Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 29-06-09, 16:18
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Φιλε Billie Day ευχαριστω για την τοποθετηση σου με καλυψες πληρως....

Οταν τελειωσει το αρθρο θα περιμενω την τοποθετηση σου..

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 29-06-09, 16:23
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Billie Day συμφωνώ με αυτό που λες για τα σύμβολα. Σίγουρα και στα γκράφιτι χρησιμοποιούνται σύμβολα και συμβολισμοί, το θέμα είναι να τα ερμηνεύσεις σωστά και όχι στο κουτουρου (βλέπε 420).
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 30-06-09, 11:15
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρακαλώ όλους όσους ανακαλύψανε τώρα αυτό το τόπικ να το διαβάσουν όλο από την αρχή

Δεν μπορώ να ξανασχοληθώ με το ΦΥΓΕ ως κάτι το περίεργο.
cosmictsak
Προσωπικά είχα διαβάσει όλα τα προηγούμενα μηνύματα στο θέμα, πριν γράψω, αλλά δεν θυμόμουνα την εξήγηση που έδωσες στο φύγε. Πάντως δεν είχα σκοπό να το παρουσιάσω σαν κάτι περίεργο, το αντίθετο. Αλλά και αν δεν υπήρχε η δική σου εξήγηση, γιατί η μυστηριακή εξήγηση να είναι πιθανότερη, από οποιαδήποτε άλλη.

Αν δεν έχουμε την απαιτούμενη πληροφόρηση, στα πάντα θα βλέπουμε μυστήρια.

Επειδή δεν έχω γνώσεις για το θέμα, συμφωνείς ότι στους τοίχους βρίσκουμε, κάτι από τα τρία, ζωγραφική, υπογραφές, μηνύματα μη μυστηριακού χαρακτήρα?
Βέβαια οι κατηγορίες δεν είναι απόλυτα ξέχωρες. Μήπως ξέρεις και κάποια άλλη κατηγορία που μου διαφεύγει?
Ενώ για την ζωγραφική και τα μηνύματα, κάπως υποψιάζομαι το γιατί φτιάχνονται, για τις υπογραφές δεν έχω κάποια εικόνα. (Φαντάζομαι ότι δεν είναι από χτιστάδες που υπογράφουν τις δημιουργίες τους.) Αν ξέρεις κάτι παραπάνω για τους λόγους που υπογράφουν τους τοίχους και θέλεις γράψε μας.
(Συγχώρεσε με αν τα έχεις απαντήσεις ήδη, το αλτσχάιμερ ξαναχτύπησε.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 30-06-09 στις 11:20
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 30-06-09, 21:16
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cosmictsak
Billie Day συμφωνώ με αυτό που λες για τα σύμβολα. Σίγουρα και στα γκράφιτι χρησιμοποιούνται σύμβολα και συμβολισμοί, το θέμα είναι να τα ερμηνεύσεις σωστά και όχι στο κουτουρου (βλέπε 420).
Αναρωτιέμαι τι σημαίνει "ερμηνεύω σωστά"; Μπορεί να δούμε το ίδιο γκράφιτι και ο καθένας από μας ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία, τη νοοτροπία, ακόμα και την παιδεία, να "εισπράξει" ένα διαφορετικό μήνυμα. Εκτός αν οι "γκραφιτάδες" έχουν δημιουργήσει έναν κοινό κώδικα συμβόλων, που όταν τα χρησιμοποιούν σημαίνουν κάτι συγκεκριμένο... Θα ήθελα να μου το διευκρινήσεις γιατί σε ένα σχολείο της Γκράβας (Γαλάτσι), οι μαθητές έχουν γεμίσει τους τοίχους με τεράστια γκράφιτι, τα οποία μάλιστα συντηρούν κάθε τόσο με τη βοήθεια των καθηγητών τους... Αν τελικά υπάρχουν συγκεκριμένα σύμβολα, θα ήθελα να τα γνωρίσω και να προσπαθήσω ν' "αποκωδικοποιήσω" τα γκράφιτι του συγκεκριμένου σχολείου, τα οποία μου δημιουργούν ευχάριστο συναίσθημα κάθε φορά που τα βέπω.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 30-06-09, 22:04
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

ΙΑΝΕΙΡΑ Θα σου δώσω ένα παράδειγμα πολύ πιό απλό και άσχετο με το γκραφίτι.

Έχεις δει στους τοίχους που γράφουν gate 7, θύρα 7, ΟΣΦΠ 7. Αν κάποιος που δεν γνωρίζει από ποδόσφαιρο το δει, μπορεί να το ερμηνεύσει ως περίεργο 7 δίπλα σε διάφορες λέξεις, ως αρχαίο συμβολικό αριθμό, ώς σύμβολο των 7 πυλών της κολάσεως, των 7 ημερών της δημιουργίας, των 7 κακών της μοίρας του. Όση έρευνα και να κάνει πιστεύοντας ότι κάτι περίεργο κρίβεται πίσω από το 7, θα βγάλει λάθος συμπεράσματα και μόνο όσους δεν γνωρίζουν από μπάλα θα καταφέρει να πείσει. Δεν λέω ότι για άλλους το 7 δεν συμβολίζει κάτι απ' όλα αυτά ή και κάτι άλλο, λέω ότι ο τύπος που έγραφε το 'θύρα 7' το μόνο που είχε στο μυαλό του ήταν ο ολυμπιακός και η θύρα 7 του καραισκάκι. Κάπως έτσι πρέπει να ερμηνεύσουμε τα 'σύμβολα' που βλέπουμε στα γκράφιτι. Πρέπει πρώτα απ' όλα να γνωρίζουμε έστω και λίγο από την κουλτούρα των παιδιών που βάφουνε. Αν όχι, είναι σίγουρο ότι θα καταλήξουμε σε λάθος ερμηνείες.

Για το 420 δες εδώ http://www.metafysiko.gr/forum/showt...2&page=2&pp=10 τι ερμηνείες γράφει ο AVATARGR. Καλά όλα αυτά αλλά καμία σχέση με τον συμβολισμό που χρησιμοποιεί ο οποιοσδήποτε γραφιτάς όταν γράφει το 420. Το 420 είναι σύμβολο σχετικό με την κουλτούρα της κάνναβης http://en.wikipedia.org/wiki/420_(cannabis_culture). Πολύ απλό.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν τα λέω αυτά στον AVATARGR(http://www.metafysiko.gr/forum/showt...1&page=3&pp=10) μου απαντάει ότι υπάρχει πιθανότητα να έχω και δίκιο. Δηλαδή υπάρχει και η πιθανότητα να έχω και άδικο και ο γκραφιτάς( τι πίνει και δεν μας δίνει?) να έγραψε τον αστρικό συμβολισμό του Δία(!!!)?

Συμφωνείς σε αυτό που λέω?

Πάντως τα περισσότερα στα γκράφιτι που παρουσιάζονται εδώ ως σύμβολα είναι απλά γράμματα γραμένα με περίεργο τρόπο.

Τώρα σχετικά με το σχολείο που λες δεν ξέρω. Δεν έχω δει το γκράφιτι για να σου πώ. Έχεις καμία φωτογραφία?

rados κάπου έχω γράψει για τις υπογραφές. Θα το ψάξω και θα σου δώσω λινκ. Σόρρυ αλλά βιάζομαι τώρα, με περιμένει ένα star trek παρέα με ένα 420...
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cosmictsak : 30-06-09 στις 22:06
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 01-07-09, 10:10
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Cosmictsak, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Κατανοώ το "πνεύμα" των όσων υποστηρίζεις και δεν έχω λόγους να σε αμφισβητήσω. Είναι ένα θέμα που προφανώς το γνωρίζεις καλά. Παρ' όλα αυτά, νομίζεις ότι υπάρχει περίπτωση κάποια ομάδα γκραφιτάδων με μεταφυσικές ανησυχίες να χρησιμοποιεί π.χ. το 420 ως σύμβολο του Δία, ενώ κάποια άλλη ομάδα με "υπαρξιακές" να το χρησιμοποιεί ως στοιχείο της κουλτούρας της κάναβης; Μάλιστα, το γεγονός ότι δημιουργείται σύγχιση ως προς το μήνυμα, μου φαίνεται ότι ταιριάζει με την κουλτούρα των γκράφιτι (προσωπική άποψη). Δεν έχω γνώσεις επί του θέματος και μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.
Η προσπάθεια του AVATARGR είναι καλή. Τουλάχιστον εμένα προσωπικά, με έκανε να δω με άλλα μάτια τα γκράφιτι στους δρόμους της Αθήνας. Κάνει μια έρευνα, βγάζει κάποια συμπεράσματα κι ο καθένας έχει το δικαίωμα να παραθέσει και τις δικές τους απόψεις. Ακόμα και οι διαφωνίες-κόντρες που έχουν δημουργηθεί μεταξύ σας, είναι θετικές γιατί μας κάνουν να προβληματιζόμαστε, να συγκρίνουμε και να βλέπουμε το θέμα πολυδιάστατα.
Φώτο από το σχολείο της Γκράβας δεν έχω. Αν θυμηθώ να πάρω φωτογραφική μηχανή μαζί μου (πράγμα απίθανο!), ίσως δημοσιεύσω κάποια φωτογραφία...
Να ξέρεις, πάντως, ότι τα καλύτερα ταξίδια είναι αυτά που γίνονται με ένα startrek παρέα με ένα 420...
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 03-07-09, 15:48
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Θα ήθελα να δώσω 2 Links που πιστεύω ότι θα μπορούσαν να αφορούν την παρούσα συζήτηση. Το πρώτο είναι ένα blog αφιερωμένο σε παράξενα σύμβολα στο κέντρο των Αθηνών.
Φίλε beetlejuice, μου έκανε εντύπωση πως το μπλογκ που παρέθεσες ξεκίνησε να υπάρχει αρκετές μέρες μετά το ξεκίνημα της δικής μας παρουσίασης σε ό,τι αφορούσε τις παράξενες τελείες. Ενδεικτικά, το πρώτο μήνυμά μας σχετικά με αυτές βρίσκεται εδώ, περίπου 2 εβδομάδες πριν το άνοιγμα του εν λόγω μπλογκ στο οποίο υπογράφει κάποιος VAS.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billie Day
Τωρα σχετικα με το καινουριο θεμα και τα πολυ ενδιαφεροντα λινκ που παρεθεσε ο beetlejuice μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που συμβαινει στη Αθηνα με ολα αυτα τα ''αραβικα'' η ''κουρδικα'' συμβολα και τις χιλιαδες τελιτσες! Και μπορω να πω οτι μου δημιουργει και μια ανησυχια... Και εγω τα εχω συναντησει και σε αλλες περιοχες οχι μονο στο κεντρο της Αθηνας! Κυριως στις στασεις των λεωφοριων και στα παγκακια τους και παντα χαμηλα κοντα στο εδαφος!Λετε να ησχυει αυτο που ανεφεραν στο αλλο φορουμ,σχετικα με τους μεταναστες στη Αθηνα,το πως αυτοι οργανωνωντε ,με την μαφια τους κτλ?! Πραγματικα θα περιμενουμε με αγωνια τις διαπιστωσεις του AVATAR αλλα και των αλλων εμπειρων μελων του μεταφυσικου! Ευχαριστω προκαταβολικα!
Όπως έγραψα και πιο πάνω, το θέμα δεν είναι καινούργιο...
Εδώ και δύο χρόνια στο μεταφυσικό φόρουμ είχαμε ξεκινήσει να το παρουσιάζουμε, τόσο ο φίλος AVATARGR, όσο κι εγώ. Ακολούθησαν βεβαίως και αρκετές προσπάθειες εξηγήσεων, αποσυμβολισμών και μεταφράσεων (μέχρι και βοήθεια από φοιτητές γλωσσολογίας του εξωτερικού είχαμε), συμπεριλαμβάνοντας και την ανάπτυξη της τεχνικής του transliterate, ακόμα και της πιθανής περίπτωσης να επρόκειτο για σημάδια διαφόρων λογής εμπόρων... Επίσης, καλό είναι να ξανατονίσω πως το φαινόμενο δεν παρατηρείται μόνο σε δρόμους γύρω από το κέντρο της Αθήνας, αλλά ιδιαιτέρως σε δυτικά και νότια προάστια. Σου προτείνω λοιπόν, αν ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για τις τελείες και τα αντίστοιχα 'αραβικά', να διαβάσεις το νήμα από αυτό το σημείο κι έπειτα: κλικ


Θέλω να προσθέσω και κάτι επίκαρο. Στην μεγαλεπίβολη είσοδο του νέου μουσείου της Ακροπόλεως (πριν τις σκάλες και την κάθοδο), προ δύο μηνών τουλάχιστον, υπήρχαν τριγύρω αυτές οι τελίτσες γραμμένες με πινέλο, ακολουθούμενες από 'αραβικές' λέξεις. Δεν γνωρίζω, καθώς είμαι μακρυά από την Αθήνα εδώ και καιρό, εάν τελικά σβήστηκαν ή όχι, ή εάν πιθανώς γκρεμίστηκαν οι τοίχοι που αυτές "κοσμούσαν".
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 05-07-09, 18:41
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου c.r υπάρχουν τα παλαια σύμβολα που έχουμε καταγράψει αλλά και
νέα....
Αλλά και στις γύρο περιοχές υπάρχουν νέα τα οποία έχω καταγράψει.....

Αρκετά απο αυτά (τα νέα) συνοδέυονται με τις κλασσικές πλέον τελείες
και με σύμβολα αλλα και με αριθμούς....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 06-07-09, 00:26
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cosmictsak
ΙΑΝΕΙΡΑ Θα σου δώσω ένα παράδειγμα ...
Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως μέσα σε όλα αυτά τα γνωστά που λέτε και στην ανάγκη έκφρασης κάποιων ατόμων, αν υπάρχουν άλλα άτομα ή ομάδες που εκμεταλλευόμενα την γκράφιτι κουλτούρα επικοινωνούν μεταξύ τους χωρίς να κινούν υποψίες χρησιμοποιώντας μια συμβολική γλώσσα με σύμβολα που όποιος δεν τα γνωρίζει μπορεί να τα αποδώσει στους καλλιτέχνες του δρόμου. Αυτή η παράμετρος της έρευνας είναι που ενδιαφέρει εμένα προσωπικά.
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 06-07-09, 12:22
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα.

Φίλε μου NAVMAN το έχω αναφέρει αυτό σχετικά με χρησιμοποίηση συμβόλων
απο graffiti αλλά και παλαιων συμβόλων αλλάζοντας την εννοια...

Επίσης έχει αναφερθεί η κρυπτανάλυση και κρυπτογραφία...
Αλλά όμως το θέμα με τις τελείες και τα σύμβολα που υπάρχουν γύρο απο
αυτά πιστεύω πως είναι αρκετά διαφορετικό.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.