θεμα και γενικοτερα ψαχνεις να βρεις μια ακρη σε ολα αυτα τα πραγματα,σου λεω για να σε βοηθησω πως δεν χρειαζεται να αναλωνεις τον χρονο σου στον τομεα του graffiti αλλα αλου.Ασχολουμε με το graffiti περιπου 7 χρονια οποτε μπορω να γνωριζω καποιες καταταστασεις και πραγματα.Οι ΗΙΤ ειναι ομαδα και οχι ενα μεμονομενο ατομο και αυτο στο λεω με 100% σιγουρια.Μπες σε καποια ελληνικα graffiti sites η δες καποιο σχετικο βιβλιο και θα το διαπιστωσεις και εσυ.Το θεμα του αναβατηρα φυσικα και ειναι εφικτο σε ενα graffiti που γινεται πολυ ψηλα αλλα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο.Αν μπεις στο youtube θα δεις εναν πολυ γνωστο ξενο street artist τον BLU ο οποιος κανει μεγαλες τοιχογραφιες με αναβατηρα και μεγαλα κονταρια.Για το θεμα της αστυνομιας τα πραγματα ειναι καπως χiμα. Αν δουν καποιον να κανει κατι με ρολα π.χ μπορει και να μην δωσουν καν σημασια αλλα και στην χειροτερη να σε σταματησουν αμα τους εξηγησεις οτι απλα ζωγραφιζεις και δεν ρυπαινεις με συνθηματα και οτι αλλο,σε αφηνουν τις περισσοτερες φορες.Ετσι απλα...
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 29-11-09, 11:14
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trick33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε AVATAR,επειδη βλεπω οτι εχεις εμβαθύνει πολυ στο συγκεκριμενο θεμα και γενικοτερα ψαχνεις να βρεις μια ακρη σε ολα αυτα τα πραγματα,σου λεω για να σε βοηθησω πως δεν χρειαζεται να αναλωνεις τον χρονο σου στον τομεα του graffiti αλλα αλου.Ασχολουμε με το graffiti περιπου 7 χρονια οποτε μπορω να γνωριζω καποιες καταταστασεις και πραγματα.Οι ΗΙΤ ειναι ομαδα και οχι ενα μεμονομενο ατομο και αυτο στο λεω με 100% σιγουρια.Μπες σε καποια ελληνικα graffiti sites η δες καποιο σχετικο βιβλιο και θα το διαπιστωσεις και εσυ.Το θεμα του αναβατηρα φυσικα και ειναι εφικτο σε ενα graffiti που γινεται πολυ ψηλα αλλα δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο.Αν μπεις στο youtube θα δεις εναν πολυ γνωστο ξενο street artist τον BLU ο οποιος κανει μεγαλες τοιχογραφιες με αναβατηρα και μεγαλα κονταρια.Για το θεμα της αστυνομιας τα πραγματα ειναι καπως χiμα. Αν δουν καποιον να κανει κατι με ρολα π.χ μπορει και να μην δωσουν καν σημασια αλλα και στην χειροτερη να σε σταματησουν αμα τους εξηγησεις οτι απλα ζωγραφιζεις και δεν ρυπαινεις με συνθηματα και οτι αλλο,σε αφηνουν τις περισσοτερες φορες.Ετσι απλα...
Οπότε είναι λογικό να απορεί κανείς που είναι το ανεξήγητο και παγκόσμια μυστηριακό του πράγματος. Εφόσον φτιάχνονται από τον/την/τους ΗΙΤ κλπ κλπ (πράγμα το οποίο δεν παίζει κανένα ρόλο) ποιό είναι το μυστήριο???? Και γιατί ντρέπονται όσοι έχουν αντίθετη άποψη να την εκφράσουν? Να μας πουν δλδ τι υποψιάζονται ότι συμβαίνει? Αν δεν τα κάνουν απλοί άνθρωποι σε ύψος ακόμη και 6-9 μέτρων, τότε ποιός το κάνει? Ο ΕΤ?
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 29-11-09, 13:23
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπερα σας.

Φίλε μου trick33 σχετικά με το θεμα της αστυνομιας στις 2 απο τις 3
περιπτώσεις λόγω του ότι είναι σημεία που τα φυλάνε δεν υπάρχει περίπτωση
να έχουν βάλη ανυψωτικό στην τρίτη περίπτωση ίσως να έβαλαν αλλά
και πάλι το βρίσκω δύσκολο ....

Για το μεγάλο ύψος έχω παρουσιάσει φωτό στα προηγούμενα τόπικ που
παρουσιάζουν να κάνουν graffiti σε σκαλωσιές αλλά εκεί ήταν ερημικά και
δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που τα έκαναν απο αστυνομία
ή κάποιον άλλων...

Σε αρκετές περιπτώσεις κάποιοι με έχουν ενημερώσει και μου έχουν στείλει
ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ που υπάρχουν σε κάποιες περιοχές αλλά που να ψάξω
και τι να παρατηρήσω (ενημέρωση μέσω πμ ή με εμαιλ)..

Η πληθώρα των ΦΥΓΕ έγιναν μετά από τα μέσα του 2007 όταν έγινε και
γνωστό το θέμα που παρουσία στο ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ...
Αυτά πράγματι είναι graffiti και δύναται κάποιος να καταλάβει την διαφορετικότητα
που υπάρχει στα μεν και στα δε...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 29-11-09, 17:04
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Υπάρχει μία πολύ ωραία ταινία...
και "κολλάει" πολύ καλά με την εμμονή
ενός να "βρίσκει" κάτι.

Η ταινία λέγεται:
"Αριθμός 22".

Την συνιστώ!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 24-02-10, 16:08
Jo Loucoumis Ο χρήστης Jo Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2004
Μηνύματα: 6
Talking Ο Jo ήταν εδώ

Καλησπέρα και απο μένα σε όλους.....

Διάβασα όλη την 4η συνέχεια αυτού του θέματος και μετά και από προσωπική ενασχόληση με το θέμα μπορώ να πώ ότι ακόμα με κεντρίζει.
Σχετικά με τους Avatargr & Cosmictsak σας λέω ότι και οι δύο έχετε δίκιο.....
Όντως αυτά που λέει ο Cosmictsak τα λέει με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.. και αυτά που λέει ο Avatargr τα λέει με ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ.....
Είναι η φύση τέτοιων Forum να ερευνούνται οι ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και να καταθέτονται οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ όπου αυτό είναι εφικτό.
Γιατί οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ σε αυτά τα ζητήματα Πολλές φορές είναι σαν να κυνηγάς Χίμαιρες.
Τί είναι τα περισσότερα σύμβολα ??????? το εξηγεί άριστα στο www.iranon.gr

Αυτό πάντως που θα ήθελα να δώ από εσάς κύριοι είναι να εντείνετε αυτό που κάνετε ο ένας να καταθέτει τις ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ και ο άλλος να του δείχνει ποιές είναι οι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ... Κάποια στιγμή θα υπάξει ένα 0000,1% που θα συμφωνήσετε αυτό θα είναι και το πραγματικό ΠΑΡ¶ΞΕΝΟ.......

Μετά τιμής
JL
__________________
Η γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jo Loucoumis : 24-02-10 στις 16:16
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 01-03-10, 22:26
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φιλε μου Jo Loucoumis χαιρομαι που διάβασες όλα τα θέματα...
Πιστεύω πως θα είδες πως σ εκαποια απο αυτα έχω καποιες ταυτοποιησεις
και δεν κανω αυθαιρεσίες....
Την όποια ταυτοποίησει κάνω βαζω ΠΑΝΤΑ και από που είναι αυτά τα
στοιχεία....

Βέβαια δεν εχω σταματίσει να συνεχίζω το θέμα και να βγάζω φωτό αλλά
και να συλλέγω στοιχεία.....
Πάντος παρατηρησε τις φωτό που παραθετω τα στοιχεία που έχω στο
τελευταιο θέμα γύρο απο την Ακρόπολη.....

Τις φωτο που έχω βγάλει με τον φίλο CR...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.