Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 22-06-09, 20:14
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ....

Θα το αναφέρω απο εδώ όταν γίνει το άρθρο πρός ενημέρωση των φίλων που
παρακολουθούν το θέμα....
Ελπίζω να λάβουν μέρος αρκετοί στην συζήτηση ώστε να αξιολογηθούν τα
στοιχεία και να εξαχθούν τα όποια συμπεράσματα..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 23-06-09, 09:26
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Θα ήθελα να δώσω 2 Links που πιστεύω ότι θα μπορούσαν να αφορούν την παρούσα συζήτηση. Το πρώτο είναι ένα blog αφιερωμένο σε παράξενα σύμβολα στο κέντρο των Αθηνών και το δεύτερο είναι μια συζήτηση από το φόρουμ της Nimbus 7 για μια πιο σκοτεινή και μυστήρια προσέγγιση σε όλα αυτά τα ζητήματα.
Δείτε λοιπόν τα http://athensdots.blogspot.com/ και http://www.forum.locus7.gr/viewtopic.php?f=16&t=538
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 24-06-09, 00:54
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε μου beetlejuice παρόμοιες με αυτες τις φωτό που υπάρχουν στην
Ιστοσελίδα http://athensdots.blogspot.com/ ήδη τις έχουμε παρουσιάσει αλλά και πλήθος απο άλλες....

Βέβαια έχουμε πολλές ακόμα φωτό που δεν έχουμε παρουσιάσει ακομα με τον φίλο C.R.
Βέβαια υπάρχουν και άλλες φωτό που έχω βγάλει μεσα στο 2009...

Ολες θα παρουσιασθουν στα άρθρα.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-06-09, 20:19
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

AVATAGR συγχαρητήρια για την ωραία έρευνα. Ήταν από τα πρώτα θέματα που είχα διαβάσει, όταν αρχίσα την περιήγηση στην παρούσα ιστοσελίδα πριν από 2-3 χρόνια (ίσως και περισσότερο). Ακόμη κι αν κάποιοι έχουν ενστάσεις ή διαφωνίες για τα όσα παρουσιάζεις, το "ταξείδι" είναι μαγευτικό...
Τη δεκαεταία του 1990 θυμάμαι το μεγάλο ΦΥΓΕ σε τοίχο πολυκατοικίας επί της Λεωφ. Αλεξάνδρας. Με είχε προβληματίσει τότε και σκεφτόμουν ότι αυτή η γκρίζα πόλη σε διώχνει ακόμη και με συνθήματα στους τοίχους. Το είχα θεωρήσει ως ένα "μήνυμα" κάποιου εκκεντρικού καλλιτέχνη που μας παρότρυνε να φύγουμε, δηλώνοντας την αντίθεσή του στην υποβάθμιση της ποιότητας της ζωής στη μεγαλούπολη. Μου είχε κάνει εντύπωση το μέγεθος, η συμμετρία και το ύψος του σημείου που είχε σχεδιαστεί. Αναρωτιόμουν πώς κατάφεραν κι ανέβηκαν τόσο ψηλά; Στη συνέχεια είδα και το άλλο ΦΥΓΕ στα Εξάρχεια, αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω χρονικά το πότε το εντόπισα για πρώτη φορά... Ήταν, πάντως, το ίδιο εντυπωσιακό και μάλλον από τον ίδιο "καλλιτέχνη".
Από τότε που διάβασα τα όσα παρουσίασες, άρχισα να παρατηρώ τα ιδεογράμματα στους δρόμους. Στη Δροσοπούλου (Κυψέλη) έχω εντοπίσει αρκετά. Καλό κουράγιο και συνέχισε με το ίδιο κέφι αυτό που κάνεις.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 29-06-09, 01:57
Billie Day Ο χρήστης Billie Day δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα...εδω θα συμφωνησω με την ΙΑΝΕΙΡΑ. Πρεπει να ηταν τελη του 2007 οταν μια φιλη μου που αγαπαει πολυ τα γκραφιτι και τα φωτογραφιζει μου εδειξε μια φωτο με το ΦΥΓΕ,κοντα στη λεωφορο Αλεξανδρας,στα δικαστηρια. Μας ειχε κανει μεγαλη εντυπωση γιατι δεν ηταν σαν τα συνηθησμενα γκραφιτι που ξεραμε μεχρι τοτε. Ετσι το ψαξαμε λιγο στο ιντερνετ...και καπως ετσι ανακαληψα και ''το φορουμ του μεταφυσικου'' και αρχισα να παρακολουθω τις συζητησεις σας! ...Με πρωτη αυτη την ερευνα του AVATARGR. Και σιγουρα αξιζουν πολλα συχαρητηρια σε ολους οσους προσπαθουν τοσα χρονια για αυτο εδω το φορουμ και για τις ερευνες σας! Θα με ενδιεφερε λοιπον ιδιαιτερα να μαθω τα συμπερασματα σας σχετικα με αυτο το θεμα,μιας και εχω παρακολουθησει αυτη τη συζητηση απο την αρχη της με πολυ ενδιαφερον.
Εγω με την σειρα μου ειχα δει ενα μεγαλο σχεδιο/γκραφιτι του ΦΥΓΕ με την χαρακτηρηστικη περιεργη φυγουρα-μορφη,σε ενα τοιχο,απο εκει που περναει ο ηλεκτρικος στην διαδρομη προς Πειραια.Η αληθεια ειναι οτι τοτε μου φανηκε πολυ περιεργο και ειχα ανατριχιασει με την οψη του και να αναφερω εδω, οτι το ειχα δει πριν αρχισω να διαβαζω την συζητηση αυτη στο φορουμ! (Εχει ηδη αναφερθει ο AVATAR σε αυτο πολυ καιρο πριν.)
Κανενα χρονο αργοτερα και ενω η συζητηση εδω ειχε αναψει και ειχε προχωρησει πολυ και αρκετοι ανεφεραν πως ολα αυτα ειναι απλα γκραφιτι και παιχνιδια των γκραφιταδων,ειδα στην σχολη καλων τεχνων (στο κτηριο στην Πειραιως) ενα ιδιας ακριβως τεχνοτροποιας μικρο ΦΥΓΕ! Και σκεφτηκα...''λες να ειναι τοσο απλα τα πραγματα?'' Μηπως ομως οχι? Εγω δεν γνωριζω καθολου για ολα αυτα και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα! Ετσι δεν μπορω να εχω γνωμη!-μονο υποθεσεις κανω-Τωρα σχετικα με το καινουριο θεμα και τα πολυ ενδιαφεροντα λινκ που παρεθεσε ο beetlejuice μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που συμβαινει στη Αθηνα με ολα αυτα τα ''αραβικα'' η ''κουρδικα'' συμβολα και τις χιλιαδες τελιτσες! Και μπορω να πω οτι μου δημιουργει και μια ανησυχια... Και εγω τα εχω συναντησει και σε αλλες περιοχες οχι μονο στο κεντρο της Αθηνας! Κυριως στις στασεις των λεωφοριων και στα παγκακια τους και παντα χαμηλα κοντα στο εδαφος!Λετε να ησχυει αυτο που ανεφεραν στο αλλο φορουμ,σχετικα με τους μεταναστες στη Αθηνα,το πως αυτοι οργανωνωντε ,με την μαφια τους κτλ?! Πραγματικα θα περιμενουμε με αγωνια τις διαπιστωσεις του AVATAR αλλα και των αλλων εμπειρων μελων του μεταφυσικου! Ευχαριστω προκαταβολικα! Σας αφηνω γιατι εγραψα πολλα και σας κουρασα και γιατι στην Νετ εχει ενα ντικειμαντερ τωρα για την Ατλαντιδα και τη καταστροφη του Μινωικου πολυτισμου!...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billie Day : 29-06-09 στις 02:05
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 29-06-09, 12:13
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω τι το περίεργο βλέπουν κάποιοι στους τοίχους.
Ζωγραφιές ταλαντούχων ή και ατάλαντων ζωγράφων. Κάποιοι θεωρούν προνομιακό χώρο για καλιτεχνική έκφραση τους τοίχους. μπορεί να διαφονώ μαζί τους ή να μην μου αρέσει η τεχνη τους. Αυτό δεν κάνει περίεργα τα τεχνουργήματά τους, ούτε τους προσδίδει κάποιο ξεχωριστό νόημα, τουλάχιστον άλλης μεταφυσικής ποιότητας, από ένα ζωγραφικό πίνακα σε μια γκαλερί.
Περίτεχνες υπογραφές. Δεν θα υπέγραφα σε κάποιον τοίχο αλλά μερικοί το θεωρούν σκόπιμο. Και όπως διευκρίνισε πιο πριν, κάποιος γνώστης του θέματος, όποιος δεν ξέρει τον εκάστοτε "μπογιατζή",δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσει τι γράφει η υπογραφή. Έτσι είναι εύκολο να παρερμηνευτεί η υπογραφή σαν περίεργα σύμβολα.
Ακατανόητα μηνύματα. Άμα γράψει κανείς "Παναθηνακάρα" ή "Κούλα σε αγαπώ" είναι εύκολο να καταλάβουμε τι εννοεί. Αλλά οι γραφιάδες δεν είναι απαραίτητο να είναι τόσο ξεκάθαροι στο μήνυμα που γράφουν. Σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως δεν ενδιαφέρονται και να γίνουν ευρύτερα κατανοητοί. Αν μάλιστα χρησιμοποιούν και κάποια αργκό, πράγμα πολύ πιθανό, άντε να τους καταλάβεις. (Αν δεν ήξερα από τον Πετρόπουλο τι σημαίνει "λάχανο", δεν θα μπορούσα να καταλάβω μερικά ρεμπέτικα.)
Τέλος για τα αραβικά, τυχαίνει να έχουμε και μερικούς μετανάστες, προφανώς και θα γράψουν στην γλώσσα τους. Τίποτα το παράξενο.

Οπότε αν κάποιος διακρίνει κάτι το παράξενο, που πιθανά μου διαφεύγει, ας το αναφέρει. Και ας εξηγήσει γιατί θεωρεί ότι ξεφεύγει από το τρίπτυχο, ζωγραφιά-υπογραφή-απλό μήνυμα.
Βέβαια το πασίγνωστο "δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη" δεν είναι και τόσο απλό μήνυμα. Αλλά δεν υποκρύπτει και κανένα μυστήριο.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 29-06-09, 12:31
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλοι ΙΑΝΕΙΡΑ και Billie Day αυτή η έρευνα έχει ξεκινήσει απο το 2004 αλλά
συνεχίζεται ακόμα και σήμερα...
Όπως έχω αναφέρει πως κάποια προσωπικά προβλήματα δεν με έχουν αφήσει
να τελειώσω το πρώτο απο τα άρθρα...
Σχετικά δεν με τα "Αραβικά" που κάποια απο αυτά είναι Περσικά και Ουρτνού
άλλα δεν αναγνωρίζονται αλλά ομοιάζουν με Αραβικα που μέσα περιέχουν και
σύμβολα αλλά και Λατινική γραφή...

Καταλαβαίνεται πως η ομαδοποίηση 2000 φωτό αλλα και αρκετές ταυτοποιήσεις
απο αυτά είναι αρκετά δύσκολη εργασία.
Πολλά δε που έχουν βρεθεί το τελευταίο 6-μηνο από περιοχές που δεν πίστευα
πως θα υπήρχαν....

Αλλά όλα θα καταγραφούν και θα παρουσιασθούν...
Πάντα δε θα πρέπει να αναφέρω την συμβολή του φίλου C.R. που με
βοήθησε αλλά και κάποιων άλλων φίλων που δεν θέλουν να αναφέρω τα
ονοματά τους.

Μόλις είδα το μηνημά σου φίλε μου rados...

Δεν αναφέρθηκα ούτε παρουσίασα συνθήματα στην παρούσα έρευνα...

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 29-06-09 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 29-06-09, 12:58
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Δεν είπα ότι παρουσίασες συνθήματα. Απλά κάλυψα όλες τις περιπτώσεις.
Παρεμπιπτόντως το "φύγε" που αναφέρθηκε πιο πάνω πιθανά να είναι σύνθημα, για αυτόν που το έγραψε. Η μπορεί να είναι και αρχικά, πχ. "φωτισμένοι υπναράδες γράψανε εδώ".

Το ερώτημά μου παραμένει, πιο είναι το μυστήριο?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 29-06-09, 13:52
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, γράφουμε γράφουμε σε ένα τόπικ, νεκρώνει για μερικούς μήνες, ξαναξεκινάει η συζήτηση και αντί να ξεκινάμε από εκεί που είχαμε μείνει, πάμε πάλι από την αρχή!

Παρακαλώ όλους όσους ανακαλύψανε τώρα αυτό το τόπικ να το διαβάσουν όλο από την αρχή, ας διαβάσουν και αυτό http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4683 (μία προσπάθεια να απαντάω στον AVATARGR καθώς δεν ήθελε να του χαλάω την έρευνα και το τόπικ...) και ότι απορίες έχουν ας είναι σε πράγματα που δεν έχουν απαντηθεί. Δεν μπορώ να ξανασχοληθώ με το ΦΥΓΕ ως κάτι το περίεργο. Billie Day σε πληροφορώ ότι σχετικά με το ΦΥΓΕ τα πράγματα είναι πολύ απλά, χωρίς κανένα 'περίεργο' ή 'μυστήριο'. Στο λέω κατηγορηματικά.
Άμα διαβάσεις όλο το τόπικ θα δεις ότι σε φωτογραφίες που εμφανίζονται για κάποιους 'περίεργα σύμβολα' απαντάω πάντα με στοιχεία, αναφέροντας και ποιός-ποιοί τα έχουν γράψει. Θα δεις επίσης πως ο AVATARGR αδυνατεί να καταλάβει κάποια πράγματα σχετικά με τα γκράφιτι άρα και μερικά πράγματα από τις απαντήσεις μου.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 29-06-09, 16:12
Billie Day Ο χρήστης Billie Day δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γεια σας,δεν διαφωνω με κανεναν ουτε με οσα εχουν αναφερθει για αυτο το θεμα,ναι θα ξαναδιαβασω το τοπικ οταν θα εχω λιγο περισσοτερο χρονο.Οπως ειπα,εγω δεν εχω ασχοληθει με τα γκραφιτι η ιδεογραμματα η κατι αλλο σχετικο, και δεν εχω γνωμη για ολα αυτα,καθως και οτι δεν ξερω τι μπορει να συμβολιζουν,ομως μου κεντριζουν το ενδιαφερον και προσπαθω να μαθω απο εσας,τιποτα αλλο.
Εκεινο που μπορω να πω με σιγουρια λογω...ειδικοτητας και χρονων σπουδων ειναι οτι παντα οι καλλιτεχνες,μεγαλοι η μικροι,στους δρομους,σε γκαλερι,τοιχους η καμβαδες...ανεξαρτητου εποχης η κινηματος,παντα χρησημοποιουσαν συμβολα η κρυφα νοηματα μεσα στα εργα τους.Οι Προραφαηλητες? Οι Συμβοληστες? Το μεσαιωνα? Στην Αναγεννηση? Παντα. Ακομα και στην εποχη μας.Ειναι η ιδια η αναγκη του καλλιτεχνη να εκφραστει ετσι και αναλογα με την εποχη που ζει,πως επιρρεαζετε απο την κοινωνια και τις καταστασεις κτλ. Μια μικρη παρενθεση κανω μονο,οταν ζωγραφιζω το κανω γιατι εχω κατι να πω η να καταδειξω και κατι να κοινωνησω.Μια μορφη εκφρασης και ειδικοτερα στην τεχνη δεν ειναι τυχαρπαστη.Τωρα τα μηνυματα μπορει να ειναι προσωπικα του εκαστοτε καλλιτεχνη μπορει και να εκφραζει τους πατρωνες που τον στηριζουν,οπως στην Φλορεντια του μεσαιωνα η της αναγεννησης.Δεν υπαρχει εργο τεχνης η εκφρασης που να μην βρηθει απο συμβολα και συμβολισμους,χωρις αυτο να σημαινει αυτοματως οτι ντε και καλα ετσι ειναι με τα γραφιτι.Μη παρεξηγηθω.Κλεινω γιατι θα βγω εντελως εκτος θεματος.Ευχαριστω και συγνωμη αν εθηξα καποιους δεν ειχα την προθεση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billie Day : 29-06-09 στις 16:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.